Connect with us

تغییرات اقلیمی

شمار قربانیان سیل در کانگو به ۱۲۰ تن رسید

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۴, ۱۴۰۱)

شمار جان باخته‌گان سیل در شهر کینشاسا در جمهوری دمکراتیک کانگو ، به ۱۲۰ تن افزایش پیدا کرده است.

به گزارش رویترز، سرک‌های اصلی مرکز کینشاسا با جمعیتی ۱۵ میلیون نفری، چندین ساعت در زیر آب قرار داشتند.

همچنان رویترز گزارش داده است که شمار زیادی از افراد نیز ناپدیده شده اند که تعدادشان اعلام نشده است.

آمار اولیه جان باخته‌گان این سیل مرگبار، ۵۰ تن اعلام شده بود.

سیلوانو کاسونگو، رئیس پولیس شهر کینشازا پایتخت کانگو روز سه‌شنبه (۲۳قوس) اعلام کر۵۰ نفر در این شهر به دلیل بارش‌های شدید باران و جاری شدن سیل و لغزش زمین کشته شده‌اند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که محله‌های زیادی از این شهر زیر آب رفته و ارتباط جاده‌ها به دلیل لغزش زمین قطع شده است.

در یکی از تصاویر منتشر شده وقوع یک گودال عظیم در یک شاهراه در منطقه‌ مان گافولا باعث سقوط چندین وسیله نقلیه شده است.

شهر کینشازا در گذشته یک قریه‌ی ماهیگیری در سواحل دریای کانگو بود اما این روستا به تدریج به یکی از بزرگترین کلان شهرهای آفریقا با جمعیتی حدود ۱۵ میلیون نفر تبدیل شد.

شهرنشینی سریع با مقررات ضعیف، کینشازا را به طور گسترده در برابر سیل‌های ناگهانی پس از باران‌های شدید آسیب پذیر کرده است. از طرفی به دلیل تغییرات آب و هوایی وقوع سیل در این کشور افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۹، دست‌کم ۳۹ نفر در کینشازا به دلیل سیل جان خود را از دست دادند. این سیل به ساختمان‌ها آسیب رسانده و سرک‌ها در این شهر را تخریب کرد.

تغییرات اقلیمی

پیامدهای فاجعه بار ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۲)

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ذوب سریع یخ‌های قطب جنوب به طور چشمگیری جریان‌های اقیانوسی را کاهش می‌دهد و می‌تواند نتایج فاجعه باری برای آب و هوای جهانی، زنجیره غذایی دریایی و حتی ثبات سکوهای یخی به همراه داشته باشد.

گردش معکوس اقیانوس‌ها که توسط حرکت «آب متراکم‌تر» به سمت کف دریا رانده می‌شود، به انتقال گرما، کاربن، آکسیجن و مواد مغذی حیاتی در سراسر جهان کمک می‌کند.

اما بر اساس مطالعه‌ای که روز چهارشنبه (۹حمل) در مجله «نیچر» منتشر شد، جریان عمیق آب اقیانوس‌ها از قطب جنوب می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ تا ۴۰ درصد کاهش یابد.

آلن میکس، اقلیم‌شناس در پوهنتون ایالتی اورگان گفت: «اینکه این اتفاق به این سرعت در حال وقوع است، خیره کننده است.»

با افزایش دما، آب شیرین حاصل از ذوب یخ‌های قطب جنوب وارد اقیانوس می‌شود و شوری و غلظت آب‌های سطحی را کاهش می‌دهد. به این ترتیب جریان‌های رو به پایین به سمت کف دریا هم کمتر می‌شود که گردش معکوس اقیانوس‌ها را دچار مشکل خواهد کرد.

گفته می‌شود تاثیر آبی که از ذوب شدن یخ‌ها به دست آمده هنوز در مدل‌های تحقیقاتی برای توصیف سناریوهای تغییرات اقلیمی آینده گنجانده نشده است.

استیو رینتول، یکی از نویسندگان این تحقیقات می‌گوید: «گردش معکوس اقیانوس‌ها به مواد مغذی اجازه می‌دهد تا از پایین به سمت بالا حرکت کنند. از طرفی در اقیانوس منجمد جنوبی حدود سه‌چهارم تولید جهانی فیتوپلانکتون (موجودات زنده مکروسکوپی) گنجانده شده که اساس زنجیره غذایی را تشکیل می‌دهد.»

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

شمار تلفات درپی توفان و گردباد در جنوب امریکا به ۲۶ تن رسید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۶, ۱۴۰۲)

در حالی که عملیات جستجو و نجات در ایالت می‌سی‌سی‌پی امریکا پس از وقوع یک گردباد مرگبار ادامه دارد، مقام‌های محلی اعلام کردند که تعداد تلفات این حادثه به ۲۶ نفر افزایش یافته است.

بربنیاد گزارش‌ها، در پی وقوع گردباد روز جمعه هفته گذشته، دست‌کم ۲۵ نفر در ایالت می‌سی‌سی‌پی و یک نفر در آلاباما جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

طبق این گزارش‌ها، شدت طوفان به اندازه‌ای بوده است که چندین شهر روستایی ویران شد و «رولینگ فورک» در غرب شهر شارکی تقریباً به طور کامل از بین رفت.

مقامات در ایالت می‌سی‌سی‌پی وضعیت اضطراری را برای کمک به رسیدگی به شرایط به وجود آمده اعلام کرده‌اند.

از طرف دیگر، جو بایدن، رییس جمهور امریکا، نیز تصاویر منتشر شده از حادثه می‌سی‌سی‌پی را «دلخراش» توصیف کرد و گفت: «دولت فدرال هرکاری که بتواند، برای کمک انجام می‌دهد.»

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طوفان‌ و تندبادهای شدیدی قرار است امروز (یک‌شنبه) به وقت محلی، بخش‌هایی از آلاباما و جورجیا را درنوردد و باران‌های را نیز به همراه خواهد داشت.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

در اولین آتش‌سوزی اسپانیا ۳ هزار هکتار جنگل نابود شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

در پی اولین‌ آتش‌سوزی بزرگ جنگلی در اسپانیا، سه هزار هکتار زمین از بین رفت و ۱۵۰۰ تن از ساکنان را مجبور به ترک خانه‌های شان کرد.

به نقل از رویترز، این آتش‌سوزی در منطقه شرقی والنسیای اسپانیا روز جمعه، ۲۴ مارچ، رخ داد که بیش از سه هزار هکتار جنگل را نابود و ۱۵۰۰ تن را مجبور به ترک خانه‌های شان کرد.

زمستان خشک و غیرمعمول در بخش‌هایی از جنوب قاره اروپا رطوبت خاک را کاهش داده و ترس از تکرار وقایع سال ۲۰۲۲ را افزایش داده است.

پدرو سانچز، صدراعظم اسپانیا، در یک کنفرانس خبری گفت: «این آتش‌سوزی‌هایی که ما شاهد آن هستیم، به ویژه در اوایل سال جاری، بار دیگر اثباتی بر وضعیت اضطراری آب و هوا است که بشریت در آن زندگی می‌کند، به ویژه کشورهایی مانند ما را تحت تاثیر قرار داده و ویران می‌کند.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!