Connect with us

اخبار ویژه

شهباز شریف: انزوای حکومت افغانستان رنج مردم این کشور را تشدید خواهد کرد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۱)

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان هشدار داده است که منزوی ساختن حکومت جدید در افغانستان رنج مردم این کشور را تشدید خواهد کرد.

آقای شریف در سخنرانی اش در هفتاد‌وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که پاکستان حکومت جدید افغانستان را به رعایت حقوق همه شهروندان به شمول زنان و دختران برای کاروتحصیل ترغیب می کند، اما انزوای حکومت رنج مردم افغانستان را تشدید خواهد کرد.

آقای شریف گفت: “پاکستان می‌خواهد افغانستان درصلح با خود وهمسایگان، با جامعه جهانی وبا مردم اش باشد و به حقوق شهروندان را بدون درنظرداشت قومیت، مذهب وجنسیت احترام قایل شود. پاکستان حکومت جدید افغانستان را به رعایت حقوق همه شهروندان به شمول زنان و دختران برای کاروتحصیل ترغیب می کند. انزوای حکومت سرپرست رنج مردم را تشدید خواهد کرد.”

او افزود: “یک افغانستان صلح ‌آمیز و متصل به نفع همه است. ما این‌را هم می خواهیم تا ذخایر مالی افغانستان برای احیای سیستم بانکی این کشور آزاد شود.”

شهباز شریف همچنان خواستار همکاری جامعه جهانی با امارت اسلامی در امر رسیدگی به تهدید ترورزیم شد.

آقای شریف گفت: “پاکستان همانند جامعه جهانی نگران فعالیت گروه های کلان تروریستی به شمول القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان وجنبش اسلامی ازبکستان درافغانستان است. اما نیاز است دربرابراین گروه ها به طور موثر و همه جانبه با حکومت سرپرست افغانستان همکاری شود تا به این تهدید رسیدگی صورت بگیرد.”

رییس دستگاه دیپلوماسی پاکستان ساعتی پس ازسخنرانی صدراعظم این کشور درمجمع عمومی سازمان ملل دربرابر دوربین رسانه ها قرارگرفت.

اوگفت تلاش دولت جدید افغانستان برای به رسمیت شناخته شدن اش زمانی نتیجه بخش خواهد بود که به تعهدات خود عمل کند. وزیرخارجه پاکستان گفت حکومت جدید تنها ازطریق عمل به تعهداتش می تواند به اهداف خود برسد وبه عنوان یک عضوسازنده جامعه جهانی با سایرکشورها روابط خوب داشته باشد.

بلاول بوتو زرداری، وزیرخارجه پاکستان گفت: “تلاش دولت جدید افغانستان برای به رسمیت شناخته شدن معتقدم زمانی نتیجه بخش خواهد بود که به تعهدات خود عمل کند و به هدف‌هایش می‌رسد اگر به تعهدات‌اش به شمول رعایت حقوق زنان، آموزش، استفاده نشدن افغانستان ازسوی تروریست‌ها وایجاد یک حکومت همه شمول عمل کند. من هنوز به همکاری وتشویق دولت افغانستان امیدوارم.”

در این نشست، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم خواهان حل مشکلات افغانستان ازطریق گفتگوهای میان افغانی شد.

امارت اسلامی اما نگرانی‌ها درباره تهدید ترویزم در افغانستان را رد کرده است.

وزارت خارجه امارت اسلامی در اعلامیه ای که امروز (شنبه) منتشر شد گفت که هیچ گروه مسلحی در افغانستان وجود ندارد و امارت اسلامی نمی‌گذارد از خاک افغانستان تهدیدی متوجه سایر کشورها شود.

اخبار ویژه

ایلان ماسک برای فعالسازی دوباره حساب توییتری ترامپ نظر سنجی راه اندازی کرد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، مالک توییتر روز جمعه از کاربران خواست تا درباره موافقت یا مخالفت خود با فعالسازی دوباره حساب دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا در این شبکه اجتماعی نظر دهند.

میلیون ها تن در این نظر سنجی که تا فردا ادامه خواهد داشت اشتراک کرده اند.

ماسک این نظرسنجی را ساعاتی پس از آن راه اندازی کرد که او فعال شدن دوباره حساب توییتری سه چهره مشهور دیگر را اعلام کرد.

ترامپ پیش از مسدود شدن حساب اش در توییتر در ماه جنوری ۲۰۲۱ بیش از ۸۸ میلیون دنبال کننده داشت. توییتر علت مسدود سازی حساب ترامپ را «تشویش و ترغیب به خشونت» عنوان کرده بود.

ماسک در ماه می اخراج ترامپ از توییتر را «اخلاقاً نادرست و عمل احمقانه» خوانده بود.

Continue Reading

اخبار ویژه

انفجار در استانبول دست‌کم شش کشته و ۵۳ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که در نتیجه یک انفجار امروز (یکشنبه) در شهر استانبول دست‌کم شش تن کشته شدند و ۵۳ تن دیگر زخم برداشتند.

این انفجار در منطقه‌ای مزدحم در سرک استقلال استانبول رخ داد.

علی یرلیکایا، والی استانبول گفت که زخمیان این حادثه برای تداوی به شفاخانه‌ها منتقل شدند.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است که نهادهای دولتی تلاش خواهند کرد تا عاملان این حمله را شناسایی کنند.

او گفت: «تمام افراد مسئول شناسایی و مجازات خواهند شد.»

Continue Reading

اخبار ویژه

توزیع تذکره تابعیت به باشندگان پامیرهای ولسوالی واخان بدخشان

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

اداره ملی احصائیه و معلومات امروز (سه شنبه ۱۷عقرب) می‌گوید که هیأت اداره طی سفری به پامیرهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان برای باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع نمودند.

به گفته این اداره دراین روند برای حدود ۵۷۱ تن از باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع گردید که شامل ۵۰۱ قطعه تذکره مثنی و ۳۵ قطعه تذکره جدید می باشد.

هم‌چنان حدود ۱۲۷ تذکره دیگر تجدید فوتو گردید.

این اداره افزوده است که برای سهولت هرچه بیش‌تر باشندگان پامیرها در مرحله بعدی برای افراد باقی مانده تذکره تابعیت توزیع خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!