Connect with us

رویداد های اخیر

غنی به طالبان: تا من زنده استم روی حکومت موقت را نخواهید دید

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۳۹۹)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۲ حوت) در گفت‌وگوی تیلفونی  با شماری از نیروهای امنیتی می گوید، که طالبان حکومت موقت را نخواهند دید.

رییس جمهور افزود که در برابر تهدید‌های طالبان آماده‌گی دارد.

غنی در این باره گفت:” تا من زنده استم این‌ها روی حکومت موقت را نخواهد دیدند، من از آن بیدهای نیستم که به این بادها خم شود.”

در همین حال، حمد الله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور، در یک نشست خبری در واکنش به اظهارات نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفت که طرح حکومت موقت به درد بخور افغانستان نیست و نباید چنین اظهارات صورت گیرد.

این در حالی است که قبل از این ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که حکومت موقت باید در افغانستان تشکیل شود.

مشاور شورای امنیت ملی تاکید می کند که رهبری طالبان علاقه به صلح ندارند و نمی خواهند که زندگی مرفه خود را در دوحه از دست بدهند.

محب در این باره افزود:” رهبری طالبان نمیخواهند که در افغانستان صلح شود، رهبری طالبان که در دوحه استند بسیاری زندگی آرام و مرفه دارند و نمی خواهند آن را از دست بدهند.”

با این حال وزارت دفاع ملی می گوید که حمایت وزیران دفاع ناتو از نظامیان افغان نمایانگر این است که جهان، درک کرده که طالبان به صلح حاضر نیستند.

شاه محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع، در این باره گفت:” نشست وزیران دفاع ناتو را دیدید که جهان به این عقیده هستند که طالبان به صلح باور ندارند و تعهداتی را که کردند انجام ندادند، به هر صورت نیروهای افغان آماده صلح و جنگ استند.”

از سوی دیگر، رییس عمومی امنیت ملی کشور هم می گوید که ۲۰ گروه هراس افگن، زیر چتر طالبان در افغانستان فعالیت دارند که این مسئله جنگ افغانستان را پیچیده ساخته است.

این گفته های در حالی مطرح می شود که نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، به پاکستان رفته است تا با مقامات این کشور در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کند، قرار است روسیه نشستی را در مور افغانستان تا اخیر همین ماه در مسکو برگزار کند.

رویداد های اخیر

اردوغان: منتظر پاسخ امارت اسلامی درمورد میدان هوایی کابل هستیم

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته که انقره پیشنهاد کرده است تا میدان هوایی کابل را با قطر و امارات متحده عربی مدیریت کند و منتظر پاسخ امارت اسلامی در این زمینه است.

اردوغان این اظهارات را روز گذشته (پنج‌شنبه) در یک نشست خبری در پایان اجلاس سران ناتو در مادرید، پایتخت هسپانیه بیان کرده است.

بسیاری از خطوط هوایی معتبر جهانی که به میدان هوایی بین‌المللی کابل پرواز داشتند، پس از تغیر رژیم در افغانستان پروازهای خود را متوقف کردند.

ترکیه و قطر از ماه ها به اینسو تلاش دارند تا توافقی درباره مدیریت میدان هوایی کابل حاصل شود.

حدود یک ماه پیش، امارت اسلامی توافقی را با یک شرکت اماراتی برای انجام خدمات حمل و نقل زمینی میدان‌های هوایی کابل، قندهار و هرات امضا کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک‌های بنیاد بیات به سیلاب‌ زدگان تخار

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

امروز پنج‌شنبه، ۹ سرطان، بسته‌های کمکی بنیاد بیات برای سیلاب زدگان اخیر در ولسوالی های ماورای کوکچه در ولایت تخار توزیع شد.

مسوولان بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور می‌گویند که این بسته‌ای کمکی که شامل آرد، برنج و روغن می‌شود پس از یک سروی شفاف به سیلاب زدگان توزیع شده است.

خیر محمد مبارز، مسوول بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور گفته است: «بنیاد خیریه بیات روند توزیع کمک‌های خود را برای آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیری که در ماورای کوکچه ولایت تخار سرازیر شده بود، تحت یک سروی بسیار شفاف، متضررین را شناسایی نموده و روند توزیع کمک‌ها را آغاز کرده است.»

درهمین حال، سیلاب زدگان می‌گویند که نخستین محمولۀ کمک‌ها را از بنیاد بیات دریافت کرده‌اند و از نهاد‌های خیریه و تاجران دیگر می‌خواهند که به اسرع وقت به کمک آنان بشتابند.

هم‌چنان در سیلاب‌های اخیر در شش ولسوالی تخار افزون بر جان باختن دو نفر صدها خانه و هزاران جریب زمین تخریب و صدها راس مواشی نیز تلف شده است.

با این حال، بیشترین متضررین سیلاب‌های اخیر، باشندگان و دهاقین ولسوالی خواجه بهاوالدین هستند. مسوولان محلی این ولسوالی از کمک‌های به موقع بنیاد بیات استقبال می‌کنند.

محمد زمان منصوری، قوماندان امنیه ولسوالی خواجه بهاوالدین درمورد این کمک‌ها گفته است که مردم اطمینان حاصل کردند که نهاد‌ی مانند بنیاد بیات در کشور وجود دارد که دست نیازمندها را گرفته و در اسرع وقت برای کمک به آنها می‌شتابد.  

گفتنی است که بنیاد بیات یکی از بزرگترین نهادهای خیریه در کشور است که همواره به آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث طبیعی کمک کرده است.

علاوه براین، درآخرین مورد، بنیاد بیات سه بسته کمکی را به ولایت‎های پکتیکا و خوست فرستاد و این کمک‌ها به مردم زلزله زده توزیع شد.

هم‎‌چنان مسوولان این بنیاد می‌گویند که مصمم به یاری رساندن بیشتر به نیازمندان کشور می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!