Connect with us

رویداد های اخیر

مترجمان افغان با وجود داشتن ویزه نمی‌توانند به آسترالیا بروند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۸, ۱۴۰۰)

دولت آسترالیا از آغاز ماه مه ۹۰ ویزه به افغان‌هایی که در کنار نیروهای آسترالیایی کار می‌کردند اعطا کرده است، اما مترجمان می‌گویند به دلیل محدودیت‌های کرونا قادر به ترک افغانستان نیستند.

به نقل از گاردین آسترالیا در حالی که مقام‌ها درآینده نزدیک پیشنهاد کمک به افغان‌ها را برای پروازهای تجاری به آسترالیا داده است، اما این امر برای بسیاری امکان پذیر نیست.

یک مترجم که از کابل با این رسانه صحبت می‌کرد، گفت که بدون دسترسی به پروازهای نظامی، وضعیت آنها تغییر نخواهد کرد.

وی گفته است که :” اگر آنها نتوانند ما را جابجا کنند، داشتن ویزه چه فایده‌ای دارد؟”

این درحالی است که ماه گذشته آسترالیا ناگهان سفارت کابل خود را تعطیل کرد و گفت که با توجه به خروج نیروهای آسترالیایی تا ۱۱ سپتامبر، نمی تواند امنیت کامندان را تضمین کند.

یک مترجم دیگر گفت که خانواده او منتظر پاسپورت هستند، اما بدون دسترسی به سفارت و کارمندان آن مطمین نیست که بتواند افغانستان را ترک کند.

همچنان خبرگزاری ای‌بی‌سی گزارش داده است که یک مترجم اسبق دیگر پس از آن خود را مخفی کرده است که نامه هشدار با مهر و امضاء طالبان دریافت کرد.

درهمین حال اسکات موریسون، نخست وزیر آسترالیا به خبرنگاران گفته است که دولت برای حل این موضوع کار می‌کند.

وی همچنان گفته است که این بار اول نیست که ما درچنین شرایط آن ها را باید حمایت کنم.

وی افزوده است که :” ما این کار را قبلاً با خیال راحت انجام داده ایم. و ما قادر خواهیم بود این کار را دوباره انجام دهیم … ما از مسله آگاه هستیم. و ما در حال کار فوری و ثابت قدم و با حوصله هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که این کار را به روش مناسب همانند موارد قبلی انجام داده ایم.”

این درحالی است که در ماه مارچ سال ۲۰۲۰، آسترالیا به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا، مرزهای خود را به روی افراد غیر تبعه و غیر مقیم بست و از همان زمان اجازه ورود محدود بین‌المللی، عمدتاً شهروندانی را که از خارج از کشور برمی گردند، داده است.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!