Connect with us

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

اخبار ساحوی

افراد مسلح در بلوچستان پاکستان ۹ نفر را به ضرب گلوله کُشتند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مقام‌های پاکستانی اعلام کرده اند که افراد مسلح ۹ مرد را پس از ربودن آنان از یک بس در ایالت جنوب غربی بلوچستان به ضرب گلوله کشتند.

به گزارش رویترز، هیچ کس مسوولیت حمله جمعه شب را بر عهده نگرفته است.

گروه‌های شبه‌نظامی بلوچ در این منطقه غنی از مواد معدنی چندین دهه است که علیه دولت می‌جنگند و می‌گویند که دولت سهم آنها را از منابع منطقه‌ سلب کرده است.

عبدالله منگل، یک افسر پولیس گفته است که چند مرد مسلح یک بس را که به‌مقصد ایران حرکت می‌کرد، در منطقه نوشکی متوقف نموده و پس از اینکه مشخص شد که مسافران از ایالت شرقی پنجاب هستند، ۹ تن آنان را با خود بردند.

وی افزود که قربانیان سپس کشته شدند.

حبیب الله موسی خیل، معاون کمیشنر این منطقه تصریح کرده است که اجساد گلوله خورده قربانیان پس از یک و نیم ساعت از زیر یک پل پیدا شد.

شورشیان قومی بلوچ قبلاً مسوولیت قتل‌های مشابه را در این منطقه بر عهده گرفته‌اند، جایی که چین در حال توسعه بندر گوادر است. شورشیان همچنین اتباع چین و منافع آنها را هدف قرار داده اند.

بیجینگ به عنوان بخشی از تعهد ۶۵ میلیارد دالری خود تحت دهلیز اقتصادی چین و پاکستان، سرمایه گذاری هنگفتی در پروژه های توسعه منطقه‌ای انجام داده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

توصیه هند به شهروندانش: به ایران و اسرائیل سفر نکنید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

هند روز جمعه به شهروندان خود توصیه کرد که با توجه به «وضعیت حاکم بر منطقه» تا اطلاع ثانوی از سفر به ایران و اسرائیل خودداری کنند.

توصیه وزارت امور خارجه هند همزمان با تهدیدات ایران مبنی بر انتقام از حمله هوایی اسرائیل بر سفارت این کشور در سوریه منتشر شد.

کشورهایی از جمله ایالات متحده و روسیه توصیه‌های مشابهی را برای کارکنان و شهروندان خود در منطقه صادر کرده اند.

وزارت امور خارجه هند اعلام کرد که شهروندانش در ایران و اسرائیل باید «بیشترین اقدامات احتیاطی را برای حفظ جان خود رعایت کنند و رفت و آمد خود را به حداقل ممکن محدود کنند.»

در همین حال، ایالات متحده با وزرای خارجه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و عراق تماس گرفته و به آنها گفته است که از ایران بخواهند که تنش‌ها با اسرائیل را کاهش دهد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

واژگون‌شدن یک موتر در پاکستان جان حد اقل ۱۷ تن را گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۴۰۳)

پولیس پاکستان اعلام کرده است که از اثر واژگون‌شدن یک موتر لاری در جنوب‌غرب آن کشور، حد اقل ۱۷ تن جان باختند و بیش از ۴۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

روزنامه دان پاکستان گزارش داده که این رویداد روز چهارشنبه، ۱۰ اپریل در منطقه هاب ایالت بلوچستان رخ داده است.

به گفته پولیس، این موتر لاری در حال انتقال زایران به زیارتگاهی بود که به داخل یک گودال عمیق در کنار سرک سقوط کرد.

دلیل این رویداد سرعت زیاد موتر گفته شده است.

پاکستان از جمله کشورهایی می‌باشد که آمار تلفات ناشی از رویدادهای ترافیکی سالانه در آن بسیار بلند است.

جمعیت زیاد، غیرمعیاری بودن جاده‌ها به‌ویژه در ساحات دور‌افتاده و روستایی و عدم رعایت قوانین ترافیکی از سوی رانندگان از جمله عوامل عمده افزایش حوادث ترافیکی در پاکستان گفته شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!