Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی امیرخان متقی با هیأت بلندپایه ازبکستان روی تقویت روابط اقتصادی

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان امروز (یک شنبه ۲۹جوزا)، با عبدالعزیز کاملوف، مشاور امنیت ملی ازبکستان و عصمت‌الله ایرگاشوف، نمایندۀ رییس جمهور آن کشور برای افغانستان گفتگو کرد.

وزارت امور خارجه با نشر خبرنامه‌یی گفته است که در این دیدار، روی تقویت روابط اقتصادی و ترانزیتی میان دو کشور بحث و گفتگو شد.

عبدالعزیز کاملوف، مشاور امنیت ملی ازبکستان، تأمین امنیت در کشورش را وابسته به امنیت و ثبات افغانستان دانسته و گفته است که دولت ازبکستان آماده است برای تحکیم روابط سیاسی، اقتصادی و ترانزیتی با حکومت افغانستان کار کند.

آقای کاملوف در رابطه به کنفرانس اقتصادی که قرار است در آیندۀ نزدیک با اشتراک مقام‌های بلند پایۀ کشورهای منطقه در ازبکستان برگزار شود، نیز معلومات داده و از سرپرست وزارت امور خارجۀ افغانستان برای اشتراک در این نشست دعوت کرد.

آقای متقی ضمن قدردانی از همکاری‌های ازبکستان با مردم افغانستان گفت که در حال حاضر فضای مناسب سیاسی و روابط حسنه میان دو کشور حاکم است.

متقی گفته است که زمان آن رسیده تا دولت‌های منطقه خود شان را برای انکشافات آیندۀ عیار ساخته و از ظرفیت‌های موجود استفادۀ اعظمی کنند.

سرپرست وزارت خارجه اطمینان داده است که در کنفرانس اقتصادی ازبکستان اشتراک و با مقام‌های ازبکستانی و کشورهای اشتراک کننده روی تقویت روابط تجاری و ترانزیتی گفتگو خواهد کرد.

ازبکستان پس از سقوط حکومت پیشین و روی‌کار آمدن امارت اسلامی، روابط سیاسی و اقتصادی خود با افغانستان را حفط کرده و گفته است که تعامل با امارت اسلامی به نفع تمامی کشورهای منطقه است.

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان خواستار کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

حنا ربانی، وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان با بیان اینکه عملکرد بنیادین اقتصاد افغانستان نباید به خطر بیفتد، خواستار کاهش تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه امارت اسلامی شده است.

حنا ربانی در گفتگو با روزنامه آلمانی ویلت که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، هشدار داد که منزوی کردن افغانستان از نظر اقتصادی باعث سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد.

وی افزود: “اگر افغانستان همچنان خارج از سیستم بانکی بین‌المللی باقی مانده و دارایی‌های آن در خارج منجمد باشند، آن وقت همین اتفاق خواهد افتاد. ما نباید قحطی را ترویج دهیم.”

وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان ضمن درخواست از آلمان برای ایفای نقش فعال در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان گفت که خروج نیروهای غربی از افغانستان عواقبی جدی داشت، زیرا قبل از خروج، هیچ راه‌حلی از طریق مذاکره حاصل نشده بود.

ربانی گفت: “در شرایط فعلی، ایده خوبی نیست تا به ادامه گرسنگی افغان‌ها کمک کرده و خطر انفجار اقتصادی در این کشور را بپذیریم.”

به گفت وی، کمک اقتصادی به مردم افغانستان در شرایط فعلی ضروری است.

ربانی افزود: “چگونه ممکن است که سه تریلیون دالر صرف جنگ در افغانستان شود، اما امروز حتی ۱۰ میلیارد دالر برای نجات آنها هزینه نشود؟ من این رفتار را درک نمی‌کنم.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!