Connect with us

اخبار ویژه

شهباز شریف: انزوای حکومت افغانستان رنج مردم این کشور را تشدید خواهد کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۱)

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان هشدار داده است که منزوی ساختن حکومت جدید در افغانستان رنج مردم این کشور را تشدید خواهد کرد.

آقای شریف در سخنرانی اش در هفتاد‌وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که پاکستان حکومت جدید افغانستان را به رعایت حقوق همه شهروندان به شمول زنان و دختران برای کاروتحصیل ترغیب می کند، اما انزوای حکومت رنج مردم افغانستان را تشدید خواهد کرد.

آقای شریف گفت: “پاکستان می‌خواهد افغانستان درصلح با خود وهمسایگان، با جامعه جهانی وبا مردم اش باشد و به حقوق شهروندان را بدون درنظرداشت قومیت، مذهب وجنسیت احترام قایل شود. پاکستان حکومت جدید افغانستان را به رعایت حقوق همه شهروندان به شمول زنان و دختران برای کاروتحصیل ترغیب می کند. انزوای حکومت سرپرست رنج مردم را تشدید خواهد کرد.”

او افزود: “یک افغانستان صلح ‌آمیز و متصل به نفع همه است. ما این‌را هم می خواهیم تا ذخایر مالی افغانستان برای احیای سیستم بانکی این کشور آزاد شود.”

شهباز شریف همچنان خواستار همکاری جامعه جهانی با امارت اسلامی در امر رسیدگی به تهدید ترورزیم شد.

آقای شریف گفت: “پاکستان همانند جامعه جهانی نگران فعالیت گروه های کلان تروریستی به شمول القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان وجنبش اسلامی ازبکستان درافغانستان است. اما نیاز است دربرابراین گروه ها به طور موثر و همه جانبه با حکومت سرپرست افغانستان همکاری شود تا به این تهدید رسیدگی صورت بگیرد.”

رییس دستگاه دیپلوماسی پاکستان ساعتی پس ازسخنرانی صدراعظم این کشور درمجمع عمومی سازمان ملل دربرابر دوربین رسانه ها قرارگرفت.

اوگفت تلاش دولت جدید افغانستان برای به رسمیت شناخته شدن اش زمانی نتیجه بخش خواهد بود که به تعهدات خود عمل کند. وزیرخارجه پاکستان گفت حکومت جدید تنها ازطریق عمل به تعهداتش می تواند به اهداف خود برسد وبه عنوان یک عضوسازنده جامعه جهانی با سایرکشورها روابط خوب داشته باشد.

بلاول بوتو زرداری، وزیرخارجه پاکستان گفت: “تلاش دولت جدید افغانستان برای به رسمیت شناخته شدن معتقدم زمانی نتیجه بخش خواهد بود که به تعهدات خود عمل کند و به هدف‌هایش می‌رسد اگر به تعهدات‌اش به شمول رعایت حقوق زنان، آموزش، استفاده نشدن افغانستان ازسوی تروریست‌ها وایجاد یک حکومت همه شمول عمل کند. من هنوز به همکاری وتشویق دولت افغانستان امیدوارم.”

در این نشست، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم خواهان حل مشکلات افغانستان ازطریق گفتگوهای میان افغانی شد.

امارت اسلامی اما نگرانی‌ها درباره تهدید ترویزم در افغانستان را رد کرده است.

وزارت خارجه امارت اسلامی در اعلامیه ای که امروز (شنبه) منتشر شد گفت که هیچ گروه مسلحی در افغانستان وجود ندارد و امارت اسلامی نمی‌گذارد از خاک افغانستان تهدیدی متوجه سایر کشورها شود.

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!