Connect with us

رویداد های اخیر

صالح: افغانستان با طرح واحد در نشست ترکیه شرکت خواهد کرد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۴۰۰)

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور در گفت‌وگو با بی بی سی می‌گوید که با طرح انتخابات زودهنگام که رییس جمهور در آن نامزد نخواهد شد، به نشست استانبول می‌روند.

امرالله صالح تاکید می‌ورزد که در مسأله صلح افغانستان خواهان تضمین منطقه‌ای و جهانی هستند تا معامله‌ای صورت نگیرد که یک گروه بر کشور مسلط شود.

پس از همگانی شدن طرح رییس جمهورغنی برای صلح، اکنون معاون نخست اش آنرا یک طرح جامع برای صلح میخواند. امرالله صالح درگفتگو با بی بی سی می‌گوید که طرف جمهوریت با یک طرح واحد که انتخابات زودهنگام بخشی از آن است به نشست ترکیه خواهد رفت.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور” یکی از دلایلی که این طرح واحد خواهد بود، بخاطری که رییس جمهور واضح ساختند که انتخابات زودهنگام میخواهند ودرآن خودش ومعاونانش نامزد نخواهد بود”.

هرچند درطرح رییس جمهور، بر کنار رفتن از قدرت بگونه مشروط تاکید شده؛ اما ظاهرا او ومعاونانش تصمیم ندارند قدرت را به یک حکومت انتقالی که در راس آن یک رییس غیر انتخابی باشد بسپارند.

آقای صالح گفت:” ما ضمانت جهانی میخواهیم، چون جهان مقروض افغانستان است، ما خیرات خور نیستیم، این باید بسیار واضح باشد، معامله ای که صورت میگیرد، به معنای از کلکین وارد شدن یک گروه بخاطر تسخیر، کودتا وکشتار نباشد، این نکات مهم این صلح است”.

درهمین حال سفیر ترکیه درناتو، می گوید که نشست ترکیه، درباره صلح افغانستان گفتگوهای دوحه را تکمیل خواهد کرد. او از رهبران افغان میخواهد که ازین فرصت برای دست یابی به یک توافق سیاسی استفاده بهینه کنند.

باسات اوزترک، سفیر ترکیه درناتو گفت:” توقع می‌شود که همه رهبران افغان دعوت شوند و همچنان همه بازیکنان مهم بین المللی و منطقه یی در این جا خواهند بود، سازمان ملل قطر ترکیه… و امریکا. توقع ما این است که این نشست گفتگوهای دوحه را تکمیل کند. این یک بخش روند صلح است همه رهبران افغان باید به یک راحل سیاسی توافق کنند”.

در این میان، دیدبان جهانی حقوق بشر خواستار مشارکت کامل زنان افغان در نشست استانبول شده است.

این سازمان می‌‎گوید که سازمان ملل به عنوان میزبان نشست استانبول باید اطمینان حاصل کند که زنان در مذاکرات اصلی شرکت خواهند بود و نیاد بانوان در بحث‌های جانبی مشغول شوند.

انتظار می‌رود نشست استانبول در شانزدهم ماه ارپریل یعنی تا هشت روز دیگر برگزار شود و دورنمای سیاسی افغانستان را رقم بزند.

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

درخواست بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

بستگان قربانیان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نامه‌ ای از جو بایدن رییس جمهور امریکا خواسته اند که میلیاردها دالر دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان از سوی واشنگتن را آزاد سازد.

بستگان حادثه یازده سپتامبر از بایدن خواستند تا از تصمیم خود برای اختصاص دادن مقداری از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنان منصرف شود زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه بستگان حمله یازده سپتامبر آمده است:” ما از شما می‌خواهیم که از صلاحیت اجرایی خود استفاده کنید و فرمان اخیر تان را تغییر دهید و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که مربوط به مردم افغانستان می‌شود، متعهد باشید.

بانک مرکزی افغانستان می گوید براساس قانون افغانستان بانک، این ذخایر ملکیت مردم افغانستان است و تاکید می‌کنیم این ذخایر باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار افغانستان بانک قرار داده شود.

وزارت اقتصاد افغانستان نیز مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان را خلاف قوانین جهانی می‌داند و می‌گوید که باید جامعه جهانی به آمریکا فشار وارد کند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد سازد.

پیش از این جو بایدن در فرمانی بخش از دارایی‌های افغانستان را به بسته‌گان قربانیان یازده سپتامبر اختصاص داد که با واکنش‌های در داخل و بیرون از کشور روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!