Connect with us

رویداد های اخیر

سازمان ملل: ۲۵۸ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ با ناامنی غذایی حاد مواجه شدند

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۱۴, ۱۴۰۲)

بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه (۱۳ثور) منتشر شد، بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در ۵۸ کشور در سال گذشته میلادی به دلیل درگیری‌ها، تغییرات اقلیمی، تأثیرات همه‌گیری کرونا و منازعه اوکراین با ناامنی غذایی حاد مواجه شدند.

گزارش جهانی درباره بحران‌های غذایی، یک اتحاد متشکل از سازمان‌های بشردوستانه که توسط سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا تأسیس شده است، می‌گوید مردم در هفت کشور سومالی، افغانستان، بورکینافاسو، هائیتی، نیجریه، سودان جنوبی و یمن با گرسنگی و مرگ مواجه بودند.

این گزارش نشان می‌دهد تعداد افرادی که با ناامنی غذایی حاد مواجه هستند و به کمک‌های غذایی فوری نیاز دارند – ۲۵۸ میلیون نفر – برای چهارمین سال متوالی افزایش یافته است؛ موضوعی که به گفته آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل، یک «کیفرخواست گزنده از شکست بشریت» در اجرای اهداف سازمان ملل برای پایان دادن به گرسنگی در جهان محسوب می‌شود.

در حالی که افزایش سال گذشته تا حدی به دلیل تجزیه و تحلیل جمعیت بیشتری بود، این گزارش نشان می‌دهد شدت این مشکل نیز افزایش یافته است و «روند نگران‌کننده‌ی وخامت را تشدید می‌کند.»

سازمان غذا و زراعت ملل متحد، گفته است که تداخل عوامل مختلف باعث تشدید معضل گرسنگی می‌شود. این عوامل شامل درگیری‌ها، تغیرات اقلیمی، تأثیر همه‌گیری کرونا و پیامدهای منازعه روسیه و اوکراین است که بر تجارت جهانی کود، عرضه گندم، غله و روغن تأثیر گذاشته است.

این تأثیر بر فقیرترین کشورهایی که به واردات مواد غذایی وابسته هستند، شدیدتر بوده است. این سازمان گفته است: «قیمت‌ها افزایش یافته است و آن کشورها به شکلی نامطلوب، تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.»

ناامنی غذایی حاد زمانی رخ می‌دهد که ناتوانی فرد در مصرف غذای کافی، زندگی یا معیشت او را با خطر فوری مواجه کند.

رویداد های اخیر

وزارت تجارت: روند جلب و جذب سرمایه‌گذاری در افغانستان به سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی ارایه گردید

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که امروز (چهارشنبه، ۸قوس) یک جلسه با سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی دایر گردیده بود که در آن جلسه روند جلب و جذب سرمایه‌گذری در افغانستان به این سرمایه‌گذاران تشریح گردید.

صبغت‌الله آخندزاده، رئیس سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و تجارت گفت: «امنیت کلی در افغانستان فراهم شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خاطر راحت در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند.»

این وزارت افزوده است که سپس پیرامون روند جلب و جذب سرمایه‌گذاری در کشور، پرزنتیشنی از سوی ریاست سرمایه‌گذاری وزارت صنعت و تجارت ارائه و در آن فُرصت‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری موجود در افغانستان با آنها شریک گردید.

در اخیر به پرسش‌های تخنیکی سرمایه‌گذاران چینایی و امریکایی که در بخش‌های انرژی، معدن و ساختمان خواهان سرمایه‌گذاری بودند؛ پاسخ ارایه گردید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خانواده افغان ادعا دارد که پسرش از هفده سال به این سو در زندان گوانتانامو بسر می‌برد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

یک خانواده در کابل مدعی است که عضو این فامیل در زندان گوانتانامو زندانی است.

اعضای این خانواده می‌گویند که این عضو خانواده شان محمد رحیم نام دارد و از هفده سال به این سو در زندان گوانتانامو بسر می‌برد.

آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که برای رهایی محمد رحیم با امریکا وارد مذاکره شوند تا او آزاد شود.

صفورا بی‌بی، مادر محمد رحیم مدعی است پسرش هفده سال پیش از شهر لاهور پاکستان بازداشت و به گوانتانامو انتقال یافت.

می‌گوید؛ محمد رحیم عسل میفروخت و درکنارش درس‌های دینی را فرامی ‌گرفت.

این زن پاکستان را مقصر این کار میداند.

این زن می‌گوید؛ با پسرش از رهگذر صلیب سرخ در تماس است و گاهی با فرستادن نامه جویایی احوال یک دیگر می‌شوند.

اعضای دیگر این خانواده مدعی اند؛ محمد رحیم در دور اول حکومت امارت اسلامی در معینیت مبارزه با مواد مخدر کار می‌کرد و در حال حاضر به عنوان آخرین زندانی افغان در زندان گوانتانامو به سر می‌‌برد.

آنان از امریکا می‌خواهند محمد رحیم را آزاد کند.

خواست دیگر این خانواده این است که می‌گویند؛ حکومت سرپرست باید برای رهایی‌ پسر شان دست به کار شود.

امارت اسلامی می‌گوید این موضوع را دنبال می‌کند و در نشست‌های که با امریکایی‌ها داشته اند این موضوع را مطرح کرده اند.

محمد داوود؛ پسر کوچک محمد رحیم است که پس از بازداشت او دوسال داشت. داوود حالا مرد بزرگ شده، اما آرزو دارد که روزی پدرش را به آغوش گرم خانواده بیبیند.

این در حالی است که همین چندی پیش بشر نورزی یکی از اعضای امارت اسلامی از زندان گوانتانامو آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!