Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواستار تلاش بیشتر برای محو خشونت در برابر زنان افغان شد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۳۹۹)

سازمان ملل متحد از همه افغان ها خواسته است تا تلاش ها برای محو خشونت علیه زنان را افزایش دهند و این خشونت برای خانواده ها و جامعه پیامدهای منفی دارد.

به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان، سازمان ملل متحد از افغانها خواست “تا تلاشها را برای جلوگیری خشونت علیه زنان و دختران، به ویژه در شرایط شیوع کووید-۱۹ افزایش دهند.”

این در حالی است که وزارت امور زنان افغانستان اعلام کرده است که خشونت علیه زنان در کشور در یک سال گذشته است.

مقامات این وزارت در مراسم راه اندازی یک کارزار ۱۶ روزه مبارزه با خشونت بر اساس جنسیت، گفتند که در شش ماه گذشته ۲۵۸۲ مورد خشونت علیه زنان ثبت شده است.

به گفته آنان، بیشتر این خشونت ها موارد ازدواج اجباری، تجاوز جنسی و قتل بوده است.

کمپاین شانزده روزه امروز آغاز شد و تا ده دسامبر روز جهانی حقوق بشر ادامه خواهد داشت.

در همین حال اتحادیه اروپا در توییتی گفته است: “ما اتحادیه اروپا و اعضای آن علیه خشونت جنسیتی می ایستیم.”

این اتحادیه خواسته است که هر دختر و زنی باید فارغ از خشونت، ستم و تبعیض زندگی کنند. اتحادیه اروپا افزوده است: “برای خاتمه دادن به خشونت علیه دختران و زنان به صدای ما بپیوندید.”

سازمان ملل متحد در اعلامیه ای گفته است که پیامدهای خشونت علیه زنان و دختران – از جمله تاثیرات جسمی ، جنسی و روانی – می تواند از مشارکت کامل آنها در جامعه جلوگیری کند.

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: “خشونت علیه زنان و دختران عواقب منفی نه تنها بر نجات یافتگان خشونت، بلکه برای خانواده ها، مردم و جامعه دارد. این موضوع مانعی بر سر راه ریشه کن کردن فقر، انکشاف پایدار و تلاش ها در جهت صلح می باشد.” خانم لاینز که رییس هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز می باشد.

خانم لاینز افزود: “خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان، دسترسی آنها به حقوق بشری و آزادی های بنیادی شان را در حساس ترین زمان تاریخ معاصر این کشور، به خطر می اندازد.”

بر اساس اعلامیه، اقداماتی که برای جلوگیری از گسترش ویروس روی دست گرفته شده نیز موانع اضافی را به وجود آورده است و برای نجات یافتگانی که به دنبال کمک هستند، خطر را افزایش داده است.

جایی که خدمات وجود دارد، شمار زیادی از نجات یافتگان خشونت به دلیل محدودیت های رفت و آمد، اختلال در خدمات و فرصت های محدود برای دریافت کمک، اغلب قادر به دریافت کمک و حمایت نیستند.

الیتا میلیر رییس دفتر ملل متحد برای زنان در افغانستان گفت: “برای میلیون ها تن در سراسر جهان، خانه مکانی امن برای حفاظت از خودشان در مقابل یک ویروس کشنده گردیده است. اما برای شمار زیادی از زنان و دختران، خانه مکانی گردیده است که آنها با سوء استفاده کنندگان در آن گیر مانده اند.”

وی افزود: “تعامل روزانه ما با زنان افغان در سراسر کشور از آغاز شیوع همه گیری، افزایش نگران کننده ای را در سطح خشونت علیه زنان و دختران برجسته می سازد. آمار ما در مورد تاثیرات از نگاه تمایز جنسیتی کوید-۱۹ نیز با این موضوع مطابقت داشته است.”

از آنجایی که در زمان بی سابقه ای برای افغانستان قرار داریم، همبستگی ما با زنان افغان و تعهد ما به ترویج و حفظ حقوق بشری آنها نیز باید به گونه برابر بی سابقه باشد.

ملل متحد در افغانستان با دولت این کشور، جامعه مدنی، نهادهای غیر دولتی و همکاران انکشافی برای پاسخدهی به همه انواع خشونت علیه زنان و دختران از طریق حمایت مستقیم به ارائه کنندگان خدمات، برنامه های با نورم اجتماعی جهت جلوگیری از خشونت و کمپاین ها و دادخواهی ها، کار می کند.

در جریان کمپاین ۱۶ روزه، دولت افغانستان به حمایت ملل متحد، فعالیت های خویش در بخش دادخواهی و ارتقاء سطح آگاهی مردم جهت رسیدگی به خشونت علیه زنان و دختران را افزایش می دهد.

رویداد های اخیر

غنی در مصاحبه با ای‌بی‌ان: «من نظر به قانون اساسی هنوز رییس جمهور افغانستان استم»

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

اشرف غنی رییس جمهور پیشین افغانستان در تازه ترین مصاحبه تلویزیونی با شبکه نو تأسیس «ای‌بی‌ان» گفته است که براساس قانون اساسی کشور، هنوز هم رییس جمهور افغانستان است.

آقای غنی دراین مصاحبه گفته است که از ترس اینکه کشته نشود و با سرنوشت داکتر نجیب الله روبه رو نشود پا به فرار گذاشت، اما مدعی است که پیش از وی دیگر مقام‌های دولتی به شمول وزیر دفاع فرار کرده بودند.

با این حال، شماری از شهروندان کشور این سخنان آقای غنی را شرم‌آور می‌خوانند و می گویند که فرار اشرف غنی عامل همه بدبختی‌های امروزی در افغانستان است.

آقای غنی افزوده است: «من به اساس قانون اساسی رییس جمهور استم و تا زمانی که مردم افغانستان به صورت قانونی کسی دیگری را انتخاب کنند، من رییس جمهور استم».

اشرف غنی در پاسخ به پرسشی که چرا از افغانستان فرار کرد می‌گوید از ترس اینکه شبیه داکتر نجیب الله کشته نشود آخرین نفری بود که از افغانستان بیرون شد و پیش‌از وی بیشتر اعضای کابینه به شمول وزیر دفاع ملی فرار کرده بودند.

آقای غنی افزود: «من آخرین نفری بودم که از کشور برآمدم و این هم از خاطر این بود که تجربه تلخ داکتر نجیب راجع به یک رییس جمهور افغانستان تکرار نشود».

آقای غنی هم‌چنان می‌گوید که در سقوط نظام همه سیاسیون سهم داشتند. او عبدالله عبدالله رییس پیشین شورای مصالحه ملی را نیز مسوول عدم تحکیم جمهوریت می‌داند و بالای زلمی خلیلزاد هم انتقاد می‌کند.

رییس جمهور پیشین گفته است: «داکتر عبدالله مسوول عدم تحکیم جمهوریت است و مخصوصاً در هفت سال اخیر و دوم مسوول شورای صلح افغانستان بودی (عبدالله عبدالله) کدام قدم برداشتی در روی کاغذ کدام طرح را آوردی یا در عمل وقتی به دوحه رفتی در یک طیاره خاص و پس آمدی در روز عید و بر مه گفتی که طالبان حاضر به هیچ نوع حرکت نیستند».

اما شهروندان کشور می‌گویند که اشرف غنی به جای عذر خواهی سخنان بیهوده را به زبان آورده است زیرا فرار او سبب فروپاشی دولت شد، نهادهای امنیتی از هم پاشیدند و مکاتب دخترانه هنوز بسته مانده است.

