Connect with us

صحت

بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو برای کودکان افغان تطبیق شده است

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت می‌گوید که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفته است که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان در ادامه گفته است: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

بر اساس معلومات این سازمان، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۵۶ مورد پولیو در افغانستان ثبت شده بود و همچنان این آمار در سال ۲۰۲۱ به چهار مورد کاهش یافت.

سازمان جهانی صحت تاکید کرده که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

اخیراً این سازمان گفته بود که که شمار واقعات فلج کودکان (پولیو) در پایین‌ترین سطح خود در افغانستان رسیده و افزوده است که در حال حاضر، فرصت فوق‌العاده‌ برای محو این بیماری در این کشور وجود دارد.

صحت

یونیسف: صدها هزار کودک افغانستان را خطر مرگ تهدید می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان به دلیل ناامنی غذایی با خطر مرگ روبه‌رو اند.

سام مورت، مسوول بخش ارتباطات یونیسف درافغانستان در توییتر نگاشته است: «هشتصدو هفتاد و پنج‌هزار کودک در افغانستان با خطر مرگ رو‌به‌رو اند. اداره یونیسف در افغانستان به حمایت عاجل جامعه جهانی نیاز دارد تا از سوء تغذیۀ حاد در میان کودکان جلوگیری شود و آنعده از پسران و دختران تداوی شوند که از سوء تغذیه رنج می‌برند.»

در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل اندرگاندی نیز گفته‌اند تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته است.

محمد حسیب رحیمزی، رییس صحت طفل اندراگاندی گفته است دلیل افزایش مراجعین این شفاخانه بهبود وضعیت امنیتی است چون حالا همه آزادانه به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

برخی ازآگاهان وضعیت کودکان در افغانستان را در شرایط کنونی نگران کننده می‌دانند و می‌گویند عواملی همچو فقر، بیکاری، آفات طبیعی و خشکسالی شدید، صدها هزار کودک در افغانستان را در شرایط بسیار رقت‌بار قرار داده است.

مریم معروف آروین، مسوول موسسه تحکیم رفاه زنان و کودکان می‌گوید: «این وضعیت برای ما نگران کننده است و عواملی همچون زلزله و آفات طبیعی و خشکسالی نیز شرایط را برای کودکان کار، سخت و سخت‌تر کرده است.»

پیش از این، موسسه حمایت از کوکان سازمان ملل گفته بود که تقریباً ده میلیون کودک در افغانستان به دلیل نرسیدن غذای کافی در وضعیت بد زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی است که امارت اسلامی نیز بارها از سازمان‎های بین‌المللی خواسته است با کمک‌های بشری برخورد سیاسی نکنند و مردم افغانستان را تا رفع مشکلات اقتصادی این کشور کمک کنند.

Continue Reading

صحت

مسوولان صحی: کار ساخت شفاخانه «هماتولوژی» در هرات آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

مسوولان صحی در هرات می‌گویند کار ساخت شفاخانه هماتولوژی برای تداوی مریضان تالاسمی یا نوع سرطان‌خون در این ولایت آغاز شده است که قرار است در سه منزل ساخته شود.

محمد آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه هرات می‌گوید سنگ تهداب این شفاخانه امروز (دوشنه، ۷ قوس) گذاشته شد.

آقای کبیر گفت: «طرح شفاخانه هماتولوژی از مدت زیادی است که با همکاری افراد خیرخواه که در داخل و بیرون از کشور زند‌ه‌گی می‌کنند روی دست است و با هماهنگی مقام ولایت هرات امروز سنگ تهداب دیوار آن گذاشته شد.»

به گفته مسوولان، ساخت این پروژه به حمایت مالی یک نهاد خیریه، تاجران و سرمایه‌گذاران هرات به پیش می‌رود.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات می‌گوید: «هزینه ساخت این شفاخانه به کمک مالی مردم خیرخواه در خارج از کشور، تاجران و سرمایه‌گذاران هرات پرداخته می‌شود.»

از سویی هم، داکتران در این ولایت می‌گویند آمار اطفال که به مریضی تالاسمی مبتلا هستند هر روز در حال افزایش است. به گفته آنان، در حال حاضر حدود ۶۰۰ طفل در حوزه غرب کشور به این بیماری مبتلا هستند.

داکتران بخش تداوی بیماری‌های سرطانی در هرات گفته‌اند تا حالا هشت هزار تن که به مریضی‌های سرطانی مبتلا هستند در شفاخانه حوزوی این ولایت ثبت شده‌اند. اما مریضی تالاسمی بیشتر نزد اطفال وجود دارد، این مریضان در هر ماه نیاز دارند تا دو مرتبه خون بگیرند.

آصف رحمانی، مسوول بخش اطفال سرطان خون در شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید: «موارد سرطان‌ در هرات بالاتر از هشت هزار نفر می‌باشد که ثبت کردیم و این برای ما زنگ خطر است. اطفال تالاسمی در حوزه غرب که حدوداً ۶۰۰ طفل می‌باشد، متأسفانه به خدمات صحی دسترسی ندارند.»

گفتنی است آغاز و انجام این پروژه وابسته به کمک‌های مردمی و تاجران دارد، مردم انتظار دارند که این شفاخانه زودتر ساخته شود تا بتوانند بیماران‌شان را تداوی کنند.

Continue Reading

صحت

وزارت صحت عامه: کمپاین ده روزۀ واکسین سرخکان در سراسر کشور آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید کمپاین واکسیناسیون سرخکان امروز (شنبه، ۵ قوس) در سرتاسر کشور آغاز گردید.

مسوولان وزارت صحت گفته‌‎اند در این کمپاین حدود هفت میلیون کودک واکسین سرخکان را دریافت خواهند کرد که ۱۰ روز را در بر خواهد گرفت.

قلندر عباد، وزیر صحت عامه در مورد این کمپاین می‌گوید: «تیم‌های سیار واکسین سرخکان به مساجد، مکاتب و مراکز صحی آمده‌اند. لطفاً کودکان تان را که سن شان بین نُه ماه و پنج سال است به‌گونۀ رایگان واکسین کنید.»

سخنگوی وزارت صحت عامه هدف این کمپاین را نجات زنده‌گی کودکان که در معرض ابتلا به مرض سرخکان قرار دارند، عنوان می‌کند و تأکید کرده واکسین سرخکان کمک خواهد کرد تا از مواردی مرگ و میر ناشی از سرخکان درمیان کودکان جلوگیری شود.

شرافت زمان گفته است: «در این کمپاین حدود هفت میلیون کودک در سراسر کشور واکسین خواهند شد که ۱۰ روز را در بر می‌گیرد و هدف آن پایان یافتن مریضی سرخکان است.»

در همین حال، داکتران گفته‌اند بیماری سرخکان شدیداً ساری است که به صورت متوسط هر فرد مبتلا به این مرض، پانزده فرد صحتمند دیگر را مصاب می‌کند.

منیراحمد، یکی از داکتران گفت: «اگر اطفال به سرخکان مصاب شوند، سبب می‌شود که تمام اعضای خانواده دچار این بیماری شوند. بنابراین، برای خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که اطفال خود را واکسین کنند.»

گفتنی است شماری از خانواده‌ها از آغاز این کمپاین ابراز خرسندی می‌کنند اما گفته‌اند در برخی موارد با وجود استفاده از واکسین، کودکان شان به این بیماری مبتلا شده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!