Connect with us

اخبار ساحوی

سقوط بخش هایی از ولسوالی جلریز میدان وردک به دست طالبان

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۰)

مهدی راسخ نماینده مردم در مجلس نمایندگان از سقوط ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک خبر داده است.

آقای راسخ پیامی ظاهرا از یک سرباز در جلریز را در صفحه فسبوک خود نشر کرده که گفته است ولسوالی جلریز به طور کامل در محاصره طالبان قرار دارد.

این سرباز گفته است که طالبان حوالی ساعت ۳ بامداد امروز بالای این ولسوالی حمله کرده اند و تا هنوز چهار پاسگاه نیروهای امنیتی نیز سقوط کرده است.

این سرباز افزوده است که شماری از جان باختگان و زخمی های نیروهای امنیتی نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

این سرباز گفته: “ولسوالی در محاصره مطلق است. از اطراف ولسوالی صد میکنند (طالبان) که تسلیم شوید. طالبان در سنگلاخ خانه تلاشی میکنند.”

از سوی هم مهدی راسخ گفته است که دره سنگلاخ به گونه کامل به دست طالبان افتاده است.

این در حالی است که نیروهای افغان پس از راه اندازی عملیات های ناکام برای بازداشت فرمانده علی پور، یکی از فرماندهان خیزش های مردمی در ولسوالی بهسود، دست کم دو عملیات تصفیوی در ولسوالی جلریز راه اندازه کرده اند.

به گفته مهدی راسخ این عملیات نتیجه ای در پی نداشته است.

راسخ افزوده است: “حالا هم بیش از ۳۰ تانک و یک قطعه مکمل اردو در بهسود حضور دارند اما طالبان تا کوتل اونی میایند و سیاخاک هم در دست طالبان است ولی این قطعه اردو با چند گروب خیزش مردمی که ساخته اند اصلا گویا برای جنگ با طالب و دفاع از منطقه نیست.”

آقای راسخ گفته است: “با سقوط جلریز طالبان تصمیم دارند طی یک اقدام نیرومند با تمام قوت به طرف بهسود و بامیان حمله کنند.”

تا هنوز نه حکومت و نه هم گروه طالبان در این مورد چیزی گفته است.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!