Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: پس از خروج امریکا احتمال جنگ داخلی و سقوط افغانستان وجود دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۸, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، روز گذشته ( سه شنبه، ۷ثور) گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور شاید بدست طالبان سقوط کند و یا هم وارد جنگ‌های داخلی شود.

بلینکن در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفته است که پس از خروج امریکا “جنگ داخلی و سقوط افغانستان بدست طالبان یک سناریو احتمالی است.”

او در این باره افزوده:” اداره بایدن برای هر سناریو یک پلان دارد، اما امریکا روابط خود را با افغانستان قطع نمی‌کند و تلاش می‌کند که عمیقا دخیل باشد تا از این کشور حمایت کند.”

در همین حال، جین شاهین، یک سناتور دیموکرات امریکا که در کمیته روابط خارجی کار می‌کند گفته که” این دشوار است تا سناریوی را ببینیم که به جنگ داخلی و یا تسخیر طالبان ختم نشود.”

بلینکن که در مجلس سنای امریکا سخنرانی می‌کرد گفت که ناارامی یک احتمال در افغانستان است.

بلینکن از همسایه‌ها و کشورهای منطقه خواست تا با استفاده از نفوذ خود ثبات در افغانستان را حمایت کنند.

آقای بلینکن همچنان گفته است که هیچ کس علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد.

وی گفته است که:”مطمئنا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه هم طالبان علاقمند این کار اند و حتی هیچ یک از همسایگان افغانستان این کار را نمی‌خواهد.”

وزیر خارجه امریکا همچنان افزوده است که به کمک‌های بشری، اقتصادی و به حمایت نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” بسیاری از مردم به این تصمیم رییس جمهور امریکا تمرکز کرده که نیروهای خود را از افغانستان  خارج میکند. ما روابط خود را با افغانستان قطع نمی کنیم. “

بلینکن افزوده است که امریکا روابط سیاسی خود را با افغانستان ادامه خواهد داد و از حکومت و مردم افغانستان حمایت خواهد کرد.

بلینکن گفته است که:” ما در سال گذشته بیشتر از ۳۰۰ هزار تن را آموزش داده ایم، آنها همه در افغانستان باقی میماند، من آرزو میکنم که آنها به مسیر درست حرکت خواهند کرد نه منفی.اما ما باید به هر سناریو پلان داشته باشیم.”

وزیر خارجه امریکا گفته است که از مردم افغانستان که در دو دهه گذشته با نیروها و دیپلومات‌های امریکایی کار کرده اند حمایت میکند و این مردم میتوانند برای رفتن به امریکا اقدام کنند.

بلینکن افزوده است که ” ما این برنامه را در عراق و همچنان در افغانستان داریم. ما میخواهیم مطمیین شویم تا مردم که با نظامیان و دیپلومات‌های مان کار کرده است و نه تنها زنده‌گی خود بلکی زنده‌گی اعضای فامیل خود را با خطر مواجه کرده است. اگر میخواهند به ایالات متحده امریکا بیایند توجه جدی برای شان میشود.”

وی در این باره افزود:” ما قبلا ۱۸هزار تن را در این برنامه داریم که ۹هزار آنها در دورهای بعدی استند و ۹هزار دیگر  در حال تکمیل پروسه است، و طوری که شما میدانید بیشتر مردم شاید ثبت نام کنند، ما تلاش میکنیم تا منابع به این پروگرام تهیه کنیم که به سرعت به پیش برود.”

بلینکن از قانون گذاران امریکایی خواست تا در بخش تهیه منابع این برنامه از تلاش‌های خود دریغ نکنند.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که وی آرزو میکند که افغان‌ها برای آینده کشور شان بمانند، اما برای امریکا این مهم است که آنها را حفاظت کند.

او در این باره گفته است که ” اگر این کار نشود یک پیام جهانی پخش میشود که با امریکا جنگ نکنید، زیر وقتی آنها ماموریت خود را پایان داد، شما را تنها میگذارد. این چیزی است که ما آن را تحمل کرده نمی توانیم.”

