Connect with us

تجارت

تولیدات عسل امسال درهرات دو برابر شده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

زنبورداران در ولایت هرات می‌گویند که تولیدات عسل امسال در این ولایت دوبرابر شده است.

به گفته آنان به دلیل بارندگی‌های اخیر و آب وهوای مناسب طی سال جاری تا ۲۰۰ تُن عسل برداشت خواهند کرد.

ریاست زراعت و مالداری هرات هم می‌گوید صنعت زنبورداری در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است و در حال حاضر حدود یکهزار فارم زنبورداری در این ولایت وجود دارد که تقریبا سه هزار تن در آن مشغول کار هستند.

زنبورداران این روزها مصروف جمع‌آوری عسل هستند، بارندگی‌های اخیر و آب هوای مناسب بهار امسال میزان تولید عسل را برای زنبورداران دوبرابر ساخته است، ریاست زراعت هرات می‌گوید تقریبا ۳۰هزار کندوی عسل درهرات وجود دارد.

سیدمعصوم سادات، آمر مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت هرات می‌گوید که:” خوشبختانه حدود ۳۰ هزار کندوی زنبور عسل در ولایت هرات داریم که این همه از تلاش همکاران ریاست زراعت ولایت هرات و توجه وزارت زراعت و آبیاری و مالداری افغانستان بوده که امروز ما شاهد چنین جمعیت زنبورداری در ولایت هرات هستیم.”

در حال حاضر زنبورداران در ولسوالی‌های انجیل، گذره، زنده جان، غوریان و کرخ بیشترین فارم‌های زنبور را ایجاد کرده اند، آنگونه که پیش بینی می‌شود امسال حدود ۲۰۰ تُن عسل از فارم‌های زنبور درهرات برداشت خواهد شد.

عارف واصل، زنبوردار می‌گوید که:” سال گذشته به علت جنگ و خشکسالی متاسفانه تولیدات زنبور عسل بسیار پایین بود و زنبورداران هم تلفات و خسارات زیادی دیدند، خوشبختانه امسال سال خوبی است و پیش‌بینی می‌کنیم که نسبت به سال گذشته حداقل پنجاه درصد رشد داشته باشیم.”

با آنکه امسال حاصلات عسل در هرات نسبت به سال‌های گذشته بهتر است، اما هنوز به خودکفایی نرسیده اند، برخی زنبورداران از ورود عسل بی‌کیفیت در بازار شکایت دارند، آنها می‌گویند در حالیکه عسل با کیفیت درهرات تولید می‌شود، اما برخی‌ها عسل بی‌کیفیت را از بیرون از کشور وارد می‌کنند.

شعیب، زنبوردار می‌گوید که:”ما اینجا عسل زیاد فروشات نداریم، متاسفانه از خارج عسل تقلبی می‌آید و با نام عسل ما به فروش میرسد که متاسفانه عسل ما هم فروش نمی‌کند.”

رامین، رنبوردار می‌گوید که:”نسبت به سال گذشته امسال تفاوت بهتری دارد بخاطریکه بارندگی و آب و هوا بهتر بوده است و از طرف دیگر امنیت خوب شده است و ما می‌توانیم که زنبورهای خود را از یک منطقه به منطقه دیگر انتقال دهیم.”

امسال قرار است زنبورداران در سه مرحله عسل تولید کنند، زنبورداران به این باور اند که سال جاری برای رُشد گل وگیاه‌ها بهترشده و از همین رو می‌توانند تا سه مرحله عسل تولید کنند.

تجارت

مقام‌های ایرانی: صادرات مرغ تخمی به افغانستان ۱۵ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

مقام‌های ایرانی از افزایش ۱۵ درصدی صادرات مرغ زنده تخمی از مرز اسلام‌قلعه به افغانستان خبر داده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رییس شبکه طب حیوانی شهر تایباد ولایت خراسان رضوی ایران گزارش داده که از حمل تا پایان دلو امسال نزدیک به ۱۴۸ هزار مرغ تخمی به افغانستان صادر شده است.

