Connect with us

رویداد های اخیر

ستولتنبرگ: خروج سربازان خارجی از افغانستان مبتنی بر شرایط است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۳۰, ۱۳۹۹)

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۹ دلو) گفت که متحدین ناتو در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشترکا کار میکند و این موضوع فردا در نشست وزیران دفاع این سازمان نیز بحث خواهد شد.

ستولتنبرگ در این باره گفت:” چیزی که ما حالا میتوانیم هماهنگی و مشوره است. قرار است ما فردا یک بحث داشت باشیم، من در باره این بحث پیشگویی نمی کنم. اما متحدین ما به ویژه امریکا از نزدیک هماهنگی میکند و بعدا ما تصمیم میگیریم.”

ستولتنبرگ  گفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان مبتنی بر شرایط است.

او در این باره گفت:” حضور ما در افغانستان مبتی بر شرایط است. طالبان باید به تعهدات خود عمل کند. چیزی که حالا ناتو میخواهد این است تا روند صلح حمایت شود و توافقنامه دوحه عملی شود.”

او افزود:” ما افغانستان را در زمان مناسب ترک خواهیم کرد، و تمرکز ما این است تا تلاش‌های صلح را حمایت کنیم… این یگانه راه رسیدن به صلح است.

ستولتنبرگ افزود:” طوریکه شما میدانید متحدین ناتو، همکاران ما و امریکا یکجا به افغانستان بعد از حمله سپتامبر رفتیم. ما در باره  حضور خود مشترکا تصمیم گرفتیم. ما در باره خروج نیز مشترکا تصمیم میگیریم.”

دبیرکل ناتو از طالبان خواست تا خشونت‌ها را کاهش دهد و با گروه القاعده روابط خود را قطع کند.

ستولتنبرگ گفت:” من فکر میکنم که موضوع مهم این است تا طالبان خشونت‌ها را کاهش دهد، طالبان باید با نیت پاک وارد مذاکره شود همچنان همه روابط خود را با گروه القاعده قطع کند و از آنها حمایت نکند.”

سرمنشی عمومی ناتو همچنان از موقف جدید امریکا در باره خروج نیروهای خارجی از افغانستان استقبال کرد.

ستولتنبرگ گفت:” ما از تعهد قوی و پیام واضح امریکا که در باره خروج نیروها با متحدین ناتو مشورت میکند استقبال میکنیم. حالا تقریبا ۱۰ هزار سرباز ناتو در افغانستان مستقر استند که اکثریت شان از امریکا نیستند.”

 

دبیر کل ناتو گفت که روند صلح افغانستان باید سرعت بخشیده شود و این یگانه راه رسیدن به صلح در افغانستان است.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending