Connect with us

رویداد های اخیر

متقی: یک متر خاک افغانستان هم زیر تسلط مخالفین نیست

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۵, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که اکنون حتی یک متر خاک افغانستان زیر تسلط مخالفین امارت اسلامی قرار ندارد و جزیره های قدرت در این کشور از بین رفته است.

امیر خان متقی این مطلب را در نشست اتاق تجارت مشترک ایران – افغانستان در شهر مشهد ایران بیان کرد.

او گفت: «امروز بعد از چهل و پنج سال در تمام افغانستان، در یک قریه، در یک جریب زمین، در یک متر زمین الحمدلله تسلط مخالفین نیست. تمام جزیره های قدرت ختم شده، ملوک الطوایفی ختم شده، هیچ کس نمی‌تواند که بگوید من زور آور هستم و تو کمزور هستی. نه راه ها برای خارجی‌ها بند می‌شود، نه برای مسئولین داخلی. نه قطارهای بادیگارد ها پس و پیش وزیر صاحبان است نه دیگر کش و فش. نیک نام و کامیاب آن کس است که خوب خدمت بکند.»

آقای متقی با اشاره به فرصت‌های اقتصادی موجود در کشور از تاجران خواست تا بدون هیچ گونه نگرانی در کشور سرمایه‌گذاری کنند.

او گفت که حکومت فعلی با کشورهای همسایه و منطقه روابط خوب دارد و اکنون افغانستان به مرکز ترانزیت و اقتصاد مبدل شده است.

آقای متقی گفت: «حکومت فعلی افغانستان با کشورهای همسایه و با کشورهای منطقه تعلقات خیلی خوب دارد. تمام بنادر افغانستان باز است. با تمام کشورهای منطقه تجارت داریم. افغانستان حالا به مرکز ترانزیت و اقتصاد مبدل شده است. حالا ما وشما در بین آسیای جنوبی و آسیای مرکزی نقطه وصل هستیم و کوشش جریان دارد که شمال و جنوب را هم وصل کنیم. کوشش جریان دارد که سرک واخان به چین وصل شود.»

سرپرست وزارت خارجه همچنان تاکید کرد که هیچ‌گونه تبعیض در افغانستان وجود ندارد و هرچند تبلیغات منفی در برابر امارت اسلامی وجود دارد اما مردم از وضعیت راضی هستند. امیر خان متقی گفت که به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهند امنیت افغانستان و منطقه را به چالش بکشد.

وزیر خارجه ایران هم گفته است که رویدادهای افغانستان به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر ایران، امنیت سرحدات و روابط دو کشور اثر گذار است. امیر عبداللهیان افزوده که ایران از صلح، ثبات و توسعه اقتصادی در افغانستان حمایت می‌کند.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!