گفتنی است که اشرف غنی در مسله مقایسه‌اش با زلنسکی، رییس جمهور اوکراین می‌گوید که زلنسکی ريیس جمهور ملت متحد است و امرش بالای تمام قوای امنیتی آن کشور اجرا می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنفی: امارت اسلامی متعهد به تطبیق شریعت است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید در مسئله «حجاب» در برابر هیچ گونه فشار جهانی تن نخواهند داد و این حکم اسلامی را تطبیق خواهند کرد.

محمد خالد حنفی افزوده است در کنار اعضای امر به معروف و نهی از منکر وجیبه دینی تمامی علما، امامان مساجد و بزرگان قومی است که احکام اسلامی را در جامعه تطبیق کنند.

آقای حنفی مدعی است که در بیست سال گذشته افکار نسل جوان افغانستان صدمه جدی دیده است.

به گفته این وزارت، در حال حاضر هشت هزار تن زیر تشکیلات وزارت امر به معروف ونهی از منکر مصروف کار هستند که بیشتر روی اصلاحات فردی و اجتماعی کار می‌کنند.

درهمین حال، شماری از عالمان دین اما می‌گویند برای کسانی که سرگرم امر به معروف و نهی از منکر هستند، تسهیلات فراهم شود.

سرپرست وزارت امر به معروف ونهی از منکر هم‌چنان می‌گوید حلقات خارجی در پی تخریب امارت اسلامی هستند.

آقای حنفی در پیوند به حقوق زنان یک بار دیگر می‌گوید که حقوق زنان مطابق شریعت اسلامی تأمین  خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نشست یک روزه برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش انرژی و آب برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) یک نشست بزرگ را برای جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش انرژی و آب برگزار کرد.

در این نشست که از سوی وزارت انرژی و آب برگزار شده بود شماری زیادی از مقام‌های ارشد دولتی و شرکت‌های خصوصی شرکت داشتند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرا از سرمایه گذاران خواست که در بازسازی و خودکفایی افغانستان همکاری کنند. به گفته‌ای او تمام مسوولین امارت اسلامی تلاش دارند تا مشکلات کشور حل شود.

معاون اقتصادی ریس الوزرا می‌گوید که تمامی مسوولان امارت اسلامی تلاش میکنند تا مشکلات کشور را حل کنند و از سرمایه‌گذاران میخواهند که در بازسازی و خودکفایی افغانستان را همکاری کنند

ملا برادر می‌گوید که جلب سرمایه گذاری و هم چنان تامین امنیت پروژه‌ها از اولویت‌های امارت اسلامی است.

همچنان سرپرست وزارت انرژی وآب می‌گوید که در چهار دهه گذشته کار برای مدیریت آب‌ها و تولید انرژی در داخل کشور صورت نگرفت، اما آنان کار ساخت بیش از صد بند را آغاز کرده اند که پس از تکمیل این پروژه‌ها بیش از هزار میگاوات برق تولید خواهد شد.

در هیمن حال وزارت معادن و پترولیم می‌گوید عواید این اداره افزایش یافته است، شهاب الدین دلاور، سرپرست این وزارت می‌گوید که عواید این نهاد در سه ماه نخست سال مالی در حکومت گذشته ۶۸ میلیون افغانی بود، اما اکنون این عواید به بیش از ۴ میلیارد افغانی رسیده است.

آقای دلاور می‌افزاید که مسولان شرکت بیات پاور به آنان وعده داده است که ظرفیت تولید برق را در کشور چند برابر افزایش خواهند داد.

اعضای سکتور خصوصی هم ازآمادگی‌های شان برای سرمایه گذاری روی تولید انرژی برق سخن زدند.

با این همه به گفته‌ای آگاهان افغانستان ظرفیت‌های بزرگ تولید انرژی برق آفتابی، آبی و همچنان ذغال سنگ را نیز داراست و هرگاه همه این منابع مدیریت درست شود افغانستان یک کشور وارد کننده برق نه بل به کشور صادر کننده برق مبدل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!