Connect with us

رویداد های اخیر

حمله طالبان در لغمان؛ بيش از صد نظامی به دلیل غفلت وظیفوی بازداشت شدند

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی لغمان میگویند که بیشتر از ۱۰۰ نظامی بشمول یکی از اعضای بلند پایه از بهر غفلت وظیفوی بازداشت و زندانی شدند.

 رحمت الله یارمل، والی لغمان، در گفتگو با رادیو آزادی گفته که معاون اوپراتیفی امنیت ملی این ولایت نیز در میان زندانیان است.

یارمل تایید میکند که شماری از پوسته‌های نیروهای افغان بدون مقاومت به طالبان  تسلیم شده اند.

این در حالی است که  روز گذشته طالبان حملات گسترده را بالای شهر متهرلام و ولسوالی الیشنگ این ولایت راه اندازی کرده اند.

منابع میگویند که درگیری شدید میان نیروهای افغان و جنگجویان طالبان در این ولایت جریان داشت.

این منابع می افزایند که طالبان زندان ولایت لغمان را محاصره کرده و با بلندگوها از زندانیان می‌خواهند که پا به فرار کنند.

یک منبع از زندان لغمان که نخواست نامی از وی برده شود به آریانانیوز گفته است که دو پاسگاه در نزدیکی زندان سقوط کرده است.

در همین حال عتيق الله عبدالرحيمزى میگوید در ۲۴ ساعت گذشته دو قرارگاه نیروهای افغان در ولسوالی الیشنگ و یک قرارگاه در مرکز شهر مهترلام به دست طالبان افتاده است.

آقای عبدالرحيمزى میگوید دو پاسگاه در ولسوالی الیشنگ، یک پاسگاه در ولسوالی الینگار و ۱۲ پاسگاه در شهر مهترلام سقوط کرده که شماری از پاسگاه ها نیز بدون مقاومت به دست طالبان افتاده است.

از سوی هم طالبان ادعا کرده که دو پاسگاه و یک قرارگاه نیروهای امنیتی را در شهر مهترلام تصرف کرده وشماری از سربازان افغان را نیز اسیر کرده اند.

گفته میشود که نیروهای ویژه هم به شهر مهترلام رسیده اند.

وزارت دفاع نیز میگوید که محمد یاسین ضیا رییس ستاد ارتش و سرپرست این وزارت در ولایت لغمان حضور دارد و “عملیات‌ها را علیه تروریستان رهبری می‌کند.”

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!