Connect with us

رویداد های اخیر

غنی طرح صلح سه مرحله‌ای اش را ارایه کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۰)

رییس جمهورغنی طرح صلح سه بخشی اش زیرنام نقشه راه صلح را همگانی کرد.

در این طرح چهارده صفحه ای آقای غنی  روند صلح را  در سه بخش، از جمله توافق سیاسی، ایجاد حکومت صلح و دولت سازی و ایجاد مارکیت توضیح داده است.

جزییات کلی طرح صلح آقای غنی چنین است:

الف: توافق سیاسی

 1. توافق روی یک حالت مطلوب صلح
 2. توافق روی آتش بس با نظارت جهانی
 3. توافق روی اصول حکومت صلح
 4. دستیبابی به تضمین های جهانی ومنطقه ای وتلاش برای مبارزه با هراس افگنی
 5. تایید این موارد از سوی لوی جرگه

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور گفته است: “برای من دوام نظام مهم است نه دوام فرد.  “

در بخش دوم این طرح بر ایجاد حکومت صلح تاکید شده است.

ب-حکومت صلح

 1. تهیه راهبرد تطبیقی برای رسیدن به یک حالت مطلوب
 2. تطبیق وحاکمیت قانون اساسی
 3. برنامه های حکومت داری وانکشافی
 4. امنیت، آتش بس، ومبارزه باهراس افگنی
 5. برگزاری انتخابات

و دربخش سوم این طرح زیرنام ص«لح سازی، حکومت سازی، ومارکیت سازی» است که در آن به موارد زیر تاکید شده است.

 1. چهارچوب قانون اساسی
 2. توافق سیاسی
 3. ادغام پناهجویان وبیجا شده های داخلی
 4. امنیت
 5. اولویت های حکومت برای برنامه های انکشافی

آقای غنی گفته است: “ختم خشونت ۴۲ ساله هدف ما است، نه صلحی که مقدمه یک جنگ دیگر در کشور باشد.”

طرح آقای غنی برای حل سیاسی جنگ نشان می‌دهد که او قصد ندارد قدرت را به یک حکومت انتقالی که در راس آن یک رییس غیرمنتخب باشد، بسپارد.

محمد علم ایزدیار معاون نخست مجلس سنا گفته است: ”  این طرح  حرف شخصی رییس جمهور است، و سود خودش بیشتر است در آن.      “

بشمول طرح رییس جمهور غنی بیش از سی طرح دیگر زیر ارزیابی کمیته پانزده نفری شورای عالی مصالحه قرار دارد. این کمیته تلاش می ورزد تا ازین طرح ها یک طرح واحد برای ارایه در نشست ترکیه از آدرس دولت و جمهوریت بسازد.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!