Connect with us

تجارت

تاثیر تصرف بندرهای تجاری از سوی طالبان روی عواید کشور

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۴۰۰)

فعالیت چهار گمرک کشور به دلیل جنگ های اخیر متوقف شده است.

وزارت مالیه می گوید که چند گمرک درجه دوم به دست طالبان افتاده که بالای فعالیت های اقتصادی در کشور تاثیرات منفی گذاشته است.

وزارت مالیه می گوید که بنادر، شیرخان در کندز، آقینه در فاریاب، دند پتان در پکتیا، و آی خانم در تخار به دست طالبان افتاده و فعالیت در آنان متوقف است.

این وزارت نگرانی دارد که توقف فعالیت گمرک ها، تاثیرات منفی بر فعالیت های اقتصادی گذاشته است.

اما اتاق های تجارت می گوید که تا کنون هفت گمرک در اداره طالبان قرار گرفته است، که هزاران موتر اموال بازرگانی در آن توقف داده شده است.

بندرهای اسلام قلعه و تورغندی در هرات و بندر ابونصر فراهی در ولایت فراه نیز به دست طالبان افتاده است.

خان‌جان الکوزی معاون فدراسیون اتاق های افغانستان میگوید: “اکنون اگر ما در دو جای مالیه بدهیم، تاثیر آن مستقیم سر بازار است، و نرخ ها دو صد چند بلند می رود.”

اتاق تجارت و سرمایه گذاری نیز توقف فعالیت در شماری از گمرک های کشور را نگران کننده میداند.

شفیق الله عطایی رییس اجرایی اتاق تجارت و سرمایه گذاری میگوید: “فعلا یک بخش از گمرک ها در اختیار دولت است و یک بخش آن در اختیار طالبان.”

آگاهان اقتصادی هم به این باور اند که اگر طرف های درگیر جنگ، مسیر های اقتصادی را مسدود کنند، ضرر آن به سیستم اقتصادی کشور می رسد.

گفته می شود که به لیل مسدود شدن برخی گمرک ها، بهای مواد اولیه نیز در کشور افزایش یافته است.

تجارت

بزرگترین محمولۀ محصولات داخلی افغانستان از راه زمین به اروپا صادر شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید بزرگترین محمولۀ محصولات داخلی افغانستان از راه زمین طی مراسمی امروز (شنبه، ۵ قوس) به سوی کشورهای اروپایی حرکت کرد.

به گفته مسوولان، این محصولات ۱۲۰ تُن است که کمتر از هفت تُن آن زعفران و متباقی میوه خشک می‌باشد که ارزش مجموعی آن به دو میلیون دالر می‎رسد.

در همین حال، مسوولان وزارت صنعت و تجارت ابراز کرده‌اند که آنان از تاجران کشور حمایت می‌کنند و به مشکلات شان رسیده‌گی خواهند کرد زیرا گسترش فعالیت‌های اقتصادی بستگی به سرمایه‌گذاری تاجران دارد.

قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفته است: «تولیدات کشور ما مانند میوه خشک، زعفران و پنبه چند مرتبه است که به کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا فرستاده می‌شود.»

از سویی هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از تاجران می‌خواهد که در داخل کشور سرمایه‌گذاری کنند.

خانجان الکوزی، عضو این اتاق گفت: «امروز یک محمولۀ بزرگ ۱۲۰ تُنی که چند میلیون‌ دالر ارزش دارد از افغانستان حرکت می‌کند که نه تنها میوه خشک است بلکه زعفران، قالین و مواد معدنی می‌باشد که عملاً از مسیر کراچی، حیرتان و بندر عباس به کشورهای بیرونی صادر می‌شود.»

این در حالی است که ماه گذشته افغانستان محمولۀ بزرگی از میوه ‌خشک را از طریق بندر اسلام ‌قلعه به آلمان صادر کرد که حدود ۱۲ تُن جلغوزه، ۸ تُن کشمش و پسته بود.

Continue Reading

تجارت

احدی: ۳.۵ میلیارد دالر پول‌ افغانستان به بانک سویس انتقال یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۱)

انور الحق احدی، عضو هیأت صندوق امانت پول‌های افغانستان در گفتگوی اختصاصی با آریانا نیوز می‌گوید که ۳.۵ میلیارد دالر پول افغانستان به بانک سویس انتقال یافته است و توسط هیأت چهار نفره حفاظت و نگهداری خواهد شد.

