Connect with us

رویداد های اخیر

متقی تحریم امارت اسلامی به دلایل حقوق بشری را «مسخره» خواند

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۳, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان در نشستی که روز شنبه درباره فلسطین در تهران برگزار شده بود، برخورد دوگانه غرب در رابطه به حقوق بشر در افغانستان و غزه را مورد انتقاد قرار داد.

امیر خان متقی با اشاره به حملات اسرائیل بر غزه گفت جهانی که داد از حقوق بشر و ارزش‌های انسانی می‌زند، نظاره گر قتل عام در فلسطین است.

آقای متقی تاکید کرد که جهان در عصر بزرگترین تناقضات قرار گرفته و نیاز است که نظم جهانی تغییر کند.

او گفت :«ما در عصر بزرگترین تناقض‌ها به سر می بریم. در جهانی که کشورهایی به بهانه نقض جزئی‌ترین حقوق انسانی و یا هم به دلایل سیاسی با به کار گیری بحث حقوق بشری مورد تحریم‌ها قرار می‌گیرند، اما در عین زمان نسل کشی بی وقفه یک ملت توسط رژیمی که از تمام حدود و معیارهای انسانی در جنگ پا فراتر گذاشته مورد کوچک‌ترین ایراد قرار نمی گیرد.»

آقای متقی در این نشست خواستار متحد شدن جهان اسلام برای حمایت از آزادی فلسطین و پایان بخشیدن به حملات اسرائیل شد.

سرپرست وزارت خارجه همچنان وضع تحریم های جامعه جهانی به دلایل نقض حقوق بشری در افغانستان را مسخره آمیز خواند.

او گفت: «خیلی مسخره است وقتی دیده می شود کشور من افغانستان پس از بیشتر از چهار دهه تهاجمات کشورهای بیگانه و جنگ و هرج و مرج، وقتی به سوی امنیت و ثبات گام بر می‌دارد، با به کار گیری حقوق بشر مورد تحریم ها قرار می گیرد.»

از سویی هم وزیر خارجه ایران در این نشست گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد با توجه به صلاحیت‌ها و مسئولیت‌های که برای حفظ امنیت و صلح جهانی دارد اقدامات مؤثری تا کنون به منظور توقف حملات اسرائیل بر نوار غزه انجام نداده است.

از آغاز حملات اسرائیل بر نواره غزه نزدیک به ۸۰ روز می گذرد و بر بنیاد آمارها تا کنون در نتیجه این حملات بیش از ۲۰ هزار تن جان باخته اند که بیشتر قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

باوجود واکنش‌های جهانی و خواست‌ها برای توقف این حملات، امریکا و شماری از کشورهای غربی دیگر از جنگ اسرائیل در برابر حماس اعلام حمایت نموده و به اردوی اسرائیل سلاح و مهمات نیز کمک کرده اند.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!