Connect with us

رویداد های اخیر

طرح سه بخشی رییس‌جمهور غنی برای صلح افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست استانبول یک نقشه راه سه بخشی را که در آن بر توافق با طالبان و اعلام آتش بس قبل از انتخابات زود هنگام تاکید شده با شرکت کنندگان این نشست شریک خواهد کرد.

این در حالی است که امریکا به همکاری سازمان ملل متحد تلاش‌ها برای تسریع روند صلح افغانستان و ایجاد زمینه توافق میان حکومت و طالبان را افزایش داده است.

رویترز بر اساس اسناد گزارش کرده که در مرحله نخست این نقشه راه بر اجماع در مورد راه حل سیاسی و اعلام آتش بس تحت نظارت سازمان ملل تاکید کرده است.

در مرحله دوم این نقشه راه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و استقرار “دولت صلح” و همچنان ترتیبات اجرایی برای تاسیس یک سیستم جدید سیاسی بحث شده است.

مرحله سوم این طرح شامل بحث‌ها در باره چارچوب قانون اساسی و مدغم کردن مجدد آوارگان می‌باشد.

در کنار این مقام‌های افغان میگویند که رییس جمهور غنی برای بار دیگر نامزد انتخابات زود هنگام در کشور نخواهد بود.

یک مقام ارشد حکومت افغان به رویترز گفته است که آقای غنی این نقشه راه را با شماری از کشورهای خارجی نیز شریک کرده است.

این در حالی است که منابع به آریانانیوز میگویند که نشست استانبول به تاریخ ۲۷ ماه حمل برگزار میشود.

تاکنون در باره آجندای این نشست رایزنی‌ها میان طالبان حکومت افغان و مقام‌های امریکایی ادامه دارد.

پیش از این گروه طالبان هشدار داده بود که اگر تمامی نیروهای خارجی تا اول ماه می از افغانستان خارج نشوند این گروه حملات خود بالای نیروهای خارجی را از سر خواهد گرفت.

اما یک مقام ارشد حکومت افغان به رویترز گفته که طالبان برای تمدید مهلت اول ماه می آماده بودند، اما میخواستند در بدل این مهلت هزاران زندانیان این گروه رها شوند.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان در قطر، گفته است که چنین پیشنهادی از سوی طالبان صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، جوبایدن رییس جمهوری امریکا، گفته بود که خروج همه نیروهای خارجی تا اول ما می به لحاظ فنی مشکل است.

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!