Connect with us

تجارت

ملابرادر: به امنیت شرکت‌های قراردادی خارجی و داخلی توجه جدی شود

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۱)

معاون اقتصادی ریاست الوزراء در سفر به شمال کشور از مقام‌های محلی خواسته است تا به تأمین امنیت شرکت‌های قراردادی خارجی و داخلی توجه جدی کنند.

ملا عبدالغنی برادر در رأس یک هیئت حکومتی روز پنج‌شنبه (۲۲ جدی) به ولایت بلخ رفت و با مقام‌های محلی ولایت‌های بلخ، سمنگان، سرپل و جوزجان دیدار کرد.

در این دیدار، ملابرادر هم‌چنان برعملی کردن قرار دادها به ویژه تسریع روند استخراج معادن زغال سنگ در شمال کشور تأکید کرده است.

ملابرادر گفت: «معادن سرمایه ملی و اساس عواید ملی کشور است. در حصه حفظ این سرمایه ملی و تأمین شفافیت آن کوشش کامل نمایید. در حصه امنیت قراردادی‌های داخلی و خارجی در ولایات مربوطه توجه جدی نموده و برای هیچ‌کس اجازه ندهید که روند عملی سعی و تلاش آبادانی و پیشرفت کشور را اخلال کند.»

به باور آگاهان اقتصادی، از این‌که بسیاری از پروژه‌های بزرگ اقتصادی در شمال کشور است، نیاز است تا توجه حکومت به این ولایات بیشتر شود که سرمایه‌گذاران بدون هیچ نوع نگرانی کارهای شان‌را به پیش ببرند.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «حالا که مقام‌های بلندپایه حکومت می‌آیند و از مصئونیت جانی و مالی سرمایه‌گذاران سخن می‌زنند، بدون شک که این می‌تواند در قسمت افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در کشور کمک کند. از طرف دیگر قانونمندشدن استخراج معادن باعث این می‌شود که سرمایه‌گذاری‌ها در کشور افزایش پیدا کند.»

به باور آگاهان، هرچه سرمایه‌گذاری روی معادن کشور بیشتر شود به همان اندازه بحران اقتصادی در کشور کاهش می‌یابد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «زمانیکه منابع طبیعی در یک کشور موجود باشد، اقتصاد آن کشور می‌تواند رشد کند. اما این منابع طبیعی برای همیشه وجود نمی داشته باشد. منابع ختم می شوند. پلانگذاری باید چنان باشد که دولت بتواند هم از منابع طبیعی و هم از راه‌های بدیل عواید بدست بیاورد.»

این در حالی است که اخیراً امارت اسلامی قرار داد استخراج نفت آمو دریا را با یک شرکت چینی امضا کرد و قرار است این شرکت میلیون‌ها دالر روی این پروژه سرمایه گذاری کند.

تجارت

محصول گمرگی مواد اولیه کاهش یافت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مسئولان در وزارت مالیه می‌گویند که محصول گمرکی مواد اولیه غذایی در گمرکات کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

این وزارت روز گذشته (یک شنبه ۲۸حوت) گفته است:«به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌های مواد اولیه غذایی (آرد، گندم، روغن، برنج، بوره… ) و با درنظرداشت وضعیت اقتصادی مردم، بر اساس هدایت رهبری مقام عالی، در گمرکات کشور محصول گمرکی بر مواد غذایی اولیه از (۵۰) الی (۷۰) درصد تخفیف داده شد که این اقدام نشان دهنده توجه امارت اسلامی نسبت به مردم می باشد.»

به اساس معلومات وزارت مالیه؛ فقط در یازده ماه سال مالی (۱۴۰۱ هـ.ش) به ارزش، شش میلیارد و هفتصد میلیون افغانی درمحصول گمرگی مواد غذایی تخفیف داده شده است.

Continue Reading

تجارت

عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان می‌گویند که عواید ریاست صنعت و تجارت ولایت کندز ۴۸ درصد و شاروالی مرکز این ولایت ۴۰ درصد در سال جاری افزایش یافته است .

به گفته مسوولان ریاست صنعت و تجارت کندز، این نهاد از بهر تمدید و توزیع جواز به شرکت‌های تولیدی بیش از ۱۲ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده است.

محمد رحیم سیرت، رییس صنعت و تجارت کندز، می‌گوید: «در سال جدید به تعداد ۱۱۲ نفر جواز جدید توزیع و جواز ۳۰۳ نفر را تمدید کردیم که از مدرک‌ جوازها، عواید ما ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

مسوولان شاروالی کندز هم‌چنان اعلام کرده‌اند که در ۱۱ ماه سال روان ۱۲۰ میلیون افغانی از بخش‌های مختلف این اداره عواید جمع‌آوری کرده‌اند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

تاج الدین سهاک، سخنگوی شاروالی کندز، می‌گوید: «از بخش‌های مختلف مانند محصول صفایی، تعرفه گمرکی، جوازهای اصناف و کرایه ملکیت‌ها ۱۲۰ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده‌ایم. در ۱۲ ماه سال گذشته، ۸۶ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری شده بود.»

اما دکانداران و مالکان شرکت‌های تولیدی در کندز از نبود بازار شکایت دارند. آنان می‌گویند در گذشته به خارج از کشور صادرات داشتند، اما در حال حاضر صادرات آنان کاهش یافته است.

وسیم اکرم، متشبث، گفت: «در گذشته ما به ایران پاکستان وعراق صادرات داشتیم، اما صادرات ما نسبت به گذشته کمرنگ شده است. از حکومت می‌خواهیم برای فراهم کردن زمینه صادرات با ما همکاری کنند.»

این در حالی است که مسوولان محلی کندز می‌گویند همواره به‌خاطر ایجاد سهولت برای تجار و سرمایه‌گذاران تلاش کرده‌اند. آنان ابراز امیدواری می‌کنند که در سال جدید تلاش‌های شان جهت بازاریابی خارجی شرکت‌های تولیدی نتیجه خوب بدهد.

Continue Reading

تجارت

دیدار رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه می‌گوید که رهبر امارت اسلامی افغانستان با مسئولین گمرکات وزارت مالیه دیدار کرد.

در نخست معین عواید و گمرکات وزارت مالیه و رئیس عمومی گمرکات این وزارت گزارش مفصل مرتبط به ساحات کاری خویش را از آغاز حاکمیت دوباره امارت اسلامی تا کنون ارائه نموده و همچنان پیشنهادات خود را برای بهبود امور مربوطه با رهبر امارت اسلامی شریک ساختند.

به گفته وزارت مالیه دراین دیدار مولوی هبة الله آخندزاده مسئولین فراخوانده را به مسئولیت‌های محوله متوجه نموده.

همچنان جهت ارائه خدمات بهتر برای نظام حاکم اسلامی، برخورد نیک با مردم، فراهم سازی تسهیلات برای تجار و دیگر بخش‌های مرتبط مسئولین را راهنمایی و توصیه‌های لازم صادر کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!