Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن به کمیته مجلس نمایندگان: امریکا سفارت کابل را به دوحه انتقال داده است

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا دوشنبه شب (۲۲ سنبله) گفت که واشنگتن عملیات دیپلماتیک خود را از کابل به دوحه منتقل کرده است و همچنان بر تلاش‌های ضد هراس‌افگنی در منطقه متمرکز است.

بلینکن خطاب به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: “ما عملیات دیپلماتیک خود را از کابل به دوحه منتقل کردیم، جایی که تیم جدید ما در امور افغانستان سخت کار می‌کند. بسیاری از شرکای اصلی ما در آنجا به ما ملحق شده اند. “

وی همچنین اظهار داشت که امارت اسلامی افغانستان تعهد کرده است که از استفاده گروه‌های هراس افگن از جمله القاعده و داعش از افغانستان به عنوان پایگاه عملیات خارجی که ایالات متحده یا متحدانش را تهدید کند، جلوگیری کند.

وی افزود:”ما آنها را در این مورد مسوول می دانیم. این بدان معنا نیست که ما به آنها تکیه می کنیم. ما در نظارت بر تهدیدها هوشیار خواهیم بود، ما توانایی‌های قوی ضدهراس افگنی را در منطقه حفظ می‌کنیم تا در صورت لزوم این تهدیدها را خنثی کنیم – و این کار را در نقاط مختلف جهان انجام می‌دهیم جای که نیروهای نظامی نداریم. “

وی همچنین گفت که امریکا به دیپلماسی فشرده خود با متحدان و شرکای خود ادامه می‌دهد.

وی افزود:” ما بیانیه‌ای را که بیش از نیمی از کشورهای جهان-بیش از صد کشور به آن ملحق شده اند و همچنین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که انتظارات جامعه بین‌المللی از دولت تحت رهبری طالبان (امارت اسلامی) را مشخص می‌کند ، آغاز کردیم.

وی همچنان گفته است که:” ما انتظار داریم که طالبان (امارت اسلامی) آزادی سفر را تضمین کنند. اجرای تعهدات خود در زمینه مبارزه با هراس افگنی، حمایت از حقوق اولیه مردم افغانستان از جمله زنان، دختران و اقلیت‌ها، نامگذاری یک دولت دائمی نماینده گسترده، برای اقدامات تلافی جویانه.”

وی گفت: “مشروعیت و حمایت طالبان (امارت اسلامی) از جامعه بین‌المللی به رفتار آنها بستگی دارد.”

بلینکن گفت که وی رهبری نشست وزیران ۲۲ کشور، ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد را بر عهده داشته است تا تلاش‌های خود را در مورد افغانستان ادامه دهد.

این درحالی است که درست چند ساعت پس از ایالات متحده اعلام کرد نزدیک به ۶۴ میلیون دلار کمک بشردوستانه جدید به مردم افغانستان برای تامین نیازهای حیاتی بهداشت و تغذیه ارایه می‌کند.

بلینکن همچنین گزارش کاملی از روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و روند تخلیه ارایه داد و گفت که تخلیه اضطراری ناشی از فروپاشی نیروهای امنیتی و دولت افغانستان بوده است.

وی دراین باره گفت:”در طول سال، ما دائما در حال ارزیابی قدرت ماندن آنها و در نظر گرفتن سناریوهای متعدد بودیم. حتی بدبینانه ترین ارزیابی‌ها نیز پیش بینی نمی‌کرد که نیروهای دولتی در کابل در حالی که نیروهای امریکایی باقی مانده اند سقوط کنند.”

به نقل از جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ، بلینکن گفت: ” نه او (میلی) و نه هیچ کس دیگری، هیچ چیزی ندیده بود که نشان‌دهنده سقوط ارتش و دولت افغانستان ظرف ۱۱ روز باشد.”

رویداد های اخیر

میزبانی قطر از گفتگو‌ها در مورد آینده تعلیم دختران افغان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۴۰۲)

با آغاز سال جدید آموزشی در افغانستان، رسانه‌های قطر گزارش داده‌اند که دوحه میزبان گفتگو‌ها در مورد آینده تعلیم و تربیه در افغانستان و موانع فراراه آن بوده است.

پنین‌سولا، از رسانه‌های قطری، امروز (سه‌شنبه‌، ۱ حمل) گزارش داده که در این گفتگو‌ها در کنار مسایل دیگر روی تضمین دسترسی همه به تعلیم، به‌ویژه دختران، بحث شده است.

در این گفتگوها، دستیار وزیر امور خارجه و رییس اجراییه بنیاد آموزش قطر به نمایندگی از این کشور، مدیر منطقه‌یی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در جنوب آسیا، نماینده سازمان آموزشی و هیأتی از امارت اسلامی افغانستان به ریاست وزیر معارف امارت اسلامی اشتراک کرده‌اند.

