Connect with us

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای افغان و طالبان در بادغیس آتش‌بس اعلام کردند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۴۰۰)

نیروهای دولتی و گروه طالبان در ولایت بادغیس آتش‌بس کرده اند.

حسام الدین شمس والی بادغیس می‌گوید این آتش‌بس با پا درمیانی بزرگان قومی از ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه آغاز شده است.

تا هنوز روشن نیست که تا چه زمانی این آتش بس ادامه خواهد داشت. اما منابع گفته اند که دو طرف تا پایان از عید سعید قربان آتش بس کرده اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیری نگفته است.

این در حالی است که طالبان برای سه ماه آتش بس، آزادی هفت هزار زندانی شان و بیرون شدن نام سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را شرط گذاشته اند.

نادر نادری عضو، هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید، این شرط طالبان بیش از حد سنگین است و رهایی هفت هزار زندانی این گروه در گذشته، باعث افزایش خشونت ها شده است.

آقای نادری گفته است: ” طالبان پیشنهاد سه ماه آتش‌بس کرده ‌اند اما در مقابل آن آزاد شدن ۷ هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران خود از لیست سیاه ملل متحد را خواستار شده‌اند.”

هرچند منابع زمان یک سفر هیات یازده نفری به ریاست عبدالله عبدالله به دوحه را روز جمعه گفته بودند، اما به نظر می‌رسد هنوز روی آجندا، تشکیل هیات و صلاحیت آن و سرکردگی آن توافق نهایی صورت نگرفته است.

قرار است همین هیات پس از سفر دوحه به دعوت رسمی سران پاکستان به اسلام آباد برود.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: گروهی از باغیان در دایکندی کوبیده شد؛ کشتن اطفال حقیقت ندارد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۱)

وزارت داخله می‌گوید که هفته گذشته پنج شنبه (۳قوس) حین درگیری با گروه از بغاوتگران دریک منزل در ولایت منطقه سیوک شیبر مربوطات ولایت دایکندی ۹تن از بغاوتگران کشته شدند.

به گفته وزارت داخله در این درگیری یک سرباز امارت اسلامی نیز جان باخته دو تن دیگر زخمی و یک خانم که در آن منزل وجود داشت نیز زخم بداشته است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که با تلاش‌های مکرر، بغاوتگران اسلحه خود را بر زمین نگذاشتند که در نتیجه نیروهای امنیتی وارد منزل شدند.

آقای کریمی افزوده است که افراد کشته شده همه مسلح بودند که تلاش بغاوت را داشتند.

به گفته کریمی کشتن اطفال یا وارد کردن کدام زیاد دیگر در این حادثه حقیقت ندارد.

لطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد در تویتی گفته است که عده‌ای به امید جبران شکست‌ها و ناکامی‌های گذشته با هدایت حلقات بیرونی دوباره برای درگیر ساختن هزاره ها با امارت اسلامی وارد میدان شده اند.

وی در ادامه افزوده است که:«هزاره‌ها هوشیار تر از آن است که در دام آنها و محرکان بیرونی شان بیفتند. این طرح نیز به محاق خواهد رفت و تعامل مردم و امارت ادامه می‌یابد.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

اردوغان: ترکیه و پاکستان برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

رییس‌جمهور ترکیه اخیراً در یک نشست خبری مشترک با صدراعظم پاکستان گفته است که ترکیه و پاکستان برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد هستند.

رجب طیب اردوغان همکاری‌های این دو کشور را برای بهبود اوضاع بشری در افغانستان مهم می‌داند.

آقای اردوغان گفته است: «صلح و ثبات در افغانستان، جز وظیفه بشر‌ دوستانه ما در قبال برادران افغان ما است و ‌از نظر مقابله با تهدیدها و خطرات مشترک، اهمیت حیاتی دارد. برای روابط بهتر دو کشور و جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی افغان‌ها به پاکستان، نیاز به یک افغانستان با ثبات است، و ما باید باهم در مورد آن کار کنیم.»

از سویی هم، رییس‌جمهور ترکیه خاطر نشان کرده که کشورش به کمک‌های بشر دوستانه در افغانستان ادامه می‌دهد وتاکنون چندین محمولۀ غذایی و کمک‌های اولیه به افغانستان فرستاده است.

در همین حال، شهباز شریف، صدراعظم پاکستان، خواستار پیوستن انقره به پروژۀ چندین میلیارد دالری دهلیز اقتصادی چین-پاکستان (CPEC) شده است.

به گفته آقای شریف، این نوع همکاری میان سه کشور سبب توسعه و رفاه در منطقه خواهد شد.

آقای شریف ابراز کرد: «این امر به محو فقر و بیکاری کمک خواهد کرد. این امر سبب توسعه آموزش خواهد شد و این راهی است که از طریق آن می‌توانیم چالش‌های امروز را حل کنیم.»

علاوه براین، آگاهان نیز بر این باورند که همکاری پاکستان و ترکیه در مورد افغانستان اگر صادقانه باشد می‌تواند موثر واقع شود زیرا این دو کشور روابط نزدیک با مقام‌های حاکم دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بحث روی ایجاد گروه بین‌المللی برای مذاکره با امارت اسلامی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با معاون نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان درمورد ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با امارت اسلامی گفتگو کرده است.

ولادیمیر نوروف، وزیر خارجه ازبیکستان در توییتر نگاشته است که هدف از مذاکرات این گروه بین‌المللی با حکومت فعلی در افغانستان توافق برسر شیوه انجام تعهدات طرف‌ها خواهد بود.

در همین حال، یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد امروز (شنبه) اعلام کرد که مارکس پوتزل، معاون این نهاد با مقام‌های حکومتی تاجیکستان و ازبیکستان درمورد حمایت بیشتر منطقه‌یی از مردم افغانستان گفتگو کرده است.

یوناما در توییتر نگاشته است: «یوناما به کار اش با بازیگران منطقه‌یی برای کمک به تلاش‌ها برای صلح معنادار در افغانستان ادامه می‌دهد.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!