Connect with us

تجارت

فعال شدن دوباره دهلیز هوایی افغانستان و هند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۰, ۱۴۰۱)

مسوولان در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که دهلیز هوایی به منظور توسعه تجارت بین افغانستان و هند دوباره فعال شده است.

عبدالسلام جواد سخنگوی وزارت صنعت و تجارت روز دوشنبه (۹عقرب) اعلام کرد که توافقنامه تجاری میان امارت اسلامی و هند امضاء شده است.

به اساس این توافق‌نامه ازاین پس تاجران افغان می‌توانند از طریق دهلیز هوایی به تجارت خویش با کشور هند ادامه دهند.

عبدالسلام جواد می‌گوید که:«ما در تلاش هستیم تا تجارت و صادرات کالا به هند را در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش دهیم.»

این درحالی است که در یک سال گذشته ۳۰ هزار تٌن هنگ و صنایع دستی از افغانستان به هند صادر شده است.

نورالدین عزیزی وزیر صنعت و تجارت گفته است که داشتن قراردادهای تجاری با هند به نفع افغانستان است.

تجارت

سفارت افغانستان در عشق آباد از تعیین اتشه جدید تجارتی خبر داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۲)

سفارت افغانستان در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان روز جمعه اعلام کرد که محمد هارون سیدی به عنوان اتشه جدید این سفارت گماشته شده است.

در نشست معارفه اتشه جدید که با اشتراک تجار و سرمایه گذاران مقیم ترکمنستان برگزار شد، نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت از طریق تلفون تقرر اتشه جدید را یک گام مهم در راستای گسترش همکاری‌های منطقه ای دانسته گفت که در این چارچوب، عرضه خدمات لازم به سکتور خصوصی و تجار خود را تقویت نموده، زمینه‌ساز رشد صادرات و همکاری‌های اقتصادی در منطقه خواهیم شد.

سپس سرپرست سفارت امارت اسلامی افغانستان مقیم ترکمنستان بر نقش تجار و سرمایه گذاران ملی در توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین افغانستان و ترکمنستان تاکید نمود.

فضل محمد صابر در بخش دیگر از سخنان خود به بخشی از برنامه امارت اسلامی افغانستان در خصوص حمایت و پشتیبانی از سکتور خصوصی در داخل افغانستان اشاره نمود و در این مورد فهرستی از فرصت‌های سرمایه گذاری در شرکت های دولتی افغان را ابلاغ نمود.

تجار ملی افعانستان مقیم عشق آباد نیز علاقمندی خود را نشان داده و خاطر نشان ساختند که این اولین بار است که در سطح دولتی چنین فرصت هایی با آنها شریک شده است تا در آن سرمایه‌گذاری نمایند.

Continue Reading

تجارت

در دو سال گذشته نمایندگان ۱۲۰ شرکت چینایی با امارت اسلامی گفتگو کرده اند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۲)

یک سرمایه گذار چینایی در کابل می‌گوید که در نزدیک به دوسال گذشته  نمایندگان ۱۲۰ شرکت بزرگ چینایی با مقام های امارت اسلامی در مورد سرمایه گذاری در افغانستان گفتگو کرده اند.

به گفته این سرمایه گذار، حالا بیش از هر زمان دیگر زمینه سرمایه گذاری در افغانستان فراهم شده است و از این رو شرکت های چینایی می‌خواهند در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

او می افزاید که در آینده نیز نمایندگان شرکت‌های دیگر به افغانستان خواهند آمد و در این کشور سرمایه گذاری خواهند کرد.

یومینگ خو، سرمایه گذار چینایی در کابل می‌گوید: «در حال حاضر در افغانستان بیش از هر زمان دیگر زمینه سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی مساعد است و در هفته آینده نمایندگان چهل شرکت تولیدی چین به افغانستان می‌آیند و در اینجا از مارکیت نظارت خواهند کرد.»

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که آنان در سال جاری زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی را گسترش خواهند داد و آنان در بخش های استخراج معادن، زراعت، تزانزیت و تولید برق تسهیلات بیشتری را فراهم کرده اند.

عبدالسلام جواد آخندزاده، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید: «ما تلاش می‌کنیم که امسال نسبت به سال گذشته زمینه بیشتری را برای جلب سرمایه گذاری فراهم کنیم. ما در بخش قوانین سهولت‌ها را افزایش داده ایم تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی به آسانی بتوانند سرمایه گذاری کنند.»

بر بنیاد آمارها چین پس از حاکمیت امارت اسلامی به ارزش دو میلیارد دالر در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.  چین در بیش از دو دهه گذشته، بزرگ‌ترین قراردادهای بخش معادن افغانستان را بدست آورده است. در حال حاضر قرارداد مس عینک لوگر و قرارداد حوزه نفتی آمودریا در اختیار شرکت‌های چینایی قرار دارند.

Continue Reading

تجارت

پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین پس از حدود سه سال توقف از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۲)

پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین، امروز (چهارشنبه ۳جوزا) با پرواز یک طیاره شرکت هوایی آریانا، از کابل به شهر ارومچی چین از سرگرفته شد.

مسوولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گویند، آغاز پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین، بر روابط اقتصادی و تجارتی کشور تاثیر مثبت دارد.

رئیس شرکت هوایی آریانا می‌گوید این شرکت قصد دارد تا در آینده نزدیک طیاره‌های دیگر هم خریداری کند.

‏غلام جیلانی وفا، معاون وزارت ترانسپورت وهوا نوردی می‌گوید قرار است امارت اسلامی یک مارکیت تجارتی را برای چینایی‌ها نیز در افغانستان ایجاد کند.

مسوولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گویند، آغاز پروازهای مستقیم میان افغانستان و چین، بر روابط اقتصادی و تجارتی کشور تاثیر مثبت دارد.

رحمت‌الله آغا، رئیس شرکت هوایی آریانا می‌گوید این شرکت قصد دارد تا در آینده نزدیک طیاره‌های دیگر هم خریداری کند.

کنسول چین در کابل می‌گوید که روابط اقتصادی و تجاری با افغانستان روز به روز در حال توسعه است.

وی می‌افزاید که سطح تجارت بین دو کشور بیش از یک میلیارد دالر است. و فرصت‌های خوبی برای تاجران افغان در چین وجود دارد و تسهیلاتی در افغانستان برای تجار و سرمایه‌گذاران چینی ایجاد شده است.

با این حال مسوولان سفارت چین در کابل می‌گویند که در حال حاضر میزان داد وستد تجارتی میان افغانستان و چین به یک میلیارد دالر امریکایی میرسد.

خوو، قونسل سفارت چین در کابل می‌گوید که:«ما پروازاز کابل به ارومچی را از سر گرفتیم و من این را به مثابه پیشرفت در روابط افغانستان و چین می‌دانم آنچه دوکشور بر تقویت بیشتر آن تعهد دارند.»

این دیپلومات چینایی می‌افزاید که در نشست وزیران خارجه چین، پاکستان و افغانستان در اسلام‌آباد برگزار شد بر برتوسعه روابط اقتصادی با افغانستان و تقویت همکاری‌های تجاری و اتصال افغانستان و نیز بر آغاز پروژه‌های زیربنایی در همکاری کشورهای منطقه تاکید صورت گرفت و همچنان توافق صورت گرفت که روابط تجاری بین این سه کشور تقویت بیشتر شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!