Connect with us

رویداد های اخیر

غنی به طالبان: تا من زنده استم روی حکومت موقت را نخواهید دید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۳۹۹)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۲ حوت) در گفت‌وگوی تیلفونی  با شماری از نیروهای امنیتی می گوید، که طالبان حکومت موقت را نخواهند دید.

رییس جمهور افزود که در برابر تهدید‌های طالبان آماده‌گی دارد.

غنی در این باره گفت:” تا من زنده استم این‌ها روی حکومت موقت را نخواهد دیدند، من از آن بیدهای نیستم که به این بادها خم شود.”

در همین حال، حمد الله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور، در یک نشست خبری در واکنش به اظهارات نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفت که طرح حکومت موقت به درد بخور افغانستان نیست و نباید چنین اظهارات صورت گیرد.

این در حالی است که قبل از این ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که حکومت موقت باید در افغانستان تشکیل شود.

مشاور شورای امنیت ملی تاکید می کند که رهبری طالبان علاقه به صلح ندارند و نمی خواهند که زندگی مرفه خود را در دوحه از دست بدهند.

محب در این باره افزود:” رهبری طالبان نمیخواهند که در افغانستان صلح شود، رهبری طالبان که در دوحه استند بسیاری زندگی آرام و مرفه دارند و نمی خواهند آن را از دست بدهند.”

با این حال وزارت دفاع ملی می گوید که حمایت وزیران دفاع ناتو از نظامیان افغان نمایانگر این است که جهان، درک کرده که طالبان به صلح حاضر نیستند.

شاه محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع، در این باره گفت:” نشست وزیران دفاع ناتو را دیدید که جهان به این عقیده هستند که طالبان به صلح باور ندارند و تعهداتی را که کردند انجام ندادند، به هر صورت نیروهای افغان آماده صلح و جنگ استند.”

از سوی دیگر، رییس عمومی امنیت ملی کشور هم می گوید که ۲۰ گروه هراس افگن، زیر چتر طالبان در افغانستان فعالیت دارند که این مسئله جنگ افغانستان را پیچیده ساخته است.

این گفته های در حالی مطرح می شود که نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، به پاکستان رفته است تا با مقامات این کشور در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کند، قرار است روسیه نشستی را در مور افغانستان تا اخیر همین ماه در مسکو برگزار کند.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending