Connect with us

رویداد های اخیر

مجاهد: برای جلوگیری از تنش‌های مرزی با پاکستان کمیته مشترک کار می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۱)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که برای جلوگیری از درگیری‌های مرزی با پاکستان یک کمیته مشترک کار می‌کند.

آقای مجاهد امروز (سه‌شنبه، اول قوس) گفت که امارت اسلامی مخالف درگیری‌های مرزی با کشورهای همسایه است.

او افزود: «امارت اسلامی افغانستان متعهد به اینست که با هیچ‌کشور همسایه ما برخورد صورت نگیرد. مردم افغانستان به تازه‌گی به آرامش رسیده‌اند. ما نمی‌خواهیم آرامش مردم را برهم بزنیم. در عین حال می‌خواهیم خطوط سرحدی و خاک خود را محافظت کنیم.»

بر اساس گزارش‌ها، درگیری مرزی در پکتیا سه روز پیش نخست از سوی باشنده‌گان محلی «کُرم اجنسی» آغاز شد و سپس نیروهای امارت اسلامی و نیروهای کشور پاکستان باهم درگیر شدند.

مردم محلی منطقه کُرم اجنسی ادعا می کنند که پس از نصب سیم خاردار در امتداد خط فرضی دیورند، صدها هکتار زمین‌شان در جانب افغانستان مانده است.

نیروهای امارت اسلامی افغانستان به آن‌ها گفته‌اند که زمین‌ها متعلق به مردم کُرم اجنسی نیست.

برای حل این مشکل، هیأت‌های دوطرف با هم دیدار کرده‌اند، اما تا هنوز به توافق نرسیده‌اند.

درهمین حال، شماری از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ملا فاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع در پی این درگیری به دندپتان سفر کرده است، اما هنوز تایید نشده که او هم در نشست دو طرف اشتراک کرده است یا خیر.

از زمان آغاز درگیری تازه، دروازۀ «خرلاس» که مسیر اصلی تجارتی بین جنوب شرق افغانستان و پاکستان است، بسته شده است.

درگیری در دندپتان در حالی رخ داده است که درگیری دیگر در گذرگاه سپین بولدک – چمن سبب بسته‌شدن این گذرگاه شد. این گذرگاه روز دوشنبه دوباره باز شد.

رویداد های اخیر

وزارت اقتصاد: در یک سال گذشته، ۶۱۱ انجو در افغانستان فعالیت داشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

وزارت اقتصاد می‌گوید، از میان دوهزار و۵۷۰ سازمان غیردولتی داخلی و خارجی (انجوها) که در این وزارت ثبت و راجستر می‌باشد، ۶۱۱ نهاد آن در سال ۲۰۲۲ فعالیت داشتند.

به گفته مسوولان این وزارت، بیشتر این نهادها در نقاط مختلف کشور برای کمک‌رسانی بشری سرگرم فعالیت اند.

عبدالرحمان حبیب، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «در مجموع دوهزار و پنجصد وهفتاد سازمان غیردولتی داخلی و خارجی در وزارت اقتصاد ثبت می‌باشد که شش صدو یازده نهاد آن در سال ۲۰۲۲ فعالیت داشتند.»

از سویی هم، آقای حبیب می‌گوید که تمامی برنامه این سازمان‌ها طبق اصول و مقررات این وزارت به پیش می‌رود.

در همین حال، آگاهان اقتصادی با توجه به وضعیت کنونی می‌گویند که فعالیت سازمان‌های غیردولتی با همکاری سازمان‌های بین‌المللی برای فقرزدایی موثر است و از امارت اسلامی می‌خواهند تا تسهیلات بیشتری را برای فعالیت این موسسات در کشور فراهم کنند.

عبدالنصیر رشتیا، عضو سکتور خصوصی، گفت: «هفتاد وهشت درصد مردم افغانستان بیکار هستند و حضور موسسات غیردولتی در شرایط فعلی خیلی با اهمیت است.»

با این حال، مسوولان وزارت اقتصاد با تأکید بر گسترش فعالیت‌های موسسات غیردولتی در چوکات قانون می‌گویند که در یک سال گذشته، نزدیک به ۵۰۰ سازمان غیردولتی جدید ثبت و راجستر این وزارت شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان برای مهار نا امنی به رهبر امارت اسلامی متوسل می‌شود

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

خبرگزاری فرانسه روز شنبه گزارش داد که پس از حمله مرگبار روز دوشنبه در یک مسجد در شهر پشاور، اسلام آباد از رهبر امارت اسلامی افغانستان تقاضا خواهد کرد تا مخالفان مسلح پاکستان را مهار کند.

بیش از ۱۰۰ تن مشمول ده ها پولیس در انفجار روز دوشنبه در شهر پشاور کشته شدند. پولیس پاکستان یکی از گروه های وابسته به تحریک طالبان پاکستان را مسئول این حمله می‌داند.

فیصل کریم کندی، دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان، گفت که هیئت هایی به تهران و کابل فرستاده خواهند شد تا از آنها بخواهند که نگذارند تروریست‌ها از خاک شان علیه پاکستان استفاده کنند.

یک مقام ارشد پولیس پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا که انفجار روز دوشنبه در آن رخ داد، به خبرگزاری فرانسه گفت که هیئت پاکستان در کابل «با مقامات ارشد گفتگو خواهد کرد.»

این مقام گفت: «وقتی می گوییم ارشد، به این معنی است که… هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان (امارت اسلامی) افغانستان.»

پیش از این، وزیر امور خارجه امارت اسلامی با اشاره به انفجار پشاور از پاکستان خواست تا افغانستان را بخاطر ناامنی خود ملامت نکند.

امیرخان متقی گفت که ریشه مشکلات امنیتی پاکستان در خود این کشور است و نباید آن را به افغانستان نسبت داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هالند برای بازماندگان یک حمله نیروهایش در افغانستان غرامت می‌پردازد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

حکومت هالند اعلام کرده است که در مورد حکم محکمه مبنی بر کشتن ۲۰ غیرنظامی از سوی نیروهای هالندی در افغانستان، استیناف طلب نخواهد شد.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتد پرس، یک محکمه محلی در شهر هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به بازماندگان حمله سال ۲۰۰۷ در ولسوالی چوره ولایت ارزگان، غرامت بپردازد.

وزارت دفاع هالند در آن زمان ادعا کرد که ساختمان هایی که هدف حمله هوایی قرار گرفت، در آن نیروهای امارت اسلامی حضور داشتند.

اما محکمه اعلام کرد که نظامیان هالند معلومات کافی برای هدف قرار دادن این مکان نداشتند.

کایسا اولونگرین، وزیر دفاع هالند روز جمعه در یک نامه به اعضای پارلمان کشورش گفت که از این رویداد ۱۵ سال سپری شده و اکنون برای وضاحت، اسناد و مدارک زیاد در دست نیست.

او افزود که در مورد حکم محکمه استیناف طلب نخواهند شد و برای زیان های وارد شده غرامت خواهند پرداخت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!