Connect with us

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: کرونا همچنان یک وضعیت اضطراری جهانی است

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزرای رویترز، سازمان جهانی صحت روز چهارشنبه (۲۷میزان) اعلام کرد کرونا حدود سه سال پس از اینکه برای نخستین بار به عنوان یک وضعیت اضطراری اعلام شد، همچنان یک وضعیت اضطراری جهانی است.

کمیته اضطراری این سازمان ابتدا در ۳۰ جنوری ۲۰۲۰، موضوع نیاز مبارزه عاجل با کرونا را اعلام کرد. چنین تصمیمی می‌تواند به تسریع تحقیقات، بودجه و اقدامات بین المللی صحت عامه برای مهار یک مریضی کمک کند.

این سازمان در ماه‌های اخیر گفته است در حالی که موارد ابتلا در بخش‌هایی از جهان رو به کاهش است، کشورها همچنان باید هوشیاری خود را حفظ کرده و برای واکسینه کردن آسیب‌پذیرترین بخش از جمعیت خود تلاش کنند.

کمیته سازمان جهانی صحت گفت: «اگرچه تصور عمومی این است که همه‌گیری در برخی از نقاط جهان به پایان رسیده است، اما این مریضی همچنان یک رویداد صحی عامه است که بر سلامت جمعیت جهان تأثیر نامطلوب و قوی دارد.»

این سازمان خاطرنشان کرد اگرچه تعداد مرگ و میر هفتگی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا کمترین میزان از زمان آغاز همه‌گیری است، تلفات آن همچنان در مقایسه با سایر ویروس‌ها بالا است.

تدروس آدهانوم گبریسوس رئیس عمومی سازمان جهانی صحت در این رابطه به خبرنگاران گفت: «این همه‌گیری پیشتر ما را غافلگیر کرده است و ممکن است دوباره ما را غافلگیر کند.»

کوید۱۹

کرونا در ایران: ۹۰۰ مورد جدید و ۲۴ فوتی ثبت شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

به نقل از رسانه‌های ایران، وزارت صحت این کشور روز یکشنبه اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۸۹۰ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور شناسایی و ثبت شده است.

وزارت صحت ایران همچنان گزارش داده است که در مدت زمان مشابه ۲۴ مریض نیز از اثر بیمای کرونا جان باخته اند.

مرکز روابط عمومی وزارت صحت ایران در اعلامیه‌ای گفت:« طی ۲۴ ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۸۹۱ مریض جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و همزمان ۴۵۴ مریض دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند..»

مرکز روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرد که وضعیت ۶۱۱ مریض از مبتلایان به کووید-۱۹ وخیم است.

Continue Reading

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: مسافران در پروازهای طولانی از ماسک استفاده کنند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۱)

افزایش چشمگیر ابتلا به سویه جدید کووید۱۹ سازمان جهانی صحت را وا داشته است تا از کشورها بخواهد که مسافران پروازهای طولانی را به پوشیدن ماسک تشویق کنند.

در ۲۸ روز گذشته، بیشتر از ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شدند و بالاتر از ۵۳ هزار نفر بدلیل این مریضی جان دادند.

سویه جدید کرونا به شدت قابل سرایت است و حدود ۲۷.۶ درصد مریضان کرونا در ایالات متحده از سویه جدید این ویروس مریض شده‌اند.

از آغاز شیوع این مریضی در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۶۶۵ میلیون نفر در جهان به کووید۱۹ مصاب‌ شده‌اند. بر اساس آمار پوهنتون جانز هاپکنز، این مریضی جان نزدیک به ۶ میلیون و ۷۱۲ هزار نفر را در بیش از سه سال شیوع گرفته است.

هرچند جمع‌آوری آمار دقیق از افغانستان با مشکلات مواجه است، اما طبق گزاش‌ها این مریضی نزدیک به ۸ هزار نفر در این کشور بدلیل ابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!