آقای احدی می‌افزاید که این سرمایه حق مردم افغانستان است که به دلیل تحریم‌های موجود بالای کشور، امریکا نمی‌خواهد به افغانستان سپرده شود؛ اما در صورت عادی‌شدن روابط جهان با افغانستان این سرمایه به بانک مرکزی انتقال خواهد یافت.

او می‌گوید: «این سرمایه د افغانستان بانک است. روابط افغانستان با جهان نورمال نیست. هر زمانیکه روابط افغانستان با جهان نورمال شود، سرمایه موجود به بانک مرکزی انتقال خواهد یافت.»

به گفته آقای احدی، پول‌های که به سویس انتقال یافته است، پول‌های مصرفی نیست اما مطابق اساس‌نامه صندوق امانت، اگر مصارف ضروری باشد و دولت فعلی توان پرداخت آنرا نداشته باشد از این صندوق پرداخت خواهد شد.

آقای احدی می‌گوید: «در اساس‌نامه این صندوق آمده است برخی مصارفی که خیلی ضروری است و حکومت فعلی نمی‌تواند آنرا اجرا کند، به این صندوق پیشنهاد و از طریق آن اجرا شود.»

آقای احدی خاطرنشان کرده است هدف از تشکیل هیأت صندوق امانت پول‌های افغانستان این است که از پول‌ها حفاظت کند و آنرا به دوران بیندازد تا درآینده نه چندان دور مقدار این سرمایه افزایش یابد.

به گفته وی، تاکنون ۳۶ میلیون دالر مفاد از سرمایه انتقال یافته به این صندوق به دست آمده و به دارایی‌های افغانستان افزوده شده است.

نزدیک به چند ماه پیش امریکا اعلام کرد که ۳.۵ ملیارد دالر از پول‌های منجمد شده افغانستان را به صندوق امانت افغانستان در بانک سویس انتقال می‌دهد. هرچند این تصمیم ایالات متحده واکنش جدی امارت اسلامی را در پی‌داشت، اما ظاهراً این واکنش به نتیجه نرسید و امریکا سرمایه افغانستان را تحت نظارت هیأت چهار نفری به بانکی در سویس انتقال داد.

Continue Reading

تجارت

امارت اسلامی: زمینه تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان فراهم شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی گفته است که همه زمینه‌ها برای تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان فراهم شده است.

مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که برای آغاز پروژه‌های بزرگ اقتصادی و منطقه‌یی در کشور اقداماتی را روی دست دارند و برای تطبیق تمامی پروژه‌های بزرگ اقتصادی از جمله انتقال لین برق ۵۰۰ کیلو ولت، تاپی، کاسا یک‌هزار که منجر به اتصال منطقه‌یی می شود، آماده‌گی کامل دارند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی تأکید می‌کند که تدابیری را برای اجرای این پروژه‌ها و ایجاد راه آهن بین آسیای مرکزی و جنوبی روی دست گرفته‌اند.

آقای مجاهد می‌گوید: «امارت اسلامی تمام ‌آماده‌گی‌ها که به ختم این پروژه‌ها ضرورت است را اتخاذ کرده است.»

وی افزود: «از لحاظ امنیتی، شماری کارمندان و وظایف که مربوط دولت می‌شود، آماده‌گی‌ها به‌گونۀ کامل گرفته شده است.»

به گفته مجاهد، حکومت منتظر کشورهای ذیربط در این پروژه‌ها است که از خود آماده‌گی کامل نشان دهند.

در همین حال، اعضای سکتور خصوصی نیز از امارت اسلامی می‌خواهند که تلاش‌های خود برای تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی را افزایش دهد و می‌افزایند که روند حمایت از این پروژه‌ها می‌تواند کشور را از بحران اقتصادی بیرون کند.

کارشناسان اقتصادی هم‌چنان پروژه‌های اقتصادی منطقه‌یی‌ را برای بهبود اقتصاد کشور ضروری می‌دانند و از حکومت خواستار توجه جدی در این بخش اند.

هرچند در سال‌های گذشته نبود امنیت از بزرگترین چالش فرا راه تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان گفته می‌شد اما پس از روی کارآمدن امارت اسلامی این مشکل برطرف شده و حکومت می‌گوید زمینه آغاز کار عملی این پروژه‌ها فراهم شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!