رویداد های اخیر

امارت اسلامی می‌گوید تلاش‌ها برای رفع کمبود کتابچه پاسپورت جریان دارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۱)

ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ حکومت امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که تلاش‌ها برای حل کمبود کتابچۀ پاسپورت در افغانستان جریان دارد و قرار است تا چند روز دیگر، ده‌ها‌هزار جلد پاسپورت در اختیار آنان قرار گیرد.

این ریاست امروز چهارشنبه (چهارم جوزا) به رادیو صدای امریکا گفته است که در حال حاضر، سه میلیون جلد کتابچۀ پاسپورت در لیتوانیا چاپ شده و تا دو هفتۀ دیگر به همکاری ملل متحد به کابل منتقل خواهد شد.

شفیع‌الله تسل، آمر مطبوعات ریاست عمومی پاسپورت به صدای امریکا گفته است که این تعداد پاسپورت‌ توسط یک شرکت لیتوانیایی چاپ شده و به گفتۀ وی حکومت پول آن را به این شرکت تحویل داده است.

آقای تسل افزود که در حال حاضر بحث‌ها در مورد انتقال این پاسپورت‌ها جریان دارد و به گفتۀ وی در این مورد با یوناما صحبت شده است. او افزود که در زمینۀ انتقال این پاسپورت‌ها به افغانستان نباید “سیاسی” برخورد شود.

امارت اسلامی از یک ماه به این‌سو، به دلیل نبود کتابچۀ پاسپورت به افراد بالاتر از سن ۱۵ سال، پاسپورت ده ساله توزیع می‌کنند.

این ریاست به تاریخ ۲۹ حمل گفت که متقاضیانی که عمر شان کمتر از ۱۵ سال است، می‌توانند پاسپورت پنج‌‌ساله درخواست کنند.

به گزارش صدای امریکا امارت اسلامی از صدور پاسپوت‌ پنج ساله بیش از ۵۰۰۰ افغانی و از پاسپورت‌ ده ساله، ۱۰هزار افغانی پول می‌گیرند. همچنین قیمت پاسپورت برای کودکان کمتر از چهارهزار افغانی در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که از چندین هفته به این‌سو، توزیع پاسپورت در تمامی ولایات افغانستان متوقف شده و امارت اسلامی تنها روند توزیع آن را در کابل ادامه داده است.

به نقل از صدای امریکا ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخله می‌گوید که با انتقال کتابچه‌های پاسپورت‌ به کابل، روند توزیع پاسپورت در تمامی ولایات از سر گرفته خواهد شد.

دو روز پیش این ریاست گفته بود که اخیراً شماری از افراد کتابچه‌های جعلی پاسپورت را در “کشورهای همسایه” چاپ کرده و به گونۀ غیرقانونی و در بدل پول آنرا به مردم توزیع می‌کنند. به گفتۀ این ریاست، برخی از این “افراد سودجو” توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازداشت شده و تحقیقات از نزد آنان جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تاجکستان از نشست امنیتی کشورهای منطقه در مورد افغانستان میزبانی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۴۰۱)

قراراست تاجکستان روزهای پنج شنبه و جمعه (پنجم و ششم جوزا) میزبان نشست امنیتی کشورهای منطقه در مورد اوضاع افغانستان باشد.

رسانه‌های هندی گزارش داده اند این نشست در دوشنبه پایتخت تاجکستان برگزار می‌شود و قرار است در این نشست مشاورین امنیت ملی کشورهای منطقه اشتراک کنند.

با این حال یک نشست دیگر میان هیات وزارت دفاع افغانستان و قوماندان نیروی سرحدی ازبکستان هم برگزار شده است.

امارت اسلامی در حالی که اطمینان می‌دهد، خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست اما می‌گوید از هر نشستی که برای همکاری و تعامل با دولت جدید افغانستان برگزار شود استقبال می‌نماید.

