Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: افغانستان تحت حاکمیت طالبان به انزوا خواهد رفت

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هشدار داده است که که اگر طالبان از راه نظامی قدرت را به دست بگیرد، از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نخواهد شد.

آقای خلیلزاد تاکید که با به قدرت رسیدن طالبان از راه زور، افغانستان به انزوا کشیده خواهد شد.

فرستاده ویژه امریکا در گفتگویی با شبکه صدای امریکا گفته است که امریکا برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز در افغانستان همچنان متعهد است.

آقای خلیلزاد در مورد این که آیا امریکا مسوولیت اخلاقی و سیاسی دارد تا افغانستان پس از خروج به سرنوست، دوران خروج شوروی پیشین از این کشور، دچار نشود، گفت: ” ما این نکته را در نظر داشتیم. آنچه در دهه ۹۰ (میلادی) اتفاق افتاد، نباید تکرار شود و اینکه ما با افغان‌ها کار بزرگی انجام دادیم، یک فداکاری بزرگ از طرف افغانها با حمایت ما برای بیرون کشیدن شوروی شد، و سپس ما افغانستان را رها کردیم، و یک جنگ وحشتناک رخ داد و چالش هایی را به ویژه در ۱۱ سپتامبر ایجاد کرد.”

آقای خلیلزاد افزوده است: “بنابراین، ما نمی خواهیم آن اشتباه را تکرار کنیم. ما در اصل با طالبان برای خروج توافق داریم. اما ما طالبان را به عنوان بخشی از یک استراتیژی، یعنی برنامه ای برای خروج ایمن نیروهای امریکایی تعامل کردیم.”

وی تاکید کرد که آغاز روند صلح نیز بخشی از این استراتیژی بود.

آقای خلیلزاد گفته است که توافقنامه امریکا و طالبان که در ماه فبروری سال گذشته در دوحه به امضا رسید، این فرصت را برای افغان ها فراهم کرد که روی میز کنار یکدیگر بنشینند، که این یک «یک تحول تاریخی» برای دستیابی به توافق بر روی فرمولی که حمایت گسترده در افغانستان و نیز حمایت بین المللی بود.

وی گفت: “متاسفانه ، دو طرف از آن فرصت به همان سرعتی که ما میخواهیم، همانطور که مردم افغانستان میخواهند، استفاده نکرده اند.”

رویداد های اخیر

بیش از ۵ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان اعلام‌ کرده که بیش از ۵ هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، ۲۶ جوزا) گفته است که ۴ هزار و۸۸۱ مهاجر از ایران و ۷۷۵ پناهجو از پاکستان طی دو روز گذشته اخراج شده‌اند.

براساس خبرنامه، این مهاجران به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از طریق مرزهای تورخم در ولایت ننگرهار و سپین‌بولدک در ولایت کندهار به کشور بازگردانده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کابلوف: تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان، گفته است که تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است.

کابلوف در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفته است که روسیه و اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با از سرگیری کار گروه تماس این سازمان و افغانستان موافق اند، اما مقامات تاجیکستانی در این مورد ملاحظاتی دارند.

او ابراز امیدواری کرده که تاجیکستان در مورد این موقف خود تجدید نظر کند.

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

احمد سید مراد زاده، هماهنگ کننده ملی تاجیکستان برای سازمان همکاری‌های شانگهای، افزوده است که کشورش مخالف از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان نیست.

مرادزاده خاطر نشان کرده که افغانستان عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۱۲ به دست آورده بود، در حالی که توافق‌نامه‌ها برای ایجاد گروه تماس با مقامات این کشور در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ امضا شد.

وی افزوده است که تاجیکستان در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرد که در این مرحله، یک گفتگوی تخصصی در باره مسایل افغانستان در فارمت سازمان همکاری‌های شانگهای راه اندازی شود.

مطالب مرتبط:

وزیر خارجه پاکستان خواستار احیای گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان شد

 

وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مورد تقویت ثبات در افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران: اگر برنده شوم، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

Published

on

(Last Updated On: )

مسعود پزشکیان، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که در صورت برنده شدن در این انتخابات، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

او گفت: «نباید انکار کرد که تعداد زیادی از برادران افغان نقش موثری در اقتصاد ایران دارند یا در جنگ تحمیلی و … فدا کاری کرده اند ولی حضور آنها در ایران باید تنظیم شده و با انضباط باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران همچنان گفته است که حکومت او برای پذیرش بخشی از مهاجران و یا پرداخت هزینه حضور آنها در ایران، وارد مذاکره با کشورهای اروپایی خواهد شد.

وی افزود: «غرب باید مسوولیت آنچه را که در افغانستان انجام داده و منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شده است، بپذیرد. دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران را بپردازند.»

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۸ سرطان برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

معاون والی تهران: با مهاجران غیرقانونی مثل زمان جنگ مقابله می‌کنیم

 

یک مقام ایرانی: برای مهاجران غیرقانونی خدمات فراهم نمی‌کنیم، خارج شوند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!