Connect with us

رویداد های اخیر

متقی: جامعه جهانی کاری نکرده که بتوانم رهبری امارت اسلامی را قناعت دهم

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه در دیدار با هیئت بلند پایه ملل متحد از این سازمان انتقاد کرده و گفته است که جامعه جهانی کاری نکرده که او بتواند رهبری امارت اسلامی را قناعت دهد.

هیئت ملل متحد که در رأس آن آمنه محمد، معاون سرمنشی این سازمان قرار دارد، پیش از سفر به کابل در چندین کشور مشورت کرده تا اهمیت موضوع حقوق زنان و دختران و دسترسی آنان به کار و آموزش را به امارت اسلامی بیان کند.

فرحان حق، معاون سخنگوی سرمنشی ملل متحد در رابطه به این سفر این هیئت گفته است: «آنان برای حمایت از زنان به افغانستان رفته اند. پیش از این، آنان با رهبری سازمان همکاری اسلامی و گروه هایی از زنان افغان در انقره و اسلام آباد دیدار کردند. همه به نقش حیاتی سازمان ملل متحد در یافتن راه حل در افغانستان توافق نظر دارند. درمورد افغانستان همه به یک صدا و رویکرد واحد، تلاش می‌کنند تا حقوق زنان و دختران برای کار و تحصیل دوباره احیا شود.»

وزیر خارجه امارت اسلامی در دیدار با این هیئت از عملکرد سازمان ملل متحد به شدت انتقاد کرده و گفته است که جامعه جهانی تا کنون اقدامی نکرده تا او بتواند رهبری امارت اسلامی و مردم را قناعت دهد.

آقای متقی گفت: «به عنوان وزیر خارجه مسئولیت دارم که هم شما را قناعت بدهم و هم مردم و حکومت را. سازمان ملل کدام اقدام را انجام داده که من رهبران و مردم خود را با آن قناعت بدهم؟ تحریم ها بر افغانستان وضع شده، تحریم ها بر نظام بانکی پابرجاست، تاجران ما با مشکلات جدی رو به رو اند. آنان حتی برای آوردن مواد غذایی و سوخت، پول انتقال داده نمی توانند.»

آقای متقی همچنان انتقاد کرده که با وجود توافق دوحه، هنوز رهبران امارت اسلامی در فهرست سیاه ملل متحد قرار دارند و این سازمان دروازه گفتگوها را به روی امارت اسلامی با این کار بسته است.

او همچنان از سپرده نشدن کرسی افغانستان در ملل متحد به امارت اسلامی انتقاد کرده است.

او گفت: «کرسی افغانستان به دست کسی است که نه از حکومت، نه از مردم و نه از جهت دیگری نمایندگی می‌کند. در دوحه توافق شده بود که رهبران امارت اسلامی از فهرست سیاه بیرون می‌شوند، اما تاهنوز این کار صورت نگرفته است. آنان وقتی نتوانند به خارج سفر کنند و نتوانند با شما و دیگران دیدار کنند، چگونه روابط بهبود می‌یابد.»

امیر خان متقی در بخش دیگری از سخنان اش به موضوع آموزش اشاره کرده و گفته است که ۹ میلیون تن مصروف آموزش اند، اما جامعه جهانی برای آنان کمک نمی‌کند.

او گفت: «اگر یک میلیون تن از تعلیم بازمانده اند، ۹ میلیون دیگر شامل دختران و پسران مصروف تعلیم اند. آنان نیز بشر اند و به کمک ضرورت دارند. چرا جامعه جهانی به آنان کمک نمی کند؟»

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد که امارت اسلامی در امر رساندن کمک‌های بشری به نقاطی که در ۲۰ سال گذشته از کمک‌ها محروم بود، به وجه احسن همکاری کرده است.

وی افزود: «حالا که محدودیت وضع شده، حوصله کنیم و برای آن راه حل پیدا کنیم.»

رویداد های اخیر

صدها خانواده نیازمند در پکتیا مساعدت شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان وزارت مهاجرین وعودت‌کنندگان می‌گویند که برای صدها خانواده نیازمند در ولسوالی «گرده سیری» ولایت پکتیا بسته‌های کمکی توزیع شده است.

این کمک‌ها از سوی یک نهاد آلمانی برای باشندگان بی‌بضاعت این ولسوالی توزیع شده است.

خلیل‌الرحمن حقانی، وزیر امور مهاجرین وعودت‌کنندگان، گفته است که این وزارت آمادگی کامل برای رفع نیازهای بیجاشدگان داخلی وعودت‌کنندگان دارد.

آقای حقانی هنگام توزیع کمک به افراد نیازمند در این ولسوالی از نهاد‌های بین‌المللی خواست که افغانستان را در امر رسیدگی به بیجا‌شدگان داخلی همکاری کنند.

حبیب‌الله شهزاد، رییس امور مهاجرین پکتیا، می‌گوید که این بسته‌های کمکی شامل آرد، روغن، بوره، لوبیا، چای، بالون گاز و کمپل می‌باشد.

دریافت کنندگان این کمک‌ها از این‌که در ماه مبارک رمضان کمک دریافت کرده‌اند، خرسند اند اما می‌خواهند که مساعدت‌ها بیش‌تر شود.

