Connect with us

صحت

مسوولان صحی: کار ساخت شفاخانه «هماتولوژی» در هرات آغاز شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

مسوولان صحی در هرات می‌گویند کار ساخت شفاخانه هماتولوژی برای تداوی مریضان تالاسمی یا نوع سرطان‌خون در این ولایت آغاز شده است که قرار است در سه منزل ساخته شود.

محمد آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه هرات می‌گوید سنگ تهداب این شفاخانه امروز (دوشنه، ۷ قوس) گذاشته شد.

آقای کبیر گفت: «طرح شفاخانه هماتولوژی از مدت زیادی است که با همکاری افراد خیرخواه که در داخل و بیرون از کشور زند‌ه‌گی می‌کنند روی دست است و با هماهنگی مقام ولایت هرات امروز سنگ تهداب دیوار آن گذاشته شد.»

به گفته مسوولان، ساخت این پروژه به حمایت مالی یک نهاد خیریه، تاجران و سرمایه‌گذاران هرات به پیش می‌رود.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات می‌گوید: «هزینه ساخت این شفاخانه به کمک مالی مردم خیرخواه در خارج از کشور، تاجران و سرمایه‌گذاران هرات پرداخته می‌شود.»

از سویی هم، داکتران در این ولایت می‌گویند آمار اطفال که به مریضی تالاسمی مبتلا هستند هر روز در حال افزایش است. به گفته آنان، در حال حاضر حدود ۶۰۰ طفل در حوزه غرب کشور به این بیماری مبتلا هستند.

داکتران بخش تداوی بیماری‌های سرطانی در هرات گفته‌اند تا حالا هشت هزار تن که به مریضی‌های سرطانی مبتلا هستند در شفاخانه حوزوی این ولایت ثبت شده‌اند. اما مریضی تالاسمی بیشتر نزد اطفال وجود دارد، این مریضان در هر ماه نیاز دارند تا دو مرتبه خون بگیرند.

آصف رحمانی، مسوول بخش اطفال سرطان خون در شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید: «موارد سرطان‌ در هرات بالاتر از هشت هزار نفر می‌باشد که ثبت کردیم و این برای ما زنگ خطر است. اطفال تالاسمی در حوزه غرب که حدوداً ۶۰۰ طفل می‌باشد، متأسفانه به خدمات صحی دسترسی ندارند.»

گفتنی است آغاز و انجام این پروژه وابسته به کمک‌های مردمی و تاجران دارد، مردم انتظار دارند که این شفاخانه زودتر ساخته شود تا بتوانند بیماران‌شان را تداوی کنند.

صحت

وزارت صحت: اکثر مراجعان امراض روانی در افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند که براساس ارقام سال گذشته میلادی، ۵۲ در صد مراجعان امراض روانی در کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

اما به گفته سخنگوی این وزارت، پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به دلیل تامین امنیت سراسری در کشور وانجام خدمات بهتر روانی، ناراحتی‌های روانی کاهش یافته است.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی وزارت صحت عامه، تصریح کرده است: «به صورت عموم امنیت روانی مردان و زنان در افغانستان تامین نیست و امنیت روانی آنان برهم زده شده است. بر اساس ارقامی که با ما شریک شده است، در سال ۲۰۲۳، از میان مراجعان اختلالات روانی، ۵۲ در صد زنان بودند.»

وی افزود: «به صورت عموم گفته می‌توانیم که در مقایسه با گذشته، واقعات امراض روانی کاهش یافته است.»

مشکلات روحی و روانی در اکثر موارد پنهان می‌ماند. بسیاری از مبتلایان ناراحتی روحی و روانی خواسته یا ناخواسته این درد را در دورن خود نگه می‌دارند.

انصار، یکی از مریضان روانی می‌گوید: «در خانه مشکلات‌های روزگار زیاد است؛ فقیر هستیم. مکتب را تمام کرده ام، اما هیچ کاری نیافتم.»

پیش از این، سازمان جهانی صحت اعلام کرده بود که نیمی از جمعیت افغانستان از ناراحتی روانی رنج می‌برند. خشونت، فقر و ناداری، نبود امکانات اولیه زندگی، خشونت‌های خانوادگی، بیکاری، بازماندن دختران و زنان از تحصیل و کار، و همچنان استفاده از مواد مخدر عوامل اختلالات روانی در کشور شمرده می‌شود.

Continue Reading

صحت

ملل متحد: شمار زنان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان سال گذشته به ۱.۲ میلیون تن رسید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۳)

یک مقام برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد گفته است که شمار زنان دچار سوء تغذیه در افغانستان سال گذشته به یک میلیون و دوصد هزار تن رسید.

مونا شیخ، مسوول بخش تغذیه برنامه جهانی غذا، در ویدیویی که در صفحه ایکس این اداره پنجشنبه منتشر شد، افزوده است که انتظار می‌رود شمار زنان مبتلا به سوء تغذیه امسال افزایش پیدا کند.

او در مورد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در کشور تصریح کرده است که امسال شمار آنان به ۳ میلیون تن خواهد رسید، اما تنها ۱.۶ میلیون تن کمک دریافت خواهند کرد.

برنامه جهانی غذا هشدار داده است که پس از کاهش کمک‌های خارجی در سال گذشته، میزان مراجعه کودکان به کلینک‌های مخصوص تداوی سوء تغذیه افزایش پیدا کرده است.

بر اساس ارقام اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد (اوچا)، در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) گفته است که بیش از ۵۲ درصد این نیازمندان را کودکان تشکیل می‌دهند.

Continue Reading

صحت

سرپرست وزارت صحت با مسوول کمیساریای سازمان ملل دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۳)

داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت‌ عامه با ليونارد زیلو، مسوول کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان دیدار کرد.

در این دیدار، دو طرف درباره  ایجاد مراکز صحی جدید برای عودت‌کنندگان در کشور بحث و تبادل‌نظر نمودند.

آقای عباد در این دیدار، ارایه خدمات بهتر صحی را برای هموطنان و برگشت‌کنندگان از اولویت‌های خود دانسته و خواهان همکاری این سازمان در این زمینه شده است.

از سویی هم، آقای ليونارد زیلو از همکاری این نهاد در این راستا اطمینان داد و بر همکاری‌های دوام‌دار این اداره با وزارت صحت‌ عامه تأکید کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!