Connect with us

رویداد های اخیر

بیش از ۱.۵ میلیون کودک در افغانستان سرگرم کارهای شاق اند

مسوولان وزارت کار و امور اجتماعی گفته‌اند که روند جمع‌آوری و حمایت از کودکان کار در کشور ادامه دارد.

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

سازمان بین‌المللی کار طی نشستی در کابل به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان گفته است که ۱.۶ میلیون کودک در افغانستان سرگرم کارهای شاق اند. این سازمان افزوده است که‌ اکثر این کودکان بین سنین ۵ تا ۱۷ سال هستند و باید جلو کار کودکان در کشور گرفته شود.

رامین بهزاد، هماهنگ کننده سازمان بین‌المللی کار در افغانستان گفته است: «براساس آخرین سروی نیروی کار ۱.۰۶ میلیون کودک پنج تا هفده سال مشغول کار بوده‌اند که ۹ درصد را تشکیل می‌دهند.»

به گفته‌ سازمان بین‌المللی کار، عوامل همچون فقر اقتصادی، منازعات، بحران‌ها و همه‌گیری کوید-۱۹ میلیون‌ها کودک را در سراسر جهان مجبور به کارهای شاقه ساخته اما کودکان در افغانستان نسبت به هر کشور دیگر متأثر هستند.

احمد سیرسباوون، مسوول برنامه‌های سازمان بین‌المللی کار در افغانستان گفت: «۲۰۲۰ ما یک احصائیه را انجام دادیم و ارقامش در ۲۰۲۱ منشتر شد، بعد از آن ما یک نظر سنجی کلی را در افغانستان انجام ندادیم که دقیق‌تر بگویم که این آمار بیشتر شده یا کمتر، اما حدس ما این است که ارقام شاید بیشتر شده باشد.»

در همین حال، مسوولان وزارت کار و امور اجتماعی گفته‌اند که روند جمع‌آوری و حمایت از کودکان کار در کشور ادامه دارد.

شعار توقف کار کودکان در افغانستان در حالی سر داده می‌شود که هنوز شمار کودکان شاقه کار حتی در جاده‌های پایتخت کاسته نشده است.

 

خبرهای مرتبط: 

 

صندوق نجات کودکان: ۲۵۰ هزار کودک بازگشت‌کننده افغان از پاکستان به آموزش و غذا نیاز دارند

کمیته بین‌المللی نجات: یک سوم کودکان در افغانستان مصروف کارهای شاقه اند

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد: القاعده در چندین ولایت افغانستان فعالیت می‌کند

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

Published

on

(Last Updated On: )

کمیته تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد در گزارش تازه‌ای تاکید کرده است که گروه‌های تروریستی، افغانستان را یک مکان امن می‌بینند و این منجر به گسترش تروریزم به کشورهای همسایه این کشور خواهد شد.

در این گزارش آمده است که در یک سال گذشته، گروه القاعده فعالیت‌های سازمانی و جذب نیرو را از سر گرفته و در پنج ولایت از جمله کابل و ننگرهار مراکز آموزشی ایجاد کرده است و خانه‌های امن دارند.

در این گزارش، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بزرگترین گروه تروریستی در افغانستان دانسته شده است.

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

اما امارت اسلامی این گزارش را بی اساس دانسته و آن را رد می‌کند.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی تاکید می‌کند که هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و امارت اسلامی به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان دربرابر کشورهای دیگر استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچند در این گزارش از تلاش‌های امارت اسلامی در امر مبارزه با گروه داعش قدردانی کرده، اما در مورد توانمندی‌های آن در برابر تروریزم و جذب افراد توسط گروه داعش شاخه خراسان ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط: 

مقام‌های امریکایی: بعید است که القاعده در افغانستان دوباره احیا شود

متقی: امریکا حالا باید مسئولیت‌هایش را ادا کند

Continue Reading

رویداد های اخیر

عفو بین‌الملل: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در جهان از امارت اسلامی خواستند به حقوق بشر احترام بگذارد

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ۳۵۴ هزار و ۸۴۷ نفر در سراسر جهان با امضای عریضه‌ای از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند تا به حقوق بشر در افغانستان احترام بگذارند و از آن محافظت کنند.

این سازمان روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت که با «تداوم وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، ما باید به خواست مشترک خود برای پاسخگویی و تامین عدالت در افغانستان ادامه دهیم.»

سازمان‌های بین المللی همواره در مورد وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

امارت اسلامی اما گفته است که به تامین حقوق زنان مطابق اصول شریعت متعهد است و این یک موضوع داخلی افغانستان می‌باشد.

مطالب مرتبط:

سازمان عفو بین‌الملل: امارت اسلامی به صورت گسترده حقوق بشر را نقض کرده است

نماینده ملل متحد: امارت اسلامی تا زمانی که مسایل حقوق زنان و قانون اساسی حل نشود، نباید به رسمیت شناخته شود

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس شورای پناهندگان ناروی خواستار حضور دیپلوماتیک کشورهای کمک کننده در کابل شد

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

Published

on

(Last Updated On: )

یان ایگلن، رئیس شورهای پناهندگان ناروی از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای حمایت از حقوق زنان و آموزش دختران در کابل حضور دیپلوماتیک داشته باشند.

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

ایگلن روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت: «بلی، بریتانیا و سایر کمک‌کنندگان باید دیپلومات‌های خود را به کابل بفرستند و به ما بپیوندند تا برای حقوق زنان، آموزش دختران و حمایت از اقلیت‌ها مبارزه کنند. ما به عنوان گروه های بشردوستانه در میان ۴۰ میلیون غیرنظامی که ناتو در سال ۲۰۲۱ آنان را ترک کرد، بسیار تنها، کم بودجه و بیش از حد تحت فشار هستیم.»

با روی کار آمدن امارت اسلامی در آگست سال ۲۰۲۱، کشورهای غربی دیپلومات‌های خودرا از افغانستان خارج کردند.

هیچ کشوری تا کنون امارت اسلامی را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است، هرچند که سفارت کشورهایی مانند روسیه، چین، ایران، ترکیه و هند در کابل فعالیت می‌کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!