او افزوده که صادارت مرغ تخمی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

آقای آذریان تصریح کرده است که در همین دوره، سه هزار و ۲۰۰ تُن تخم مرغ از گذرگاه اسلام قلعه به افغانستان صادر شده که نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشته است.

این مقام با اشاره به صادرات ۴۷۰ هزار چوچه مرغ به افغانستان گفته است که ۱۰۰ درصد صادرات حیوانی و محصولات حیوانی از طریق اسلام قلعه به‌مقصد هرات انجام می‌شود.

آذریان همچنین اظهار کرده که در سال ۱۴۰۲ سه هزار و ۱۸ تُن پوست گاو در قالب ۱۵۱ محموله از سمت افغانستان به ایران و مقصد ترکیه وارد شده است.

او افزوده که چهار هزار و ۳۵۰ تُن پشم گوسفند از افغانستان به مقصد چین و ترکیه وارد ایران شده است.

Continue Reading

تجارت

یک شرکت ۲۷.۵ میلیون دالر را در استخراج معدن یاقوت جگدلک سرمایه‌گذاری می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده است که شرکت آریانا هایلند ۲۷.۵ میلیون دالر امریکایی را در استخراج معدن یاقوت جگدلک ولایت کابل سرمایه‌گذاری می‌کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای روز جمعه گفته است که نشست داوطلبی مجدد برای معدن مذکور با اشتراک شرکت‌های آریانا هایلند و مرزا سلطانی برگزار شد که در نتیجه، شرکت آریانا هایلند با پذیرفتن ۴۴ درصد سهم برای امارت اسلامی افغانستان، برنده این داوطلبی شده است.

بر بنیاد خبرنامه، شرکت آریانا هایلند همچنان مبلغ پنج میلیون دالر امریکایی را در بخش خدمات اجتماعی به مصرف می‌رساند.

قابل یادآوریست که معدن یاقوت جگدلک در صد کیلومتری شهر کابل، در جنوب غرب ولسوالی سروبی موقعیت دارد و مساحت آن ۶.۹ کیلومتر مربع می‌باشد.

Continue Reading

تجارت

تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» امضا شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۱, ۱۴۰۲)

اداره خط آهن افغانستان روز سه‌شنبه (۱حوت) از امضای تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی  پروژه خط‌ آهن «افغان ترانس» خبر داد.

این اداره گفته است که در جریان سفر بخت الرحمن شرافت، رئیس عمومی این اداره و هیات همراهش به ازبکستان، تفاهم‌نامه مهم جهت آغاز مطالعات تخنیکی و اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» از جانب مسوولان افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب امضا شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، شرکت الانیش مطالعات تخنیکی، اجتماعی و اقتصادی پروژه خط‌آهن افغان ترانس را با هزینه مالی خود انجام داده که بعداً نتایج این مطالعات جهت جذب سرمایه‌گذاری با نهادهای مالی، کشورها و تاجران از سوی افغانستان، ازبکستان و پاکستان به اشتراک گذاشته می‌شود.

همچنان در این مراسم تصمیم گرفته شد که هیات‌های افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب چهارشنبه (۲حوت) در شهر تاشکند یک نشست آنلاین را در مورد این پروژه با مقام‌های قطر و پاکستان برگزار کنند.

پروژه خط ‌‌آهن افغان ترانس با عبور از خاک افغانستان، آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی وصل می‌کند که از مزارشریف آغاز و با طول ۶۴۷ کیلومتر با عبور از ولایت‌های سمنگان، بغلان، بامیان، میدان وردک، لوگر و پکتیا در ولسوالی دند پتان ولایت پکتیا با پاکستان وصل می‌شود.

این پروژه سال‌های زیادی زیر بحث بود که بعد از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، سروی ابتدایی آن توسط تیم‌های تخنیکی خط ‌آهن افغانستان، ازبکستان و پاکستان موفقانه انجام شد، مسیر آن توسط کابینه امارت اسلامی تایید، پلان عملیاتی یک‌ساله جهت پیش‌برد امور آن امضا و مطالعات ابتدایی آن انجام شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!