Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد: طالبان به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای پاسخگویی در مورد روند صلح افغانستان در برابر کمیته فرعی امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکا گفت که طالبان به طور کامل به تعهدات خود مطابق به توافق‌نامه ماه فبروری سال روان میلادی با امریکا عمل نکرده اند.

به عنوان بخشی از این توافق‌نامه، طالبان باید روابط خود را با القاعده قطع کنند. اما به گفته آقای خلیلزاد، اگرچه طالبان در این زمینه پیشرفت هایی داشته است اما این گروه هنوز کارهای بیشتری برای انجام دارد.

آقای خلیلزاد می‌گوید که امریکا در هر شرایطی در افغانستان، از منافع خود محافظت خواهد کرد و این کشور اجازه نخواهد داد تا اتفاقات دهه ۱۹۹۰ یک بار دیگر در افغانستان تکرار شود.

آقای خلیلزاد تاکید می کند که ایالات متحده پشتیبان ارزش ها، حقوق زنان و اقلیت ها در گفتگوهای صلح خواهد بود.

خلیلزاد که در نشست کمیته فرعی کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکا پاسخ می‌داد، گفت که مالکیت و رهبری گفتگوهای جاری صلح افغانستان کاملا به دوش افغان ها است. آقای خلیلزاد اما تاکید ورزید که تصمیم های طرف های مذاکره کننده در کمک های آینده امریکا به افغانستان تاثیر گذار خواهد بود.

آقای خلیلیزاد گفت: “ما به دنبال تحمیل نظام خود بالای دیگران نیستیم ما به مذاکره کنندگان واضح ساختیم که گزینش و عملکرد آنها به میزان کمک های آینده امریکا تاثیر خواهد داشت.”

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ظاهرا از طالبان از بهر عملی سازی توافق صلح امریکا با این گروه تا اینجا کار راضی است و از نظارت دوامدار این کشور از توافق صلح افغانستان با گروه طالبان سخن می گوید اما سطح بالای خشونت ها از سوی طالبان را ناامید کننده عنوان کرده است. وی به رهبران افغان گفته است که از فرصت به میان آمده برای دستیابی به صلح استفاده کنند و اشتباه سال ۱۹۹۰ میلادی را تکرار نکنند.

زلمی خلیلیزاد افزوده است: “ما با طالبان به گونه دوامدار در تماس هستیم تا از تحقق و عملی سازی توافق مان نظارت کرده و روی موضوعات که قابل نگرانی است صحبت کنیم. سطح کنونی خشونت‌ها در هر مقیاس بسیار بلند قرار دارد. ما می‌دانیم که کاهش خشونت‌ها ممکن است.”

وی گفت: “ما افغان ها را کمک میکنیم که ازین فرصت تاریخی استفاده کرده و دوباره از اتفاق ۱۹۹۰ خود داری کنند. اما سر انجام مسوولیت مربوط آنهاست.”

آقای خلیلزاد تاکید کرد که امریکا هرچند در گفتگوهای میان افغانان دخیل نیست اما از حقوق زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، آزادی بیان، حکومت منتخب، حاکمیت قانون و آزادی رسانه ها پشتیبانی می کند.

برای خواندن متن کامل سخنان زلمی خلیلزاد به لینک زیر مراجعه فرمایید…

TO READ AMBASSADOR KHALILZAD’S FULL SUMMARY CLICK HERE 

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!