به دنبال نشست‌های پی هم کشورهای همسایه و منطقه در پیوند به وضعیت افغانستان، اینبار تاجکستان نشستی امنیتی را با حضور مشاوران امنیت ملی کشورهای همسایه و منطقه برای بررسی اوضاع امنیتی، سیاسی، اقتصادی و بشری افغانستان میزبانی خواهد کرد.

رسانه‌های هندی گزارش داده اند که این نشست فردا و پس فردا در دوشنبه، پایتخت تاجکستان برگزار می‌شود و در آن مشاور امنیت ملی هند و نمایندگانی از روسیه، چین، ایران و کشورهای آسیای میانه حضور خواهند داشت، اما هنوز معلوم نیست که آیا پاکستان هم در این نشست هیئت خود را می‌فرستد یا نه.

در گزارش تایمز هندیا آمده است که:”در این نشست وضعیت سرحدات و نیز تهدید که از آدرس تروریزم متوجه کشورهای آسیای مرکزی و سایر همسایه‌های افغانستان است مورد بحث خواهد بود مشاور امنیت ملی هند قرار است موضع هند را روشن کند و همچنان درمورد حقوق بشر به شمول حقوق زنان و نیاز برای تشکیل یک حکومت همه شمول نیز بحث خواهد شد.”

تاجکستان در حالی این نشست امنیتی را قرار است میزبانی کند که اخیراً چندین راکت از خاک افغانستان و از مربوطات ولایت تخار به سوی خاک این کشور پرتاب گردید و مسولیت آن را نیز گروه داعش پذیرفت.

امارت اسلامی اما در حالی که اطمینان می‌دهد هیچ تهدیدی از خاک افغانستان متوجه کشورهای همسایه و منطقه نیست از این کشورها می‌خواهد که بجای نگرانی باید تعاملات و همکاری های شان را با دولت جدید افغانستان گسترش بدهند.

این درحالی است که یک هیات از وزارت دفاع ملی افغانستان به رهبری مولوی غوث الدین رهبر قوماندان لوای ششم سرحدی بخاطر رفع سو تفاهم و مشکلات در نقاط مرزی دو کشور با مقام‌های امنیتی ازبکستان دیدار وگفتگو کرده اند

این نشست دو طرف بر حل مشکلات، حفظ خویشتن داری، وهماهنگی بیشتر در مرز میان دو کشور تاکید شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شورای امنیت سازمان ملل از امارت اسلامی خواسته است تا در پالیسی‌های محدود کننده حقوق زنان تجدید نظر کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۴۰۱)

شورای امنیت ملل متحد از حکومت سرپرست می‌خواهد درپالیسی‌های محدود کننده حقوق بشر و آزادی‌های زنان به سرعت تجدید نظرکند.

اعضای این شورا امنیت در اعلامیه پایانی نشستی که دیروز (سه شنبه ۳جوزا) برای افغانستان برگزار شده بود گفته اند که در مورد وضع محدویت بر تعلیم، اشتغال، آزادی سیر و سفر،‌ مشارکت کامل، مساوی و پرمعنی زنان در زندگی روزمره نگرانی دارند.

همزمان رهبران امریکا، استرالیا، هند و جاپان از حکومت سرپرست می‌خواهند قطعنامه ۲۵۲۹ شورای امنیت سازمان ملل را که سال گذشته درمورد افغانستان تصویب شد را به اجرا بگذارد.

جوبایدن رییس جمهورامریکا، نرندرا مودی صدراعظم هند، فومیوکیشیدا صدراعظم جاپان و آنتونی آلبانیزی صدراعظم آسترالیا درپایان نشست چهارجانبه شان درتوکیو تاکید کرده اند که تطبیق این قطعنامه توسط امارت اسلامی ضروریست.

