Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان ملل از رسیدگی به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیر در کشور خبر داد

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۳, ۱۴۰۲)

سازمان ملل متحد می‌گوید که اداره هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری این سازمان (اوچا) در حال رسیدگی به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیر در مناطق مرکزی و شرقی افغانستان است.

فرحان الحق، معاون سخنگوی ملل متحد، طی نشستی گفته است که کارمندان اوچا برای هماهنگی و ارزیابی مناطق متأثرشده از سیلاب‌ها، با مقام‌های محلی و شرکای این سازمان به هدف رسیدگی به آسیب‌دیدگان دیدار کرده‌اند. 

فرحان الحق در این مورد گفته است: «مسوولین اوچا با مقامات و شرکای دیگر برای هماهنگی ارزیابی‌ها و بسیج پاسخ‌های بشردوستانه برای رسیدگی به سیلاب‌زدگان در افغانستان دیدارکردند. حداقل ۳۷ تن جان باخته و تعدادی در ولایات کابل و میدان‌ وردک زخمی شده‌اند. ده‌ها خانه نیز آسیب دیده و حدود ۵۰۰ جریب زمین زراعتی در ولایات ننگرهار و کنر زیر آب شده‌اند.»

از سویی هم، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که براساس هدایت رییس الوزرا به خانواده‌های جان باخته‌گان درپی این حوادث یکصدهزار و به زخمی‌ها نیز پنجاه هزار افغانی توزیع شده است.

بربنیاد آخرین آمارها، سیل ویرانگر در چند روز گذشته در ده ولایت کشور جان ۴۱ تن را گرفت و ۵۷ نفر دیگر را زخمی کرده است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که در اثر سرازیرشدن این سیلاب‌ها به ۹۲۰ خانه مسکونی و ۷ هزار جریب زمین زراعتی زیان رسیده است.

به گفته این وزارت، صدها راس مواشی نیز در نتیجه این سیلاب‌ها تلف شده‌اند.

گفتنی است که اداره هواشناسی از احتمال بارش باران و جاری‌شدن سیل در ۲۲ ولایت کشور به روز چهارشنبه هشدار داده و افزوده است که مقدار بارندگی از ۱۰ تا ۴۰ ملی متر خواهد بود.

رویداد های اخیر

هند استرداد جایدادهای اهل هنود در افغانستان را «تحول مثبت» دانست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

راندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، گفته است که کشورش گزارش‌های مربوط به بازگرداندن جادیدادهای اهل هنود در افغانستان را «یک تحول مثبت» می‌داند.

جیسوال در یک نشست خبری روز جمعه گفت: «اگر دولت طالبان (امارت اسلامی) تصمیم گرفته است که جایدادهای هندوها و سیک‌های افغانستان را که مردم آنها هستند بازگرداند، البته این یک اتفاق مثبت است. ما این‌گونه به آن نگاه می کنیم.»

وزارت عدلیه حدود یک ماه قبل اعلام کرده بود که روند بررسی زمین‌های غصب شده شهروندان اهل هنود در سراسر کشور آغاز شده است.

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه، نیز اخیراً در گفتگو با روزنامه «د هندو» گفته است که جایدادهایی که توسط جنگ‌سالاران در حکومت پیشین غصب شده بود، به صاحبان شان بازگردانده می‌شود.

او همچنان به بازگشت نریندر سینگ خالصه، عضو پارلمان در حکومت پیشین، به کشور اشاره کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک مهاجر افغان در فرانسه مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب کُشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

روزنامه لی موند فرانسه گزارش داده است که یک مهاجر افغان در این کشور مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب با ضربات چاقو کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده است.

این حادثه روز چهارشنبه در شهر بوردو در جنوب غربی فرانسه رخ داده است.

مهاجم ۲۵ ساله بر قربانیان حادثه که از الجزایر بودند و ۲۶ و ۳۷ سال سن داشتند، نزدیک شد و آنان را به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی در روز عید مورد انتقاد قرار داد.

پس از آنکه یکی از آنان گفت که این کار مربوط به او نمی‌شود، مهاجم چند مشت به آنان کوبید و دور شد.

به گزارش روزنامه لی موند به نقل از شاهدان، این افراد سپس قُطی‌های شراب را به‌سوی مهاجم پرتاب کردند و او برگشته و با چاقو بر آنان حمله کرد.

مرد ۳۷ ساله از اثر جراحات شدید درگذشت و دوست او به شفاخانه منتقل شد.

پس از این حادثه، مهاجم با گروهی از ماموران پولیس روبه‌رو شد که از وی خواستند تا چاقو اش را بر زمین بگذارد، اما او با نمایش دادن چاقو به‌سوی آنان حرکت کرد. پولیس سپس به‌سوی او تیراندازی کرده و او کشته شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!