Connect with us

رویداد های اخیر

مجاهد سفرش به ترکیه را پُر دست‌آورد خواند

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که سفرش به ترکیه پُر دست‌آورد بوده است.

آقای مجاهد در یک نشست خبری در کابل امروز (شنبه، ۱۴ عقرب) گفت که در سفرش به ترکیه با مقام‌های ترکی، عالمان کشورهای اسلامی، مهاجران افغانستان و سرمایه‌گذاران افغان و خارجی دیدار و گفتگو کرده است.

در این نشست مطبوعاتی، آقای مجاهد ابراز امیدواری می‌کند که سفرش فصل تازه‌ای از روابط اقتصادی میان افغانستان و ترکیه را ایجاد کند.

وی گفت: «این سفر یک روزنه‌ای خواهد بود که افغانستان بتواند از کشورهای مختلف به‌خصوص از ترکیه دربخش‌های مختلف همکاری‌های بیشتر جلب کند و هم‌چنان یک دروازه‌ای برای بازگشت سرمایه‌گذاران کشور شود.»

از سویی هم، سخنگوی امارت اسلامی در این نشست مطبوعاتی از ادامه گفتگوها میان هیأت‌های کابل و واشنگتن در دوحه خبر داده است.

آقای مجاهد در واکنش‌ به طرح گفتمان ملی از سوی توماس ویست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید که امارت اسلامی در این پیوند کمیسیون تماس را ایجاد کرده است.

آقای مجاهد در این مورد خاطرنشان کرد: «اظهارات مقام‌های امریکایی بر ایجاد گفتمان ملی را ستایش می‌کنیم اما امارت اسلامی سهم خود را در این راستا انجام داده است.»

وی افزود: «ما کمیسیون تماس را ایجاد کردیم که اگر کسی می‌خواهد به کشور برگردد ما از طریق این کمیسیون زمینه‌سازی می‌کنیم.»

علاوه براین، سخنگوی امارت اسلامی افزوده است که برای پایان دادن به حکومت سرپرست، کار جریان دارد و ابراز امیدواری می‌کند که به زودی به نتیجه برسند.

وی گفت: «ما تلاش نهایی خود را می‌کنیم که حکومت جدید را از حالت سرپرستی بیرون کنیم.»

آقای مجاهد در بخشی از سخنان خود نیز ابراز کرد که افغانستان خواستار روابط دیپلوماتیک با تمام جهان است و جامعه جهانی نباید دست‌آوردهای افغانستان را در بخش‌های مختلف نادیده بگیرد.

رویداد های اخیر

بیش از ۵ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان اعلام‌ کرده که بیش از ۵ هزار پناهجوی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای امروز (شنبه، ۲۶ جوزا) گفته است که ۴ هزار و۸۸۱ مهاجر از ایران و ۷۷۵ پناهجو از پاکستان طی دو روز گذشته اخراج شده‌اند.

براساس خبرنامه، این مهاجران به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از طریق مرزهای تورخم در ولایت ننگرهار و سپین‌بولدک در ولایت کندهار به کشور بازگردانده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کابلوف: تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان، گفته است که تاجیکستان مخالف اشتراک امارت اسلامی در فعالیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای است.

کابلوف در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفته است که روسیه و اکثر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با از سرگیری کار گروه تماس این سازمان و افغانستان موافق اند، اما مقامات تاجیکستانی در این مورد ملاحظاتی دارند.

او ابراز امیدواری کرده که تاجیکستان در مورد این موقف خود تجدید نظر کند.

یک مقام تاجیکستانی اما گفته که کابلوف موضع کشورش را در این رابطه به گونه نادرست ارایه کرده است.

احمد سید مراد زاده، هماهنگ کننده ملی تاجیکستان برای سازمان همکاری‌های شانگهای، افزوده است که کشورش مخالف از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان نیست.

مرادزاده خاطر نشان کرده که افغانستان عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۱۲ به دست آورده بود، در حالی که توافق‌نامه‌ها برای ایجاد گروه تماس با مقامات این کشور در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ امضا شد.

وی افزوده است که تاجیکستان در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرد که در این مرحله، یک گفتگوی تخصصی در باره مسایل افغانستان در فارمت سازمان همکاری‌های شانگهای راه اندازی شود.

مطالب مرتبط:

وزیر خارجه پاکستان خواستار احیای گروه تماس سازمان شانگهای برای افغانستان شد

 

وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مورد تقویت ثبات در افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران: اگر برنده شوم، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

Published

on

(Last Updated On: )

مسعود پزشکیان، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که در صورت برنده شدن در این انتخابات، مرزها را به روی مهاجران افغان می‌بندد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پزشکیان افزوده است که حضور مهاجران افغان در ایران نیز باید تنظیم شود.

او گفت: «نباید انکار کرد که تعداد زیادی از برادران افغان نقش موثری در اقتصاد ایران دارند یا در جنگ تحمیلی و … فدا کاری کرده اند ولی حضور آنها در ایران باید تنظیم شده و با انضباط باشد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران همچنان گفته است که حکومت او برای پذیرش بخشی از مهاجران و یا پرداخت هزینه حضور آنها در ایران، وارد مذاکره با کشورهای اروپایی خواهد شد.

وی افزود: «غرب باید مسوولیت آنچه را که در افغانستان انجام داده و منجر به مهاجرت میلیون‌ها افغان شده است، بپذیرد. دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران را بپردازند.»

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۸ سرطان برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

معاون والی تهران: با مهاجران غیرقانونی مثل زمان جنگ مقابله می‌کنیم

 

یک مقام ایرانی: برای مهاجران غیرقانونی خدمات فراهم نمی‌کنیم، خارج شوند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!