Connect with us

تجارت

تاجران: جلغوزه صادر نمی‌شود و در معرض نابودی قرار دارد

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

تاجران در ولایت خوست شکایت دارند که آنان در حال حاضر نمی‌توانند به دلیل بسته بودن بنادر جلغوزه را به بیرون از کشور صادر کنند.

در حال حاضر ده ها تن جلغوزه در گدام‌های ولایت خوست با بسته شدن مسیرهای صادراتی و بنادر در معرض نابودی قرار دارد.

تاجران جلغوزه در ولایت خوست می‌گویند که اگر دولت برای صادرات و فروش محصولات آنان اقدام نکند، زحمات آنان به هدر می‌رود و خسارات هنگفتی را متقبل خواهند شد.

انور، یکتن از تاجران جلغوزه در ولایت خوست گفت: “در گذشته، جلغوزه به پاکستان، چین و کشورهای دیگر با قیمت بلند صادر می‌شد. اما حالا راه‌ها بسته است. راه پاکستان بسته است.”

حاجی بوستان، تاجر دیگر جلغوزه گفت که جلغوزه در زیرزمینی‌ها در حال از دست دادن کیفیت اش است.

مسئولان اتحادیه جلغوزه در خوست می‌گویند که با بسته شدن مسیرهای صادراتی قیمت جلغوزه پنجاه درصد کاهش یافته و آنان مکان مناسب برای نگهداری آن هم ندارند.

در عین حال، مقام های محلی ولایت خوست نیز مشکلات تاجران جلغوزه را می پذیرند اما اطمینان می‌دهند که تلاش ها را در این زمینه آغاز کرده اند.

شبیر احمد عثماني، رییس اطلاعات و فرهنگ خوست گفت: “امارت اسلامی در رابطه به گشایش راه‌ها تلاش کرده است. مشکلاتی وجود دارد که حل آن در دست دیگران است.”

سالانه صدها تن حاصلات جلغوزه از ولایت‌های پکتیا، خوست و پکتیکا به دست می آید، اما مشکلات فراوانی در بخش فروش وصادرات آن وجود دارد.

اخیرا وزیر خارجه چین در تماس تیلفونی با همتای افغان‌اش گفته که خطوط هوایی میان دو کشور فعال خواهد شد تا زمینه برای صادرات میوه خشک به خصوص جلغوزه افغانستان فراهم شود.

تجارت

شرکت مهابراتی ام‌تی‌ان در افغانستان خریدار پیدا کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

رالف موپیتا، مدیرعامل شرکت مخابراتی ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی، در کنفرانس اعلام درآمدهای این گروه، بدون این که نام خریدار را فاش کند، به خبرنگاران گفت: مجموعا ۳۵ میلیون دالر در یک دوره مشخص پرداخت خواهد شد و عایدی حاصل، ۳۱ میلیون دالر خواهد بود.

وی افزود: “تکمیل این قرارداد، خروج ام‌تی‌ان از بازارهای خاورمیانه‌ای را کامل خواهد کرد. گروه ام‌تی‌ان ، شرکت ام‌تی‌ان یمن را سال گذشته فروخت و از شرکت ام‌تی‌ان سوریه خارج شد. سرمایه گذاری ۴۹ درصدی گروه ام‌تی‌ان در ایرانسل همچنان در مجموعه دارایی‌های  ام‌تی‌ان، خواهد ماند.

گروه ام‌تی‌ان در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد به منظور یکپارچه سازی ساختار و کاهش ضرر در بازارهای پرریسک، از بازارهای خاورمیانه خارج می‌شود تا به فعالیت‌های آفریقایی اصلی خود متمرکز شود. این گروه که در ۱۹ بازار فعالیت دارد، اعلام کرد درآمد خدمات این گروه در مدت شش ماه منتهی به ۳۰ جون، ۱۴.۸ درصد رشد کرد و به ۵.۷۱ میلیارد دالر رسید که با رشد ۴.۱ درصدی ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی، رشد ۱۹.۹ درصدی ام‌تی‌ان نایجریا و رشد ۲۹.۳ درصدی ام‌تی‌ان غنا، حاصل شد.  

