Connect with us

رویداد های اخیر

مقام‌های امریکا، روسیه، چین و پاکستان در مورد مسایل افغانستان گفتگو می‌کنند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۱)

وزارت‌های خارجه امریکا و چین روزگذشته (سه‌شنبه ۹حمل) گفتند که یک دپلومات ارشد ایالات متحده در هفته‌ٔ جاری با وزیران خارجهه روسیه، چین و پاکستان در مورد مسایل افغانستان صحبت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گفته است ایالات متحده می‌داند که چین از نمایندگان امارت اسلامی نیز دعوت کرده است تا در ملاقات که قرار است در منطقهٔ توسیچی برگزار شود، اشتراک کنند.

ونگ ونبین،‌ سخنگوی وزارت خارجهٔ چین، گفته است که یو شیایویونگ، نمایندهٔ خاص چین برای افغانستان، میزبان این ملاقات است.

رویترز به استناد گزارش خبرگزاری انترفکس روسیه گزارش داده است که سرگی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه، روز گذشته به منطقهٔ توسیچی چین رسید.

خبرگزاری رویترز از قول سخنگوی وزارت خارجه امریکا گزارش داده است که تام وست، نمایندهٔ خاص ایالات متحده برای افغانستان،‌ نیز در نشست به اصطلاح “توریکا پلس” که متشکل از نمایندگان امریکا، چین، پاکستان و روسیه است، شرکت کند.

این نشست در حالی صورت می گیرد که حملهٔ تهاجمی روسیه در اوکراین ادامه دارد و افغانستان نه تنها با مشکل اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، بلکه پس از مسلط شدن امارت اسلامی و کاهش کمک‌ها برای افغانستان، وضعیت بشری در این کشور جنگ زده وخیم تر شده است.

نشست اعضای “توریکا پلس” همچنین در حالی برگزار می‌شود که رهبران امارت اسلامی برخلاف تعهد قبلی‌شان از بازگشایی مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم خودداری کردند، اقدامی که از سوی جامعهٔ بین‌المللی محکوم شد.

مسدود نگهداشتن مکاتب دختران موجب شد تا مقام‌های ایالات متحده گفتگوی خود با امارت اسلامی را در دوحه، پایتخت قطر، لغو کنند و سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا هشدار داده است که تصمیم امارت اسلامی مبنی بر مسدود نگهداشتن مکاتب دختران، ممکن موجب شود تا واشنگتن تعامل خود را با امارت اسلامی تغییر بدهد.

رویترز از قول سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گزارش داده که ایالات متحده به این باور است تا با سایر اعضای “توریکا پلس” در مورد تعهد امارت اسلامی برای تشکیل یک حکومت همه شمول،‌ همکاری در بخش مبارزه بر ضد دهشت افگنی و بازسازی اقتصادی افغانستان صحبت کند.

ونگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجهٔ چین، گفت که ملاقات اعضای “توریکا پلس” در حالی صورت می گیرد که وزیران خارجهٔ همسایه‌های افغانستان به روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در ولایت شرقی آنهویی چین با هم ملاقات می کنند.

ریاست این نشست را وانگ یی، وزیر خارجهٔ چین بر عهده دارد. امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ امارت اسلامی و دپلومات‌های پاکستان، ایران، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبیکستان، اندونیزیا و قطر نیز در این نشست اشتراک خواهند کرد.

رویداد های اخیر

جاپان ۱۰۶ میلیون دالر را برای افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

سفارت جاپان در افغانستان امروز (سه‌شنبه ۱۵قوس) گفته است که این کشور ۱۰۶ میلیون دالر را برای افغانستان کمک می‌کند.

این سفارت در صفحه تویترش نگاشته است که:«خرسندیم ازاینکه اعلان می‌کنیم که جاپان تصمیم گرفته است که ۱۰۶.۷ میلیون دالر را برای افغانستان کمک می‌کند.»

به گفته این سفارت با کمک این پول امکان اجرای پروژه‌های بشردوستانه و برآورده شدن نیازهای اولیه بشری را فراهم کند.

این سفارت گفته است که:«ما قلباً امیدواریم که این پروژه‌ها به خوشنودی مردم افغانستان کمک کند.»

سفارت جاپان می‌گوید که این پروژه‌‌ها توسط نهادهای ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و مؤسسات غیردولتی به هدف بهبود معیشت از طریق رویکردهای مختلف اجرا خواهد شد.

این سفارت افزوده است که:«با این کمک ۱۰۶.۷ میلیون دالری از ماه آگست سال ۲۰۲۱ تا کنون مقدار مجموعی کمک‌های جاپان به افغانستان به ۳۳۵ میلیون دالر خواهد رسید.»

این درحالی است که تام وست روز شنبه (۳ دسامبر) در صفحهٔ تویترش نوشت که موضوع رساندن کمک‌های بشری به افغانستان را با ادارهٔ همکاری‌های بین‌المللی جاپان (جایکا) نیز در میان گذاشته است.

آقای وست اطمینان داده که در کار مشترک با متحدان امریکا در برابر هر نوع مشکلات در افغانستان قوی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان پیش از این گفته بود، از اول دسامبر الی هشتم این ماه به جاپان، هند و امارات متحدهٔ عربی سفر می‌کند و در آن‌جا با مقام‌های کشورهای میزبان در مورد کمک‌های بشری به افغانستان و حمایت از حقوق بشر و آموزش دختران هماهنگی‌های بیشتری ایجاد خواهد کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ممنوعیت سفر وزیر اطلاعات و فرهنگ موقتاً رفع شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوعیت سفر خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ را برای ده روز برداشته است.

معافیت سفر این مقام حکومت از روز پنج‌شنبه ۱۰ قوس الی ۱۹ قوس وضع شده است تا آقای خیرخواه بتواند به شهر قازان، پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه سفر کند.

براساس خبرنامۀ شورای امنیت سازمان ملل، آقای خیرخواه در یک مجمع بین‌المللی در پنجاهمین سالگرد کنوانسیون در مورد حفاظت از میراث فرهنگی جهان شرکت خواهد کرد.

این در حالی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید سفر خیرالله خیرخواه به روسیه به تعویق افتاده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

آلمان امسال پذیرای حدود ۱.۲ میلیون مهاجر خواهد بود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

نشریه آلمانی «ولت ام سونتاگ» روز یک‌شنبه اعلام کرد آلمان امسال در مجموع ۱.۲ میلیون مهاجر خواهد پذیرفت که این رقم در اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، ۸۹۰ هزار نفر بود.

به گفته این نشریه، بیش از یک میلیون نفر تنها از اوکراین در مدت زمان مشخص شده وارد آلمان شده اند. علاوه بر این، تا پایان ماه اکتوبر، ۱۸۱۶۱۲درخواست پناهنده‌گی از اتباع کشورهای سوریه، افغانستان، ترکیه، عراق و سایر کشورها دریافت شده است. این روزنامه نوشت که مقامات آلمانی انتظار دارند این تعداد تا پایان سال از ۲۰۰ هزار نفر فراتر رود.

این نشریه ادامه داده است که نگرانی درحال افزایش در ایالات و شهرداری‌های فدرال در مورد افزایش تعداد مهاجرین وجود دارد.

این نشریه به نقل از مقام‌های آلمانی گفته است که این مناطق از نظر توانایی خود برای پذیرش مهاجران به حد آخر رسیده اند.

این مقام‌ها افزوده اند که صدای کمک از سراسر کشور شنیده می‌شود.

نشریه همچنان به نقل از این مقام‌ها افزوده است که مهاجرت‌های غیرقانونی به شدت افزایش یافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!