Connect with us

رویداد های اخیر

صالح: افغانستان با طرح واحد در نشست ترکیه شرکت خواهد کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۴۰۰)

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور در گفت‌وگو با بی بی سی می‌گوید که با طرح انتخابات زودهنگام که رییس جمهور در آن نامزد نخواهد شد، به نشست استانبول می‌روند.

امرالله صالح تاکید می‌ورزد که در مسأله صلح افغانستان خواهان تضمین منطقه‌ای و جهانی هستند تا معامله‌ای صورت نگیرد که یک گروه بر کشور مسلط شود.

پس از همگانی شدن طرح رییس جمهورغنی برای صلح، اکنون معاون نخست اش آنرا یک طرح جامع برای صلح میخواند. امرالله صالح درگفتگو با بی بی سی می‌گوید که طرف جمهوریت با یک طرح واحد که انتخابات زودهنگام بخشی از آن است به نشست ترکیه خواهد رفت.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور” یکی از دلایلی که این طرح واحد خواهد بود، بخاطری که رییس جمهور واضح ساختند که انتخابات زودهنگام میخواهند ودرآن خودش ومعاونانش نامزد نخواهد بود”.

هرچند درطرح رییس جمهور، بر کنار رفتن از قدرت بگونه مشروط تاکید شده؛ اما ظاهرا او ومعاونانش تصمیم ندارند قدرت را به یک حکومت انتقالی که در راس آن یک رییس غیر انتخابی باشد بسپارند.

آقای صالح گفت:” ما ضمانت جهانی میخواهیم، چون جهان مقروض افغانستان است، ما خیرات خور نیستیم، این باید بسیار واضح باشد، معامله ای که صورت میگیرد، به معنای از کلکین وارد شدن یک گروه بخاطر تسخیر، کودتا وکشتار نباشد، این نکات مهم این صلح است”.

درهمین حال سفیر ترکیه درناتو، می گوید که نشست ترکیه، درباره صلح افغانستان گفتگوهای دوحه را تکمیل خواهد کرد. او از رهبران افغان میخواهد که ازین فرصت برای دست یابی به یک توافق سیاسی استفاده بهینه کنند.

باسات اوزترک، سفیر ترکیه درناتو گفت:” توقع می‌شود که همه رهبران افغان دعوت شوند و همچنان همه بازیکنان مهم بین المللی و منطقه یی در این جا خواهند بود، سازمان ملل قطر ترکیه… و امریکا. توقع ما این است که این نشست گفتگوهای دوحه را تکمیل کند. این یک بخش روند صلح است همه رهبران افغان باید به یک راحل سیاسی توافق کنند”.

در این میان، دیدبان جهانی حقوق بشر خواستار مشارکت کامل زنان افغان در نشست استانبول شده است.

این سازمان می‌‎گوید که سازمان ملل به عنوان میزبان نشست استانبول باید اطمینان حاصل کند که زنان در مذاکرات اصلی شرکت خواهند بود و نیاد بانوان در بحث‌های جانبی مشغول شوند.

انتظار می‌رود نشست استانبول در شانزدهم ماه ارپریل یعنی تا هشت روز دیگر برگزار شود و دورنمای سیاسی افغانستان را رقم بزند.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!