بر اساس گزارش رویترز، درآمد داده این گروه طی همین مدت ۳۵.۹ درصد رشد کرد. درآمد مربوط به مکالمات که بزرگترین منبع درآمد خدماتی ام‌تی‌ان است، ۱.۹ درصد رشد کرد زیرا مشترکان آفریقای جنوبی، تماس‌های صوتی را به مکالمات اینترنتی ترجیح دادند.

Continue Reading

تجارت

اتاق تجارت: صادرات میوه تازه افغانستان امسال افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۱)

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته است که صادرات میوه تازه به بیرون از کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته اعضای این اتاق، بیشتر این میوه‌ها به پاکستان، هند و برخی کشورهای دیگر همسایه افغانستان صادر می‌شود.

اتاق تجارت می‌افزاید که اگر روند صادرات به همین ترتیب ادامه پیدا کند، باغداران و تاجران میتوانند میوه‌های تازه فصلی را به طور منظم صادر کنند.

درهمین حال، اتاق تجارت هم‌چنان می‌گوید که پاکستان اخیراً تسهیلات بیشتری را در زمینه صادرات افغانستان فراهم کرده است.

با این حال، تولید کنندگان و صادرکنندگان میوه تازه کشور اما می‌گویند که نسبت به سال گذشته محصولات خربوزه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته آنان، نظر به مصارف و زحمات دهاقین به قیمت که محصولات شان فروخته می‌شود، اندک است و نیاز است برای محصولات آنان بازاریابی خوبتر صورت بگیرد.

در همین حال، تاجران می‌گویند که به دلیل خشک سالی‌های اخیر و آفات طبیعی، حاصلات میوه تازه کم شده است.

از سوی هم، کاهش قیمت کلدار پاکستانی سبب شده است که تاجران در معاملات کالاها با پاکستان با مشکلات زیادی مواجه شوند.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی می‌گویند که دولت باید بازارهای متفاوتی برای صادرات میوه تازه کشور پیدا کند. به باور آنان، برای جلوگیری از خراب شدن محصولات دهاقین و باغداران باید سرد خانه ها در کشور نیز ایجاد گردد.

Continue Reading

تجارت

حکومت پروژه خط آهن میان افغانستان ازبکستان و پاکستان را تکمیل می‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

مسوولان اداره خط آهن امروز پنج‌شنبه، ۱۳ اسد، در یک نشست خبری از آغاز کار مقدماتی پروژه خط آهن میان افغانستان ازبکستان و پاکستان خبر دادند.

مسوولان این اداره می‌گویند که تیم‌های تخنیکی مشترک کارهای شان را در این زمینه آغاز کرده‌اند و تا پنجاه درصد به پیش رفته است.

در همین حال مسوولان این اداره می‌گویند که عواید قرارداد خط ‌آهن ازبکستان و افغانستان که پیش‌از این در ازبکستان جمع آوری می‌‌شد، پس از این توسط این اداره جمع ‌آوری می‌‌شود.

در همین حال، خط آهن افغان ترانس کریدور آسیای مرکزی را از طریق افغانستان به پاکستان از کوتاه‌ترین مسیر متصل می‌کند و هم‌چنان فرصتی برای کشورهای جنوب آسیا برای ورود به بازارهای کشورهای مستقل، مشترک المنافع و اروپا را فراهم خواهد کرد.

با این همه اداره خط آهن برنامه هایش را اولویت بندی کرده وپروژه های که کارهای آنان نیمه تمام و یا بخش بزرگ آن به آنجام رسیده است، در اولویت کاری‌اش قرار داده است.

به گفته مسوولان در این اداره، از آغاز سال جاری تاکنون بیش‌از سه‌ و‌نیم میلیون تن صادرات و واردات از طریق خط آهن صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!