Connect with us

رویداد های اخیر

عالمان دین، معلمان و فعالان خواهان بازگشایی مکاتب دخترانه شدند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۱)

شماری از عالمان دین، معلمان مکاتب و فعالان حقوق زن از حکومت امارت اسلامی میخواهند تا هر چه زودتر مکاتب دخترانه را بازگشایی کند.

آنان طی نشستی در کابل می گویند که بستن مکاتب دختران هیچ دلیل منطقی و شرعی ندارد.

در این نشست طی یک قطعنامه از جامعه جهانی و به ویژه سازمان همکاری‌های اسلامی خواسته شد تا در راستای تامین  تعلیم زنان همکاری کنند.

تورپیکی مومند، استاد پوهنتون در این باره گفت:” علت منع کار و تعلیم زنان هر چه که باشد نتایج جبران ناپذیر خواهند داشت. “

 شمس الرحمن فروتن، عالم دین ، در این باره گفت:” یک جامعه اگر به سیاست و عفت و  حیا و  امانتداری و علم و بلاخره  مدیریت ضرورت دارد، این را تنها مردان به پیش برده نمی توانند.”

در کنار این شماری از علما مهاجر در پاکستان نیز با نشر قطعنامه ای خواهان بازگشایی مکتب‌های دخترانه با رعایت ارزش‌های اسلامی در افغانستان شدند در این قطع نامه تاکید شده که فراگیری آموزش حق مشروع زنان و دختران است.

 سمیه شفیق، حافظ قرآن، در این مورد گفت:” برای ما شما دعوت کنید درست است. راه این نیست که مکاتب بسته شود، بستن مکاتب به این دلیل که محیط مناسب وجود ندارد یک دلیل منطقی نیست.”

از سوی هم عالمان دین از امارت اسلامی میخواهند تا در تعیین سرنوشت سیاسی به مردم حق انتخاب بدهند. آنان همچنان از همکاری‌ها با وزارت امر بالمعروف در بخش تعامل شرعی با زنان اعلام آمادگی کردند.

ضیاالحق  بلیغ، عالم دین، در این باره گفت:” وقتی که خواستی یک کرسی را برای شان بسپاری، فاقد تحصیل است تجربه است، از جغرافیایی مردم زیات معلومات ندارد، تعامل با مرد طبیعی است زمان  میخواهد، این ظلم است. “

این فعالان بسته ماندن مکاتب را توجیه ناپذیر دانسته و دوام این وضعیت را به ضرر جامعه و پیشرفت کشور میدانند.

این درحالی است که در اوایل سال روان خورشیدی امارت اسلامی در مکاتب را تا امر ثانی به روی دختران بالاتر از صنف ششم بست.

رویداد های اخیر

وزارت دفاع از ترمیم بیش از ۳۰۰ واسطه نقلیه نظامی خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع امارت اسلامی می‌گوید که تیم فنی قول اردوی ۲۰۵ البدر این وزارت ۳۰۰ واسطه نقلیه نظامی تخریب‌شده را ترمیم کرده است.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که وسایط ترمیم‌شده شامل ۱۵۰ موتر اکمالاتی کاماز، ۱۲۵ زره پوش هاموی، ۲ تانک ضربتی، ۴ تیلر، ۱۰ فورک لیفت و ۱۵ آمبولانس نوع هاموی است.

همزمان با این، تیم فنی لوای دوم قول اردو ۲۰۳ منصوری نیز ۴۱ عراده وسایط مختلف النوع نظامی را ترمیم و آماده استفاده قرار داده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع، گفته است که پیش از این نیز صدها واسطه نقلیه دیگر از سوی تیم‌های انجنیری و فنی این وزارت ترمیم شده‌ است.

به نقل از وزارت دفاع، امریکایی‌ها هنگام خروج از افغانستان تعداد زیادی از وسایط نقلیه نظامی خود را تخریب کردند.

در همین حال، مجلس نمایندگان امریکا در گزارشی گفته که پس از خروج نظامیان این کشور از افغانستان، تجهیزات نظامی به ارزش حدود ۷ میلیارد دالر به‌جا مانده است.

پیش از این نیز چندین نهاد بین‌المللی گفته بودند که ممکن است امارت اسلامی برای ترمیم تجهیزات تخریب‌شده به‌ جامانده از کشورهای روسیه و چین کمک بخواهد.

از سویی هم، آگاهان در حوزه نظامی گفته‌اند که ترمیم این وسایط، امارت اسلامی را تقویت می‌بخشد مشروط بر آنکه این وسایط از سوی افراد مسلکی مورد استفاده و نگهداری قرار گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید وزیر تحصیلات عالی بر اهمیت علوم عصری در جامعه

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

وزیر تحصیلات عالی در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی در اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، تقویت علوم عصری را از مکلفیت‌های نظام اسلامی دانسته و تاکید کرد که امارت اسلامی وظایف خود را در این زمینه انجام داده است.

ندا محمد ندیم در این مراسم گفت: «امیر مسلمانان مکلف است تا استادان مسلکی را به جامعه تقدیم کند که نیازهای دنیوی مردم را برآورده کرده بتواند. این درجه فرضیت را دارد.»

آقای ندیم همچنین بر ارایه خدمات آموزشی بگونه شفاف و برابر به تمامی محصلان اطمینان داده تاکید ورزید که آنان برای پیشرفت نظام تحصیلی کشور تلاش می‌کنند.

او گفت: «کسی که وارد نظام تعلیمی و تحصیلی می‌گردد و سپس فارغ می‌شود، بر اساس لیاقت خود کامیاب می‌شود. اینجا واسطه، پول و فشار کار نمی‌کند. هر کس بر اساس استعداد خود به مقام می‌رسد.»

در همین حال، مسئولین اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی از تلاش‌ها در سال جدید به هدف ارایه خدمات با کیفیت درسی برای محصلان این اداره سخن می‌زنند.

غلام حیدر شهامت، رییس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت: «ان شاءالله عنقریب تفاهمنامه‌ای را امضا می‌کنیم که ببینیم اداره انکشاف ملی افغانستان و اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی که لازم و ملزوم یکدیگر است، باید نیازهای آنها را ما برآورده کنیم.»

با این حال هرچند سال جدید تعلیمی آغاز شد، اما مسئولین تاهنوز در مورد بازگشایی مکاتب بالاتر از صنف ششم و پوهنتون‌ها به روی دختران چیزی نمی‌گویند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب‌ها در بلخ خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

مسوولان محلی در ولایت بلخ می‌گویند که در نتیجه‌ سرازیرشدن سیلاب‌ها در ولسوالی زارع این ولایت حدود ۳۰۰ منزل مسکونی تخریب و خسارات هنگفت مالی به باشندگان محل وارد شده است.

محمدآصف وزیری، سخنگوی فرماندهی بلخ، می‌گوید که این سیلاب‌ها روز پنج‌شنبه (۳ حمل) در ولسوالی زارع این ولایت سرازیر شده است.

وزیری می‌گوید که در کنار این خانه‌ها، نزدیک به سه‌هزار جریب زمین زراعتی زیر آب شده و صدها رأس مواشی باشندگان محل را نیز آب با خود برده است.

آقای وزیری در مورد تلفات جانی ناشی از این سیلاب‌ها چیزی نگفته است.

این در حالی است که اداره هواشناسی کشور اخیراً اعلام کرده است که احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیل در شماری از ولایات کشور وجود دارد‌‌.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!