Connect with us

رویداد های اخیر

شماری از متخصصان افغان که سال‌ها در بیرون از افغانستان بودند به کشور برگشتند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۴۰۱)

هفت تن از چهره‌های متخصص کشور که سال‌های زیادی به دلایل نبود امنیت در بیرون از افغانستان به سر می‌بردند امروز (دوشنبه ۹جوزا) به کابل برگشته و در میدان هوایی کابل از سوی مقام های امارت اسلامی استقبال شدند.

آنها می‌گویند شخصیت‌های علمی زیادی شامل گروه شان است که در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند و به زودی آنان نیز به کشور برخواهند گشت.

آنان هدف از برگشت دوباره خود را همکاری با امارت اسلامی در راستای حکومتداری خوب برای مردم بیان می‌کنند.

فضل‌الله جلیلی، مدیر اسبق تعلیم و تربیه شرکت هوایی آریانا می‌گوید که:” تعداد ما در این گروپ به بیش از ۲۰۰ تن میرسد و کسانی که در گروه ما استند پایین ترین درجه تحصیل شان لیسانس است و ماستری و دکترا زیاد داریم و در میان ما کسانی است که در حکومت غنی و کرزی پیشنهاد وزارت را رد کرده اند”.

عبدالمتین صافی، متخصص طب می‌گوید که:”ما در سکتورهای مختلف پیشنهادها و مشوره‌های داریم که امارت اسلامی می‌تواند در صورت ضرورت آن را در پالیسی خود جا بدهد و برای خدمت به وطن استفاده کند تا مشکلات فعلی در کشور حل گردد.”

سخنگوی کمیسیون دعوت شخصیت‌های افغان با استقبال از برگشت این افراد متخصص می‌گوید در چند روز اخیر ده‌ها تن از مقام‌های بلند رتبه و پایین رتبه دولت پیشین نیز با این کمیسیون تماس داشته اند و قرار است به زودی در هماهنگی با کمیسیون دعوت شخصیت‌های افغان دوباره به کشور برگردند.

احمدالله وثیق، سخنگوی کمیسیون دعوت شخصیت‌های افغان می‌گوید که:”درحال حاضر ده‌ها تن از کسانی که در نظام قبلی در چوکی بلند و پایین کار می کردند آنها با ما تماس داشتند و در میان شان والی‌ها، معینان، رییسان عمومی و برخی چهره‌های سیاسی اند که به زدوی کابل خواهند آمد.”

این درحالیست که پس از تحولات اخیر و سقوط دولت پیشین شماری زیادی از سیاست گران، مقام‌های بلند رتبه دولتی و چهره‌های علمی، کشور را ترک کرده و به بیرون از افغانستان رفته اند.

اما امارت اسلامی می‌گوید که با ایجاد کمیسیون دعوت شخصیت‌های افغان تلاش می‌کند زمینه برگشت دوباره این شخصیت‌ها را به افغانستان مهیا سازد.

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان خواستار کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

حنا ربانی، وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان با بیان اینکه عملکرد بنیادین اقتصاد افغانستان نباید به خطر بیفتد، خواستار کاهش تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه امارت اسلامی شده است.

حنا ربانی در گفتگو با روزنامه آلمانی ویلت که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، هشدار داد که منزوی کردن افغانستان از نظر اقتصادی باعث سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد.

وی افزود: “اگر افغانستان همچنان خارج از سیستم بانکی بین‌المللی باقی مانده و دارایی‌های آن در خارج منجمد باشند، آن وقت همین اتفاق خواهد افتاد. ما نباید قحطی را ترویج دهیم.”

وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان ضمن درخواست از آلمان برای ایفای نقش فعال در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان گفت که خروج نیروهای غربی از افغانستان عواقبی جدی داشت، زیرا قبل از خروج، هیچ راه‌حلی از طریق مذاکره حاصل نشده بود.

ربانی گفت: “در شرایط فعلی، ایده خوبی نیست تا به ادامه گرسنگی افغان‌ها کمک کرده و خطر انفجار اقتصادی در این کشور را بپذیریم.”

به گفت وی، کمک اقتصادی به مردم افغانستان در شرایط فعلی ضروری است.

ربانی افزود: “چگونه ممکن است که سه تریلیون دالر صرف جنگ در افغانستان شود، اما امروز حتی ۱۰ میلیارد دالر برای نجات آنها هزینه نشود؟ من این رفتار را درک نمی‌کنم.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!