Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: پس از خروج امریکا احتمال جنگ داخلی و سقوط افغانستان وجود دارد

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۸, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، روز گذشته ( سه شنبه، ۷ثور) گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور شاید بدست طالبان سقوط کند و یا هم وارد جنگ‌های داخلی شود.

بلینکن در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفته است که پس از خروج امریکا “جنگ داخلی و سقوط افغانستان بدست طالبان یک سناریو احتمالی است.”

او در این باره افزوده:” اداره بایدن برای هر سناریو یک پلان دارد، اما امریکا روابط خود را با افغانستان قطع نمی‌کند و تلاش می‌کند که عمیقا دخیل باشد تا از این کشور حمایت کند.”

در همین حال، جین شاهین، یک سناتور دیموکرات امریکا که در کمیته روابط خارجی کار می‌کند گفته که” این دشوار است تا سناریوی را ببینیم که به جنگ داخلی و یا تسخیر طالبان ختم نشود.”

بلینکن که در مجلس سنای امریکا سخنرانی می‌کرد گفت که ناارامی یک احتمال در افغانستان است.

بلینکن از همسایه‌ها و کشورهای منطقه خواست تا با استفاده از نفوذ خود ثبات در افغانستان را حمایت کنند.

آقای بلینکن همچنان گفته است که هیچ کس علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد.

وی گفته است که:”مطمئنا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه هم طالبان علاقمند این کار اند و حتی هیچ یک از همسایگان افغانستان این کار را نمی‌خواهد.”

وزیر خارجه امریکا همچنان افزوده است که به کمک‌های بشری، اقتصادی و به حمایت نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” بسیاری از مردم به این تصمیم رییس جمهور امریکا تمرکز کرده که نیروهای خود را از افغانستان  خارج میکند. ما روابط خود را با افغانستان قطع نمی کنیم. “

بلینکن افزوده است که امریکا روابط سیاسی خود را با افغانستان ادامه خواهد داد و از حکومت و مردم افغانستان حمایت خواهد کرد.

بلینکن گفته است که:” ما در سال گذشته بیشتر از ۳۰۰ هزار تن را آموزش داده ایم، آنها همه در افغانستان باقی میماند، من آرزو میکنم که آنها به مسیر درست حرکت خواهند کرد نه منفی.اما ما باید به هر سناریو پلان داشته باشیم.”

وزیر خارجه امریکا گفته است که از مردم افغانستان که در دو دهه گذشته با نیروها و دیپلومات‌های امریکایی کار کرده اند حمایت میکند و این مردم میتوانند برای رفتن به امریکا اقدام کنند.

بلینکن افزوده است که ” ما این برنامه را در عراق و همچنان در افغانستان داریم. ما میخواهیم مطمیین شویم تا مردم که با نظامیان و دیپلومات‌های مان کار کرده است و نه تنها زنده‌گی خود بلکی زنده‌گی اعضای فامیل خود را با خطر مواجه کرده است. اگر میخواهند به ایالات متحده امریکا بیایند توجه جدی برای شان میشود.”

وی در این باره افزود:” ما قبلا ۱۸هزار تن را در این برنامه داریم که ۹هزار آنها در دورهای بعدی استند و ۹هزار دیگر  در حال تکمیل پروسه است، و طوری که شما میدانید بیشتر مردم شاید ثبت نام کنند، ما تلاش میکنیم تا منابع به این پروگرام تهیه کنیم که به سرعت به پیش برود.”

بلینکن از قانون گذاران امریکایی خواست تا در بخش تهیه منابع این برنامه از تلاش‌های خود دریغ نکنند.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که وی آرزو میکند که افغان‌ها برای آینده کشور شان بمانند، اما برای امریکا این مهم است که آنها را حفاظت کند.

او در این باره گفته است که ” اگر این کار نشود یک پیام جهانی پخش میشود که با امریکا جنگ نکنید، زیر وقتی آنها ماموریت خود را پایان داد، شما را تنها میگذارد. این چیزی است که ما آن را تحمل کرده نمی توانیم.”

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تأکید رهبر امارت اسلامی در گردهمایی علما بر تطبیق احکام اسلام در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

امروز جمعه، ۱۰ سرطان، مولوی هبت الله آخندزاده رهبر امارت اسلامی نخستین بار به کابل آمد و در گردهمایی علما شرکت و سخنرانی کرد.

رهبر امارت اسلامی در این گردهمایی، سخنرانی طولانی داشت و در مورد قصاص، تامین عدالت، جلوگیری از ظلم و هم‌چنان بر مبارزه به ضد فساد اداری و سیاسی تأکید کرد.

آقای آخندزاده در بخش از سخنانش در مورد اجرای قانون الهی به ویژه در مسئله‌ای قصاص اشاره کرد و گفت که هنوز این حکم خداوندی عملی نشده و هرگاه هم عملی شود، واکنش های زیادی را درپی خواهد داشت.

درهمین حال، آقای آخندزاده در مسئله‌ای مشکلات اقتصادی می‌گوید که مردم نباید منتظر کمک‌های خارجی باشند زیرا کشور با کمک‌های خارجی ساخته نخواهد شد.

با این حال، رهبر امارت اسلامی درحالی در مورد مسایل گونه‌گون کشور سخن گفت که چشم‌ها برای باز شدن مکاتب دخترانه دوخته شده، اما وی در مورد بازگشایی  مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و کار و حق تحصیل زنان و دختران اشاره نکرد.      

علاوه براین، رهبر امارت اسلامی در مورد سیاست خارجی کشور می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت اسلامی است و می‌افزاید که در مورد مسایل اسلامی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.

درهمین حال، رهبر امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان نباید مداخله کنند چون این کشور دیگر آلۀ دست کسی نیست.

آقای آخندزاده می‌گوید که دشمن در میدان نظامی شکست خورده اما در پی فتنه و راه اندازی تبلیغات در برابر امارت اسلامی می‌باشند، ازاین رو نباید امارت اسلامی اختلاف را در صفوف‌اش اجازه دهد.

او اما با همسایه‌های کشور از زبان نرم پیش میاید و می‌گوید که امارت اسلامی اراده بد در برابر همسایه‌های افغانستان ندارد و نباید این کشورها نگران باشند.

رهبر امارت اسلامی برای سیاست خارجی کشور در حالی خط و نشان تازه می‌کشد که کابل هم چنان برای کسب مشروعیت جهانی تلاش می‌کند و همین اکنون هیأتی از افغانستان در دوحه سرگرم گفتگو با مقام های غربی است.

هم‌چنان رهبر حکومت جدید کشور در مورد چهره‌های سیاسی که در بیرون از کشور به بسر میبرند، می‌گوید که دست از فتنه و شرارت بردارند و برای یک زندگی آبرومندانه به کشور برگردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!