Connect with us

رویداد های اخیر

برگزاری نشست سه روزه در مورد صلح افغانستان در دوحه

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۰)

نشست سه روزه درباره صلح افغانستان با حضور نمایندگانی از حکومت، گروه طالبان، امریکا و شماری از کشوهای دیگر در دوجه آغاز شد.

در این نشست نمایندگان خاص امریکا، سازمان ملل، قطر، انگلستان، اتحادیه اروپا، چین، ازبیکستان و پاکستان شرکت کرده اند.

به نمایندگی از افغانستان، عبدالله عبدالله، سید سعادت منصور نادری و معصوم ستانکزی، در این نشست حضور دارند.

فریدون خوزون  سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید: “هیات افغانستان پیام خود را که کاهش خشونت ها و تسریع مذاکرات صلح است در این نشست بیان می‌کند”.

بدنبال این نشست، قرار است نشست ترویکای توسعه یافته نیز با حضور نمایندگان کشورهای روسیه، امریکا، چین و پاکستان نیز برگزار شود.

ماریا ادبهر  سخنگوی وزارت خارجه آلمان میگوید: “ما می خواهیم مذاکرات را در دوحه ادامه دهیم و ما بارها و بارها اعلام کرده ایم که تغییر قدرت نظامی اجباری پذیرفته نمی شود. راه پایدار و صلح آمیز برای افغانستان مذاکره است و به همین دلیل است که ما با تمام ابزارهای دیپلماتیک فشار می آوریم.”

در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته که زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه این کشور برای صلح افغانستان، به دوحه رفته تا درباره توقف حمله های طالبان به شهرها با آنها گفتگو کند.

اما حامد کرزی رییس جمهور پیشین امریکا را مقصر اوضاع کنونی میداند.

آقای کرزی  گفته است: ” حضور نظامی امریکا به بهانه مبارزه با هراس افگنی باعث «رنج عظیمی» برای غیرنظامیان و زیرساخت های کشور شد. حضور امریکا در افغانستان به خاطر صلح نبود و همچنین احتمالا برای بهبود روابط ما و پاکستان نبود”.

حامد کرزی به طالبان نیز هشدار میدهد که اگر دست از حمله های شان بر ندارند، با قیام ملی روبرو خواهند شد و او هم  یکی از پشتیبانان این قیام خواهد بود.

وی افزوده است: “اگر آنها حمله به خانه ها و روستاهای افغانان را متوقف نکنند و به کرامت افغان ها حمله کنند، قیامی علیه آنها به وجود می آید، همانطور که قبلا اتفاق افتاده است و من به عنوان یک شهروند افغانستان در حمایت از آن قیام خواهم بود.”

طالبان پس از آن میز گفتگو ها ترک کردند که نیروهای خارجی با میدان های جنگ افغانستان وداع گفتند، پس از آن این گروه نخست برخی ولسوالی ها را تصرف کرد و اکنون هم حملات شانرا برای تصرف شهرهای بزرگ افغانستان شدت بخشیده اند.

رویداد های اخیر

رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

ملا محمد حسن آخند٬ رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی رجب طیب اردوغان را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

در پیام ملا محمد حسن آخند عنوانی آقای اردوغان آمده است: «پیروزی شما را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شما و ملت برادر و دوست ترکیه تبریک گفته، از خداوند متعال یک ترکیه قوی، با ثبات و در خدمت دين مبين اسلام که اين کشور در منطقه و جهان از اهمیت ویژه یی برخوردار است خواهانم. دوستی دو ملت افغان و ترک مستدام باد!»

هرچند ترکیه مانند سایر کشورها امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته اما روابط نزدیک دیپلوماتیک و نیز همکاری‌های تجاری و اقتصادی با افغانستان دارد و نیز در دو سال گذشته میلیون‌ها دالر به افغانستان کمک کرده است.

این درحالی است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دیروز (یک شنبه ۷جوزا) برگزار شد٬ رجب طیب اردوغان با کسب بیشترین آرا به حیث رییس جمهوری ترکیه انتخاب شد.

اردوغان پس ازاعلام نتایج در جمع انبوه از هوادارانش حضوریافت و وعده داد برای ترکیه سخت کار خواهد کرد.

کمال قلیچداراوغلو رقیب اردوغان در انتخابات از روند انتخابات اعتراض و ادعا کرد اردوغان با استفاده ازامکانات دولتی انتخابات را برنده شده است.

جوبایدن رییس جمهورامریکا پیروزی اردوغان درانتخابات را به او تبریک گفته است، ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه نیز از برنده شدن اردوغان درانتخابات ابراز خرسندی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!