براساس معلومات وزارت امور مهاجرین، هم اکنون بیش از یک میلیون بیجاشدۀ داخلی در کشور وجود دارد که علاوه بر سرپناه، نیازمند کمک‌های اضطراری نیز هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت انفجار در برابر وزارت خارجه را برعهده گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

اعماق، خبرگزاری داعش گفته است که این گروه حمله انتحاری روز دوشنبه را در برابر وزارت امور خارجه در کابل انجام داده است.

داعش ادعا کرده که در این حمله «۲۰ کارمند» وزارت خارجه افغانستان جان باختند.

این در حالی است که مسوولان امنیتی از کشته شدن شش غیرنظامی و مجروح شدن ۱۲ تن دیگر خبر داد‌ه‌ بودند.

داعش اسم بمبگذار انتحاری دیروز را «عبدالحمید خراسانی» معرفی کرده است.

این دومین حمله داعش در نزدیکی وزارت خارجه افغانستان در سه ماه گذشته است. در حمله قبلی در ۱۱ جدی ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.

از سویی هم، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزراء، در یک پیامی گفته است: «این چنین حملات چهره اصلی دشمنان اسلام و افغان‌ها را آشکار می‌سازد. من این حمله را شدیداً محکوم می‌کنم و شجاعت نیروهای امنیتی خویش را میستایم که حمله کننده را قبل از رسیدن به هدف از پا درآوردند.»

آقای عبدالکبیر افزوده است: «در نتیجه اقدامات جدی امارت اسلامی علیه خوارج، این عناصر ختم شده‌اند و اکنون از مردم بیگناه انتقام می‌گیرند.»

در همین حال، ریاست استخبارات امارت اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد که در یک عملیات ویژه سه عضو مهم داعش در بلخ کشته شدند.

به گفته ریاست استخبارات، در حمله بلخ مولوی ضیاالدین، والی قبلی و فرد شماره دوم داعش، ابوعمر افریدی، یک عضو شورای شاخه خراسان و استاد سلمان تاجیکستانی، یکی از مسوولان آموزش‌های نظامی داعش از بین رفتند.

امارت اسلامی طی هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده است که مخفیگاه‌های داعش را در شهرهای کابل، مزارشریف و میمنه هدف قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات  3G را در یکی از مناطق دوردست ولایت کنر فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

چغان، یکی از مناطق دور دست مرکز کنر است که مردم آن به تازگی از خدمات اینترنتی «3G» افغان بیسیم بهره مند شده اند.

مسئولان می‌گویند که با راه اندازی این خدمات، تعدادی از مناطق و ولسوالی‌ها در کنار چغان نیز از این خدمات مستفید شده است.

سجاد، رییس مخابرات کنر می‌گوید: «یک سایت افغان بیسیم در یک مکان حاکم افتتاح شد. این یک مکان بسیار خوب است. این مربوط به مرکز می‌شود و برخی ساحات ولسوالی مرور و ولسوالی وته پور را تحت پوشش قرار می‌دهد. ما از شرکت افغان بیسیم سپاسگزاریم.»

اعجازالحق یوسفزی، رییس اداره اترا در کنر می‌گوید: «برنامه بصورت منظم پیش می‌رود تا اینکه به تمام ولسوالی‌های کنر خدمات مخابراتی فراهم شود.»

مقامات محلی کنر از فراهم آوری خدمات مخابراتی و اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم در این ولایت ابراز قدردانی می‌کنند و می‌گویند خدمات این شبکه در ولایت کنر معیاری است.

احمد طه، والی کنر می‌گوید: «در قدم اول از کارمندان شرکت افغان بیسیم خیلی سپاسگزاریم که این خدمات را برای مردم کنر فراهم ساختند. از تمام شرکت‌ها و موسسات می‌خواهیم که چنین خدمات را به ولایت کوهستانی کنر فراهم کنند.»

عبدالله حقانی، معاون والی کنر می‌گوید: «کنر یک ولایت کوهستانی است. تعداد پایه ها کافی نیست. خواست ما اینست مشکل مردم حل شود و سهولت بمیان آید.»

باشندگان محل هم از این اقدام شبکه افغان بیسیم ابراز خرسندی می‌کنند و می‌خواهند که در تمامی مناطق دور افتاده این ولایت خدمات مخابراتی به مردم فراهم شود.

حیات الله، باشنده ولایت کنر می‌گوید: «افتتاح این سایت یک دستاورد بزرگ برای این دو دره است. با این کار، این دو دره به مرکز وصل شد. مشکلاتی را که مردم قبلاً با آن روبرو بودند، حالا حل شده است.»

در همین حال مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق به مردم  کنر اطمینان می‌دهد که این شرکت تمامی نقاط دور دست این ولایت را از خدمات مخابراتی بهره مند خواهد کرد.

عطاء الله ساحل، مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق می‌گوید: «این سایت نقش کلیدی را برای این دو دره، دانگام، غازی آباد، ناری، وته پور و تا نورستان بازی می‌کند. اگر این سایت نباشد، سایت‌های دیگر این خدمات را نمی‌توانند عرضه کنند.»

این در حالی است که با تامین امنیت در کشور شبکه افغان بیسیم نه تنها خدمات مخابراتی خود را در زون شرق گسترش داده، بلکه اخیراً این شبکه بسیاری از مناطق دور افتاده این زون را تحت پوشش خدمات اینترنتی 3G  و4G  قرار داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!