این قطعنامه تصریح می‌کند، ازخاک افغانستان نباید علیه کشور دیگری استفاده شود و امارت اسلامی باید توانایی کنترل تمام افغانستان را پیدا کنند، جلو تروریزم بین‌المللی را بگیرند، به حقوق اساسی بشری احترام بگذارند و هرکس بخواهد از افغانستان بیرون شود، به آن‌ها اجازه دهند.

امارت اسلامی می‌گوید به هیچ گروه اجازه نمی‌دهد، استفاده ازخاک افغانستان علیه کشورها استفاده کند و وعده سپرده است که از افغانستان به هیچ کشوری زیان نمی‌رسد.

شورای امنیت ملل متحد نیز در اعلامیه ‌ای از حکومت سرپرست می‌خواهد در پالیسی‌های محدود کننده حقوق بشر و آزادی‌های زنان به سرعت تجدید نظر کند.

گاردین برن ناسون، نماینده دایمی ایرلند درسازمان ملل گفته است که:” تحولات جدید در افغانستان فضا برای مطبوعات آزاد یک شبه تغییرداد زنان بیشترین آسیب را ازتحولات تازه متحمل شدند. امروز با تشکیل این نشست در همبستگی با خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌ها می‌خواهیم توجه را به مسئولیت فعال شورای امنیت در حمایت از خبرنگاران جلب کنیم”.

اعضای پانزده نفری شورای امنیت دراین اعلامیه که متن آن توسط ناروی تهیه شده گفته اند که آنان به صورت خاص در مورد وضع محدودیت بر تعلیم، اشتغال، آزادی سیر و سفر،‌ مشارکت کامل، مساوی و پرمعنی زنان در زندگی روزمره نگرانی دارند.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا گفته است که:” آزادی رسانه‌ها درسراسرجهان ازموارد است که وزیرخارجه بلینکن روی آن تاکید کرده رسانه‌ها نباید محدود باشند وصدای خبرنگاران نباید سرکوب شود، این مهم است که کشورها به آزادی بیان وآزادی رسانه‌ها درهرکشور احترام بگذارند”.

اعضای شورای امنیت همچنان ازحکومت سرپرست خواسته اند تا بدون تاخیر مکاتب را بر روی دختران بالاتر از صنوف ششم باز کنند.

همزمان حنا ربانی کهر از دیپلومات های ارشد پاکستان در مجمع جهانی اقتصادی در داووس سویس ازجهانیان می‌خواهد مردم افغانستان را قربانی سیاست‌های شان نسازند.

حنا ربانی کهر، معاون وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که:” نباید شهروندان افغانستان هدف سیاست بازی‌ها وقربانی خشم اخلاقی وناگزیری ها وکشمکش‌های سیاسی کشورها باشند مردم عادی افغانستان از اتفاقات وهدف‌های سیاسی بی‌خبرند، آیا حاضرید ۳۸ میلیون افغان گرسنه بمانند وفروپاشی اقتصاد افغانستان منطقه را آسیب بزند”.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا هم ازسخنرانان دیگر در مجمع جهانی اقتصادی داووس است.

گریگوری دبلیو میکس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده امریکا می‌گوید که:” اگراقتصاد دریک بخش ازجهان بد باشد، بخش دیگری ازجهان را تحت تأثیر قرارمی دهد هیچ یک از ما تا زمانی که همه در امنیت نباشیم در امن نیستیم و امیدوارم این پیامی باشد که به همه منتقل می‌شود. متحد شدن به عنوان یک وحدت جهانی بهترین دفاع ما در برابر هر گونه تهدیدی است که از شرق از جنوب متوجه کشورهاست”.

درعین حال، اتحادیه اروپا نیز یک نشست را در مورد افغانستان در دوحه میزبانی کرده است وضعیت سیاسی،اقتصادی وبشری درافغانستان و میکانیزم بهتر برای رسانیدن کمک‌ به مردم افغانستان محوربحث این نشست بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending