Connect with us

صحت

رییس سازمان جهانی صحت وضعیت صحی در افغانستان را وخیم توصیف کرد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۱, ۱۴۰۰)

تدروس ادهانوم قبریسوس، رییس سازمان صحی جهان امروز (پنج شنبه ۲۱دلو) اعلام کرده است که با قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه امارت اسلامی دیدار کرده و درباره بحران وخیم صحی و انسانی در افغانستان گفت‌وگو کرده است.

این دیدار در حالی صورت گرفته که وزارت صحت می‌گوید؛ در شبانه روز گذشته هشت صد تن در افغانستان به کرونا مصاب شده اند و ده تن از اثر این بیماری جان باخته اند.

این در حالیست که تنها پنج شفاخانه مختص تداوی کرونا در افغانستان با امکانات فعالیت می‌کند.

سازما صحی جهان در حالی از شکننده‌گی سستیم صحت افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که وزارت صحت افغانستان وسایل تشخیص نوع جهش یافته کرونا یا اومیکرون را ندارد.

آقای تدروس ادهانوم می‌گوید که:”من وزیر صحت را در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ ملاقات کرده بودم، و از وضعیت صحی افغانستان که بحرانی میباشد گفته بودم و بنابر مشکلات و بحران بشردوستانه زنده‌گی بیشتر افغانها با خطر مواجع است.”

مسوولان وزارت صحت می‌گوید در شبانه روز گذشته از یک هزار و ۹۰۰ تست انجام شده ۸۰۰ موردمثبت کرونا ثبت شده است.

اینگونه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ واقعه فوتی را به ثبت رسانده اند که چهار مورد آن در کابل بوده است.

داکتر جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه دراین باره گفت:” ما در تلاش بهبود وضع استیم. اگر بیشتر از این باشد باید اقدامات دیگر را روی دست گرفت و باید مردم هم آگاهی‌های صحی را مد نظر بگیرند.”

از سوی هم شماری از کارمندان شفاخانه افغان جاپان می‌گویند تنها این شفاخانه در سطح کابل است که خدمات کنترول کووید -۱۹ را دارد ولی تجهیزات و امکانات طبی در اختیار شان اندک است و نمی‌توانند به بیماران رسیدگی کنند.

داکتر حشمت فیضی، مسوول مراقبت‌های ویژه افغان –جاپان دراین باره گفت:”ما نمیتوانیم به تمام مشکلات مریضان برسیم ما امکانات بسیار اند در اختیار داریم و نمی‌شود بدون کمک‌های بیرونی به خدمات خود رسیدگی نمایم .”

مریضداران هم از امکانات کم این شفاخانه شاکی اند و می‌گویند مریض شان از هوای سرد دچارامراض دیگر می‌شوند.

محمد حکیم، باشنده کابل دراین باره گفت:”مردم غریب و بیجاره اند باید دولت همراه مردم کمک نماید و باید به همه‌گی یکسان خدمات فراهم شود.”

این درحالی است که از مجموع حدود ۳۰ شفاخانه مخصوص تداوی کرونا در کشور تنها پنج تا از این شفاخانه‌ها در کشور فعال اند و از پنج مرکز تداوی در کابل تنها شفاخانه افغان-جاپان فعالیت می‌کند.

اخبار ویژه

اوگاندا حداقل یک مورد «تب ابولا» را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های صحی اوگاندا روز سه‌شنبه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ سنبله) گزارش دادند که تست مردی که یک روز قبل فوت کرده بود برای ویروس عامل ابولا مثبت بوده است.

آنها در بیانیه‌ای گفتند که هنوز مشخص نیست که این مرد چگونه به ابولا مبتلا شده است. او در شهر موبنده در مرکز اوگاندا، در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب کامپالا، زندگی می کرد.

دراین بیانیه آمده است که شش نفر دیگر در همان منطقه در اوایل ماه سپتامبر پس از تحمل “یک بیماری عجیب” جان باختند.

ابولا که از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا یا مواد آلوده منتقل می شود، به صورت یک تب خونریزی دهنده کشنده ظاهر می شود. تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی از علایم این بیماری گفته شده است.

اوگاندا چندین بار شیوع ابولا داشته است، از جمله یکی در سال ۲۰۰۰ که باعث مرگ صدها نفر شد.

Continue Reading

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

Continue Reading

صحت

در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست دادند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه اظهار داشت که در یک سال گذشته یک میلیون ولادت در سراسر کشور صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته مرگ ومیر مادران کاهش چشم گیر داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵۸۴ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

وزیر صحت عامه همچنان اعلام کرد که برای جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از ولادت ها یک انستیتوت مختص ومجهز نسایی و ولادی در سطح کشور ساخته خواهد شد.

در شهر کابل تنها دو شفاخانه دولتی نسایی و ولادی وجود دارد، از این رو بسیاری ها در پایتخت به این دو شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خوری گل، یک تن از مریضان در شفاخانه رابعه بلخی گفت: “برای عملیات از شفاخانه خصوصی به این شفاخانه مراجعه کرده ام و داکتران همرایم به گونه درست همکاری کرده اند.”

سارینا، مریض دیگری گفت: “طفلم در این شفاخانه به گونه عادی به دنیا آمد و از داکتران تشکر میکنم که زحمت کشیدند”.

شماری از داکتران می‌گویند که بلند بودن فشار خون هنگام ولادت، تغذیه ناسالم در جریان بارداری، ولادت نزد افراد غیر مسلکی و رسم و رواج های ناپسند در کشور از عواملی است که  مادران در هنگام ولادت جان های شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که افغانستان هنوز یکی از کشورهای است که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت در آن بلند است و دلیل آن هم این است که مردم به خدمات صحی در سراسر کشور دسترسی ندارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!