به اساس این گزارش، اشتراک ‌کنندگان این نشست روی تضمین حق تعلیم برای همه و ایجاد فرصت‌های تعلیمی باکیفیت به تمام شاگردان در سراسر افغانستان به توافق رسیده‌اند.

در گزارش آمده که دستیار وزیر امور خارجه قطر بر اهمیت گفتگوها به هدف دستیابی به توسعه در عرصه‌های تعلیم و صحت در افغانستان تأکید کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کارشناسان ملل متحد: امارت اسلامی درهای مکاتب و پوهنتون‌ها را به‌روی دختران بگشاید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۴۰۲)

کارشناسان سازمان ملل متحد گفته‌اند که ممنوعیت تحصیل دختران یک افت قهقرایی آموزش در جهان است که تمام زنان، یک نسل و آینده افغانستان را متأثر می‌کند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل به‌شمول ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان برای افغانستان می‌گویند که ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان در جهان بی‌سابقه بوده و بر آینده افغانستان، تأثیر می‌گذارد.

اتحادیه اروپا هشدار می‌دهد که اگر رفتار حکومت سرپرست در برابر زنان و دختران تغییر نکند و حقوق بشر به‌طور دوامدار در افغانستان نقض شود، تحریم‌های بیش‌تر برمقام‌های حاکم در این کشور اعمال خواهند کرد.

این در حالی است که امروز روند تعلیم و تربیه در کشور رسماً آغاز شد اما بدون بازگشایی مکاتب دخترانۀ بالاتر از صنف ششم.

کارشناسان ملل متحد تصریح کرده‌اند که حتا اگر به دختران اجازهٔ آموزش داده شود، نگرانی‌هایی در مورد کیفیت آموزش وجود خواهد داشت، زیرا به گفته آنان، گزارش‌های اذیت‌کننده از مکاتب متوسطهٔ پسران وجود دارد که معلمان مضامین دینی، جاگزین آموزگاران مسلکی شده‌اند و تغییرات چشم‌گیری در نصاب درسی مکاتب وارد شده است.

در بیانیه‌ای از امارت اسلامی خواسته شده است تا دروازه‌های مکاتب متوسطه، لیسه و پوهنتون‌ها را به روی دختران بگشایند، برای بهبود کیفیت سیستم آموزشی و انتخاب معلمان مسلکی تلاش کرده، مصوونیت دختران را در مکاتب تامین کرده و محدودیت‌ها بر معلمان و کارکنان زن در بخش معارف را لغو کنند.

همچنین از جامعهٔ بین‌المللی خواسته شده است تا بر امارت اسلامی به خاطر بازگشایی مکاتب و موسسات تحصیلات عالی به روی دختران فشار آورده و برنامه‌های آموزشی یکسان برای دختران و پسران را تمویل کرده و برای تمویل سیستم‌های رسمی آموزشی افغانستان تسهیلات ایجاد کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

فنلند شادترین و افغانستان غمگین‌ترین کشورهای جهان معرفی شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۴۰۲)

بر اساس فهرست سال ۲۰۲۳ شادترین کشورهای جهان که روز دوشنبه (۲۹حوت) منتشر شد، فنلند برای ششمین سال متوالی به عنوان شادترین کشور در جهان معرفی شد.

در گزارش سال ۲۰۲۳ مربوط به شادترین کشورهای جهان نوشته شده است: «فنلند برای ششمین سال متوالی در رده اول قرار می‌گیرد. افغانستان جنگ زده و لبنان نیز به عنوان دو تا از غمگین‌ترین کشورهای مطرح شده در این مطالعه قرار می‌گیرند به نحوی که شاخص سطح زندگی در این دو کشور (بین ۰ تا ۱۰) پنج رقم کمتر از ۱۰ کشور اول شاد جهان است.

در فهرست ذکر شده در این گزارش از شادترین کشورهای جهان بعد از فنلند، نام کشورهای دنمارک، ایسلند، هالند، سویدن، ناروی، سوئیس، لوگزامبورگ و نیوزیلند به چشم می‌خورد.

در این فهرست روسیه در جایگاه هفتادم برای سال جاری میلادی قرار دارد.

لیتوانی تنها کشوری در میان ۲۰ کشور اول این فهرست است که توانسته از سال ۲۰۱۷ تا بیش از ۳۰ پله خودش را بالا بکشد.

گزارش شادترین کشورهای جهان از سال ۲۰۱۲ به صورت سالانه تهیه شده و برآوردش بر اساس سرانه تولید نا خالص داخلی، سطح حمایت اجتماعی، امید به زندگی، اجرای آزادی‌های مدنی، امنیت شغلی، سطح فساد و نتایج آرای عمومی است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!