Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: پس از خروج امریکا احتمال جنگ داخلی و سقوط افغانستان وجود دارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۸, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، روز گذشته ( سه شنبه، ۷ثور) گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور شاید بدست طالبان سقوط کند و یا هم وارد جنگ‌های داخلی شود.

بلینکن در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفته است که پس از خروج امریکا “جنگ داخلی و سقوط افغانستان بدست طالبان یک سناریو احتمالی است.”

او در این باره افزوده:” اداره بایدن برای هر سناریو یک پلان دارد، اما امریکا روابط خود را با افغانستان قطع نمی‌کند و تلاش می‌کند که عمیقا دخیل باشد تا از این کشور حمایت کند.”

در همین حال، جین شاهین، یک سناتور دیموکرات امریکا که در کمیته روابط خارجی کار می‌کند گفته که” این دشوار است تا سناریوی را ببینیم که به جنگ داخلی و یا تسخیر طالبان ختم نشود.”

بلینکن که در مجلس سنای امریکا سخنرانی می‌کرد گفت که ناارامی یک احتمال در افغانستان است.

بلینکن از همسایه‌ها و کشورهای منطقه خواست تا با استفاده از نفوذ خود ثبات در افغانستان را حمایت کنند.

آقای بلینکن همچنان گفته است که هیچ کس علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد.

وی گفته است که:”مطمئنا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه هم طالبان علاقمند این کار اند و حتی هیچ یک از همسایگان افغانستان این کار را نمی‌خواهد.”

وزیر خارجه امریکا همچنان افزوده است که به کمک‌های بشری، اقتصادی و به حمایت نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” بسیاری از مردم به این تصمیم رییس جمهور امریکا تمرکز کرده که نیروهای خود را از افغانستان  خارج میکند. ما روابط خود را با افغانستان قطع نمی کنیم. “

بلینکن افزوده است که امریکا روابط سیاسی خود را با افغانستان ادامه خواهد داد و از حکومت و مردم افغانستان حمایت خواهد کرد.

بلینکن گفته است که:” ما در سال گذشته بیشتر از ۳۰۰ هزار تن را آموزش داده ایم، آنها همه در افغانستان باقی میماند، من آرزو میکنم که آنها به مسیر درست حرکت خواهند کرد نه منفی.اما ما باید به هر سناریو پلان داشته باشیم.”

وزیر خارجه امریکا گفته است که از مردم افغانستان که در دو دهه گذشته با نیروها و دیپلومات‌های امریکایی کار کرده اند حمایت میکند و این مردم میتوانند برای رفتن به امریکا اقدام کنند.

بلینکن افزوده است که ” ما این برنامه را در عراق و همچنان در افغانستان داریم. ما میخواهیم مطمیین شویم تا مردم که با نظامیان و دیپلومات‌های مان کار کرده است و نه تنها زنده‌گی خود بلکی زنده‌گی اعضای فامیل خود را با خطر مواجه کرده است. اگر میخواهند به ایالات متحده امریکا بیایند توجه جدی برای شان میشود.”

وی در این باره افزود:” ما قبلا ۱۸هزار تن را در این برنامه داریم که ۹هزار آنها در دورهای بعدی استند و ۹هزار دیگر  در حال تکمیل پروسه است، و طوری که شما میدانید بیشتر مردم شاید ثبت نام کنند، ما تلاش میکنیم تا منابع به این پروگرام تهیه کنیم که به سرعت به پیش برود.”

بلینکن از قانون گذاران امریکایی خواست تا در بخش تهیه منابع این برنامه از تلاش‌های خود دریغ نکنند.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که وی آرزو میکند که افغان‌ها برای آینده کشور شان بمانند، اما برای امریکا این مهم است که آنها را حفاظت کند.

او در این باره گفته است که ” اگر این کار نشود یک پیام جهانی پخش میشود که با امریکا جنگ نکنید، زیر وقتی آنها ماموریت خود را پایان داد، شما را تنها میگذارد. این چیزی است که ما آن را تحمل کرده نمی توانیم.”

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی قانون جلوگیری از گدایی را توشیح کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت عدلیه می‌گوید که مولوی هبت‌ الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، قانون جمع‌آوری گداها و جلوگیری از گدایی را توشیح کرده است.

این وزارت‌ در خبرنامه‌ای نوشته که این قانون در سه فصل و ۲۷ ماده ترتیب و در جریده رسمی نشر شده است.

بر اساس این قانون، گدایی برای افراد صحتمند و کاسب و کسانی که توانایی تامین خوراک یک روزه خود را داشته باشد، ممنوع است.

این قانون همچنین استفاده از کودکان و معلولان را برای گدایی منع می‌کند.

بر اساس قانون تازه، گداهای حرفه‌ای که به هدف جلب ترحم اشخاص از طفل یا مجنون و معلول استفاده می‌کنند، از سوی محکمه به یک ماه حبس و تنظیم کنندگان آن به حبس الی شش ماه محکوم می‌شوند.

رهبر امارت اسلامی در سال ۱۴۰۱ دستور داده بود که گداها جمع آوری شوند. ده ها هزار گدا تا کنون جمع‌آوری شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!