Connect with us

صحت

شکایت مردم از افزایش بهایی ادویه در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۱, ۱۴۰۰)

شهروندان کشور از افزایش بهایی ادویه شکایت می‌کنند. آنان می‌گویند که به تناسب یک ماه پیش بهای ادویه در کشور تا دو برابر افزایش یافته است.

حفیظ الله، باشنده بلخ، در این باره گفت:” دوای که قبلا ۲۰۰ یا ۳۰۰ بود حالا ۶۰۰ یا ۷۰۰ شده است از حکومت میخواهم که برای مردم غریب و بیچاره کمک کند و این مشکل را از بین ببرد.”

محمد یعقوب، باشنده کابل، گفت:” دوا خیلی قیمت شده و کشورهای خارجی چرا وارد نمیکند.”

با این حال سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که از زمان روی کارآمدن حکومت جدید تاکنون برخی از کشورها و سازمان‌های صحی تجهیزات طبی و دوا به افغانستان کمک کرده اند.

وی افزوده که وزارت صحت عامه کمیسیون ساخته تا از بازارها نظارت کند.

داکتر جاوید حژیر، سخنگوی وزارت صحت، گفت:” کمیسیون را که در راس آن معیین مسلکی وزارت صحت قرار دارد ساخته است که از کیفیت دوا و نرخ آن نظارت کنند. بیشتر کشورهای هم برای این وزارت کمک کرده است که انشاالله این کمک‌ها ادامه داشته باشد “

مسوولان اتحادیه دوا افغانستان دلیل بلند بودن قیمت ادویه در کشور را کاهش واردات و افزایش بهای اسعار خارجی در برابر پول افغانی می‌داند.

نعمت الله تواب ستانکزی، معاون اتحادیه دوا، در این باره گفت:” در قدم تفاوت اسعار خارجی است و در کنار این عرضه کم است و تقاصا زیاد است و به شکل نورمال واردات صورت نمیگیرد.”

فروشنده‌گان ادویه در بازارها از نبود بیشتر اقلام ادویه نگرانی کرده می‌گویند دواهای حیاتی در بازار ها وجود ندارد.

عبداالله معصومی، فروشنده دوا، گفت:” قیمت‌ها حدود ۳۰ الی ۵۰ فیصد افزایش یافته است دواهای که از کشورهای همسایه وارد میکردیم حالا نیست و راه‌ها بسته است.”

این درحالی است که اغلب شفاخانه‌های دولتی در کشور به ویژه در کابل به دلیل کمبود ادویه و تجهیزات طبی کارشان متوقف است و شفاخانه‌های که هم فعالیت می کنند تجهیزات اندک در اختیار دارند.

اخبار ویژه

اوگاندا حداقل یک مورد «تب ابولا» را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های صحی اوگاندا روز سه‌شنبه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ سنبله) گزارش دادند که تست مردی که یک روز قبل فوت کرده بود برای ویروس عامل ابولا مثبت بوده است.

آنها در بیانیه‌ای گفتند که هنوز مشخص نیست که این مرد چگونه به ابولا مبتلا شده است. او در شهر موبنده در مرکز اوگاندا، در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب کامپالا، زندگی می کرد.

دراین بیانیه آمده است که شش نفر دیگر در همان منطقه در اوایل ماه سپتامبر پس از تحمل “یک بیماری عجیب” جان باختند.

ابولا که از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا یا مواد آلوده منتقل می شود، به صورت یک تب خونریزی دهنده کشنده ظاهر می شود. تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی از علایم این بیماری گفته شده است.

اوگاندا چندین بار شیوع ابولا داشته است، از جمله یکی در سال ۲۰۰۰ که باعث مرگ صدها نفر شد.

Continue Reading

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

Continue Reading

صحت

در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست دادند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه اظهار داشت که در یک سال گذشته یک میلیون ولادت در سراسر کشور صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته مرگ ومیر مادران کاهش چشم گیر داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵۸۴ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

وزیر صحت عامه همچنان اعلام کرد که برای جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از ولادت ها یک انستیتوت مختص ومجهز نسایی و ولادی در سطح کشور ساخته خواهد شد.

در شهر کابل تنها دو شفاخانه دولتی نسایی و ولادی وجود دارد، از این رو بسیاری ها در پایتخت به این دو شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خوری گل، یک تن از مریضان در شفاخانه رابعه بلخی گفت: “برای عملیات از شفاخانه خصوصی به این شفاخانه مراجعه کرده ام و داکتران همرایم به گونه درست همکاری کرده اند.”

سارینا، مریض دیگری گفت: “طفلم در این شفاخانه به گونه عادی به دنیا آمد و از داکتران تشکر میکنم که زحمت کشیدند”.

شماری از داکتران می‌گویند که بلند بودن فشار خون هنگام ولادت، تغذیه ناسالم در جریان بارداری، ولادت نزد افراد غیر مسلکی و رسم و رواج های ناپسند در کشور از عواملی است که  مادران در هنگام ولادت جان های شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که افغانستان هنوز یکی از کشورهای است که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت در آن بلند است و دلیل آن هم این است که مردم به خدمات صحی در سراسر کشور دسترسی ندارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!