Connect with us

رویداد های اخیر

بلینکن: پس از خروج امریکا احتمال جنگ داخلی و سقوط افغانستان وجود دارد

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۸, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، روز گذشته ( سه شنبه، ۷ثور) گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان این کشور شاید بدست طالبان سقوط کند و یا هم وارد جنگ‌های داخلی شود.

بلینکن در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفته است که پس از خروج امریکا “جنگ داخلی و سقوط افغانستان بدست طالبان یک سناریو احتمالی است.”

او در این باره افزوده:” اداره بایدن برای هر سناریو یک پلان دارد، اما امریکا روابط خود را با افغانستان قطع نمی‌کند و تلاش می‌کند که عمیقا دخیل باشد تا از این کشور حمایت کند.”

در همین حال، جین شاهین، یک سناتور دیموکرات امریکا که در کمیته روابط خارجی کار می‌کند گفته که” این دشوار است تا سناریوی را ببینیم که به جنگ داخلی و یا تسخیر طالبان ختم نشود.”

بلینکن که در مجلس سنای امریکا سخنرانی می‌کرد گفت که ناارامی یک احتمال در افغانستان است.

بلینکن از همسایه‌ها و کشورهای منطقه خواست تا با استفاده از نفوذ خود ثبات در افغانستان را حمایت کنند.

آقای بلینکن همچنان گفته است که هیچ کس علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد.

وی گفته است که:”مطمئنا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه هم طالبان علاقمند این کار اند و حتی هیچ یک از همسایگان افغانستان این کار را نمی‌خواهد.”

وزیر خارجه امریکا همچنان افزوده است که به کمک‌های بشری، اقتصادی و به حمایت نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” بسیاری از مردم به این تصمیم رییس جمهور امریکا تمرکز کرده که نیروهای خود را از افغانستان  خارج میکند. ما روابط خود را با افغانستان قطع نمی کنیم. “

بلینکن افزوده است که امریکا روابط سیاسی خود را با افغانستان ادامه خواهد داد و از حکومت و مردم افغانستان حمایت خواهد کرد.

بلینکن گفته است که:” ما در سال گذشته بیشتر از ۳۰۰ هزار تن را آموزش داده ایم، آنها همه در افغانستان باقی میماند، من آرزو میکنم که آنها به مسیر درست حرکت خواهند کرد نه منفی.اما ما باید به هر سناریو پلان داشته باشیم.”

وزیر خارجه امریکا گفته است که از مردم افغانستان که در دو دهه گذشته با نیروها و دیپلومات‌های امریکایی کار کرده اند حمایت میکند و این مردم میتوانند برای رفتن به امریکا اقدام کنند.

بلینکن افزوده است که ” ما این برنامه را در عراق و همچنان در افغانستان داریم. ما میخواهیم مطمیین شویم تا مردم که با نظامیان و دیپلومات‌های مان کار کرده است و نه تنها زنده‌گی خود بلکی زنده‌گی اعضای فامیل خود را با خطر مواجه کرده است. اگر میخواهند به ایالات متحده امریکا بیایند توجه جدی برای شان میشود.”

وی در این باره افزود:” ما قبلا ۱۸هزار تن را در این برنامه داریم که ۹هزار آنها در دورهای بعدی استند و ۹هزار دیگر  در حال تکمیل پروسه است، و طوری که شما میدانید بیشتر مردم شاید ثبت نام کنند، ما تلاش میکنیم تا منابع به این پروگرام تهیه کنیم که به سرعت به پیش برود.”

بلینکن از قانون گذاران امریکایی خواست تا در بخش تهیه منابع این برنامه از تلاش‌های خود دریغ نکنند.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که وی آرزو میکند که افغان‌ها برای آینده کشور شان بمانند، اما برای امریکا این مهم است که آنها را حفاظت کند.

او در این باره گفته است که ” اگر این کار نشود یک پیام جهانی پخش میشود که با امریکا جنگ نکنید، زیر وقتی آنها ماموریت خود را پایان داد، شما را تنها میگذارد. این چیزی است که ما آن را تحمل کرده نمی توانیم.”

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!