Connect with us

تجارت

صدها معترض در کابل خواستار آزاد سازی دارایی‌های افغانستان شدند

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۱)

صدها تن از باشنده‌گان شهر کابل در یک حرکت اعتراضی امروز (شنبه، ۲۶ سنبله) خواستار آزاد سازی پول‌های منجمد شده افغانستان از سوی ایالات متحده امریکا شدند.

این مظاهره کنندگان با انتقال ۳.۵ میلیارد دالر پول افغانستان به یک صندوق وجهی در سویس نیز مخالفت کردند. آنان از سازمان ها ونهاد های جهانی حقوق بشری خواستند که بر امریکا فشار بیاورند تا ذخایر ارزی افغانستان را آزاد سازد.

مدثر، یک تن از معترضان گفت: “نُه میلیارد دالر پول منجمد شده حق افغانستان است و باید به افغانستان سپرده شود.”

به گفته این معترضان، امریکا با وضع تحریم‌ها علیه افغانستان بحران بشری خلق کرده است. آنان از جامعه جهانی و نهاد های حقوق بشری می‌خواهند که بر امریکا فشار بیاورند تا این پول را آزاد سازد.

لعل آقا امیری، یک تن از معترضان گفت: “با مسدود سازی نُه میلیارد دارایی های افغانستان، امریکا کودکان افغانستان را از لحاظ اقتصادی می کُشد.”

وزارت خارجه چین نیز خواستار آزادی کل ذخایر ارزی افغانستان شده است. سخنگوی این وزارت گفته است که چین می‌خواهد امریکا تحریم‌های یک جانبه در برابر افغانستان را هرچه سریعتر لغو کند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: “دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که توسط ایالات متحده امریکا مسدود شده است، دارایی‌های ملی افغانستان و همچنین پول‌های نجات دهنده مردم افغانستان است. چین از ایالات متحده می‌خواهد تا دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را به طور کامل آزاد کند و تحریم‌های یک جانبه در برابر افغانستان را هرچه سریع‌تر لغو کند.”

سفارت روسیه در امریکا انتقال بخشی از دارایی های افغانستان را به صندوق وجهی در سویس غیرقابل قبول خوانده است و از واشنگتن خواسته که پول بانک مرکزی افغانستان را آزاد سازد.

اخیرا امارت اسلامی هم با ایجاد صندوق وجهی افغان در سویس مخالفت کرده است و گفته که امریکا این پول را در اختیار بانک مرکزی افغانستان قرار دهد.

تجارت

محصول گمرگی مواد اولیه کاهش یافت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مسئولان در وزارت مالیه می‌گویند که محصول گمرکی مواد اولیه غذایی در گمرکات کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

این وزارت روز گذشته (یک شنبه ۲۸حوت) گفته است:«به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌های مواد اولیه غذایی (آرد، گندم، روغن، برنج، بوره… ) و با درنظرداشت وضعیت اقتصادی مردم، بر اساس هدایت رهبری مقام عالی، در گمرکات کشور محصول گمرکی بر مواد غذایی اولیه از (۵۰) الی (۷۰) درصد تخفیف داده شد که این اقدام نشان دهنده توجه امارت اسلامی نسبت به مردم می باشد.»

به اساس معلومات وزارت مالیه؛ فقط در یازده ماه سال مالی (۱۴۰۱ هـ.ش) به ارزش، شش میلیارد و هفتصد میلیون افغانی درمحصول گمرگی مواد غذایی تخفیف داده شده است.

Continue Reading

تجارت

عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان می‌گویند که عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد و شاروالی مرکز این ولایت ۴۰ درصد در سال جاری افزایش یافته است .

به گفته مسوولان ریاست صنعت و تجارت کندز، این نهاد از بهر تمدید و توزیع جواز به شرکت‌های تولیدی بیش از ۱۲ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده است.

محمد رحیم سیرت، رییس صنعت و تجارت کندز، می‌گوید: «در سال جدید به تعداد ۱۱۲ نفر جواز جدید توزیع و جواز ۳۰۳ نفر را تمدید کردیم که از مدرک‌ جوازها، عواید ما ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

مسوولان شاروالی کندز هم‌چنان اعلام کرده‌اند که در ۱۱ ماه سال روان ۱۲۰ میلیون افغانی از بخش‌های مختلف این اداره عواید جمع‌آوری کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

تاج الدین سهاک، سخنگوی شاروالی کندز، می‌گوید: «از بخش‌های مختلف مانند محصول صفایی، تعرفه گمرکی، جوازهای اصناف و کرایه ملکیت‌ها ۱۲۰ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده‌ایم. در ۱۲ ماه سال گذشته، ۸۶ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری شده بود.»

اما دکانداران و مالکان شرکت‌های تولیدی در کندز از نبود بازار شکایت دارند. آنان می‌گویند در گذشته به خارج از کشور صادرات داشتند، اما در حال حاضر صادرات آنان کاهش یافته است.

وسیم اکرم، متشبث، گفت: «در گذشته ما به ایران پاکستان وعراق صادرات داشتیم، اما صادرات ما نسبت به گذشته کمرنگ شده است. از حکومت می‌خواهیم برای فراهم کردن زمینه صادرات با ما همکاری کنند.»

این در حالی است که مسوولان محلی کندز می‌گویند همواره به‌خاطر ایجاد سهولت برای تجار و سرمایه‌گذاران تلاش کرده‌اند. آنان ابراز امیدواری می‌کنند که در سال جدید تلاش‌های شان جهت بازاریابی خارجی شرکت‌های تولیدی نتیجه خوب بدهد.

Continue Reading

تجارت

دیدار رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه می‌گوید که رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد.

در نخست معین عواید و گمرکات وزارت مالیه و رئیس عمومی گمرکات این وزارت گزارش مفصل مرتبط به ساحات کاری خویش را از آغاز حاکمیت دوباره امارت اسلامی تا کنون ارائه نموده و همچنان پیشنهادات خود را برای بهبود امور مربوطه با رهبر امارت اسلامی شریک ساختند.

به گفته وزارت مالیه دراین دیدار مولوی هبة الله آخندزاده مسئولین فراخوانده را به مسئولیت‌های محوله متوجه نموده.

همچنان جهت ارائه خدمات بهتر برای نظام حاکم اسلامی، برخورد نیک با مردم، فراهم سازی تسهیلات برای تجار و دیگر بخش‌های مرتبط مسئولین را راهنمایی و توصیه‌های لازم صادر کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!