Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: افغانستان تحت حاکمیت طالبان به انزوا خواهد رفت

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هشدار داده است که که اگر طالبان از راه نظامی قدرت را به دست بگیرد، از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نخواهد شد.

آقای خلیلزاد تاکید که با به قدرت رسیدن طالبان از راه زور، افغانستان به انزوا کشیده خواهد شد.

فرستاده ویژه امریکا در گفتگویی با شبکه صدای امریکا گفته است که امریکا برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز در افغانستان همچنان متعهد است.

آقای خلیلزاد در مورد این که آیا امریکا مسوولیت اخلاقی و سیاسی دارد تا افغانستان پس از خروج به سرنوست، دوران خروج شوروی پیشین از این کشور، دچار نشود، گفت: ” ما این نکته را در نظر داشتیم. آنچه در دهه ۹۰ (میلادی) اتفاق افتاد، نباید تکرار شود و اینکه ما با افغان‌ها کار بزرگی انجام دادیم، یک فداکاری بزرگ از طرف افغانها با حمایت ما برای بیرون کشیدن شوروی شد، و سپس ما افغانستان را رها کردیم، و یک جنگ وحشتناک رخ داد و چالش هایی را به ویژه در ۱۱ سپتامبر ایجاد کرد.”

آقای خلیلزاد افزوده است: “بنابراین، ما نمی خواهیم آن اشتباه را تکرار کنیم. ما در اصل با طالبان برای خروج توافق داریم. اما ما طالبان را به عنوان بخشی از یک استراتیژی، یعنی برنامه ای برای خروج ایمن نیروهای امریکایی تعامل کردیم.”

وی تاکید کرد که آغاز روند صلح نیز بخشی از این استراتیژی بود.

آقای خلیلزاد گفته است که توافقنامه امریکا و طالبان که در ماه فبروری سال گذشته در دوحه به امضا رسید، این فرصت را برای افغان ها فراهم کرد که روی میز کنار یکدیگر بنشینند، که این یک «یک تحول تاریخی» برای دستیابی به توافق بر روی فرمولی که حمایت گسترده در افغانستان و نیز حمایت بین المللی بود.

وی گفت: “متاسفانه ، دو طرف از آن فرصت به همان سرعتی که ما میخواهیم، همانطور که مردم افغانستان میخواهند، استفاده نکرده اند.”

رویداد های اخیر

تعیینات تازه در ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء می‌گوید که به خاطر بهبود امور وظیفوی و سپردن کار به اهل آن، تعدادی از شخصیت‌های مجرب و ورزیده در مربوطات ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان آغاز به کار کردند.

در اعلامیه ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء آمده است که براساس پیشنهاد ریاست دفتر و تأییدی رئیس الوزراء، مولوی صالح محمد مصلح به صفت رئیس مطالعات منطقوی و گزارش‌دهی و مولوی نظر محمد میرویس منحیث رئیس تفتیش داخلی ریاست دفتر رئیس الوزراء و مولوی حبیب‌الله به حیث معاون سخنگوی امارت اسلامی در امور هماهنگی ولایتی، معرفی گردیدند.

اعلامیه افزده است که:«این افراد طی جلسه رسمی توسط احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک و مولوی محمد داود محمدی، رئیس منابع بشری ریاست دفتر رئیس الوزراء به همکاران‌شان معرفی گردیدند. همچنین در این برنامه تعدادی از آمرین ریاست‌ها نیز معرفی شدند.»

احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک ریاست دفتر مقام رئیس الوزراء ضمن تمجید از کارنامه افراد مذکور، برای آنان آرزوی موفقیت در پیشبرد وظایف محوله را نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی امضا شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی به ارزش ۳۶۵ میلیون افغانی در مناطق دور دست میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی به امضا رسید.

دفتر معاونیت اقتصادی امروز (یک‌شنبه ۱۴، جوزا) در یک خبرنامه به نقل از ملا عبدالغنی برادر نوشته است که امارت اسلامی تلاش می‌کند تا علاوه بر سایر عرصه‌ها، در عرصه مخابرات نیز خدمات با کیفیت به شهروندان کشور را ارایه کند.

در خبرنامه آمده است که بر اساس این قراردادها، شرکت‌های مخابراتی افغان بیسیم و ام‌تی‌ان، ۳۳ سایت مخابراتی را در مناطق دور افتاده ولایت‌های کندهار، نورستان، بدخشان، ارزگان، زابل، کنر، ننگرهار و کابل ایجاد خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!