Connect with us

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی ملل متحد در سفر به کندهار بر تامین حقوق زنان تاکید کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۱)

آمنه محمد، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در دیدار با مسئولان امارات اسلامی در ولایت کندهار نسبت به وضعیت حقوق زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

سفر چهار روزه معاون سرمنشی ملل متحد به افغانستان روز جمعه (۳۰ جدی) پایان یافت. در جریان این سفر، آمنه محمد با مقامات امارت اسلامی در کابل نیز دیدار و نگرانی اش را در رابطه با محدودیت‌های آموزشی و کاری بر دختران و زنان شریک کرد.

آمنه در بیانیه‌‎ای که روز جمعه از سوی ملل متحد منتشر شد، گفت: «پیام من بسیار واضح بود: در حالی که ما قرار گرفتن استثنائات مهم را تایید می‌کنیم، محدودیت‌ها آینده ای را برای زنان و دختران افغان ترسیم می‌کند که آنها را در خانه های شان محبوس، حقوق شان را نقض و جوامع را از خدمات‌شان محروم می کند.»

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در سفر به کندهار با مولوی حیات الله مبارک، معاون والی این ولایت دیدار کرده است.

به نقل از مرکز رسانه های ولایت کندهار، آقای مبارک در این دیدار گفته است که امارت اسلامی خواهان یک رابطه محکم با جهان، رفع تحریم‌ها علیه رهبران آن و فرستادن نماینده به سازمان ملل متحد است.

معاون سرمنشی ملل متحد گفته است که آرزوی جمعی آنان یک افغانستان مرفه است که هم با خود و هم با همسایه هایش در آرامش بسر ببرد و مسیر توسعه پایدار را بپیماید.

آمنه گفت: «در حال حاضر، افغانستان در حالیکه با یک بحران بشری وحشتناک رو به رو است و یکی از آسیب پذیرترین کشورهای روی زمین در برابر تغییرات اقلیمی است، خود را منزوی کرده است.»

رویداد های اخیر

ستانکزی: میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفته است که پیشرفت و توسعه کشور بستگی به مطالعه دارد، اما میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را یکشنبه در برنامه رونمایی از کتاب‌های چاپ شده سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی در کابل بیان کرده است.

او اظهار کرده است: «در افغانستان نسبت به دیگر کشورها مردم بسیار کم مطالعه می‌کنند. شاید برخی‌ها به این باورند که در این‌جا مشکلات زیاد بود، جنگ بود، اقتصاد ضعیف بود و مردم به‌دنبال نان می‌گردند و برای مطالعه وقت ندارند، اما این مشکلات در دیگر کشورها نیز وجود دارد. اگر در دیگر کشورها جنگ نیست، حد اقل فقر است.»

به گفته‌ آقای ستانکزی، حالا در کشور امنیت تامین شده و ملوک الطوایفی وجود ندارد و باید جوانان زیر سایه نظام اسلامی مطالعه کنند زیرا بدون مطالعه نمی‌توان به موفقیت‌ دست یافت.

این مقام امارت اسلامی نقش جوانان را در توسعه و پیشرفت کشور مهم دانسته و افزوده است که باید جوانان از طریق مطالعه و تحقیق کشور را به خودکفایی برسانند.

آقای ستانکزی تصریح کرده است: «اگر جوانان به مطالعه و کتاب علاقه پیدا کنند، ان شاء الله جامعه بسیار زود از مشکلات رهایی می‌یابد. ما افغانان در میدان جنگ ما شاء الله نظیر نداریم؛ پیشرفت‌های زیادی داریم؛ هیچ کسی دیگر این افتخار را ندارد. ما کوشش کنیم به جهان بگوییم که با روی‌کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان صلح و امنیت وجود دارد. دیگر جنگ نیست؛ ملوک الطوایفی نیست؛ چور و چپاول نیست. نظام اسلامی و شرعی است.»

معین سیاسی وزارت خارجه هم‌چنان گفته است که در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها از کشورهای دیگر وارد می‌شود و باید نهادهای علمی و تحقیقی و همچنان نویسندگان کشور تلاش کنند تا خود کتاب بنویسند و در اختیار جوانان قرار دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!