Connect with us

تجارت

ملابرادر: به امنیت شرکت‌های قراردادی خارجی و داخلی توجه جدی شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۱)

معاون اقتصادی ریاست الوزراء در سفر به شمال کشور از مقام‌های محلی خواسته است تا به تأمین امنیت شرکت‌های قراردادی خارجی و داخلی توجه جدی کنند.

ملا عبدالغنی برادر در رأس یک هیئت حکومتی روز پنج‌شنبه (۲۲ جدی) به ولایت بلخ رفت و با مقام‌های محلی ولایت‌های بلخ، سمنگان، سرپل و جوزجان دیدار کرد.

در این دیدار، ملابرادر هم‌چنان برعملی کردن قرار دادها به ویژه تسریع روند استخراج معادن زغال سنگ در شمال کشور تأکید کرده است.

ملابرادر گفت: «معادن سرمایه ملی و اساس عواید ملی کشور است. در حصه حفظ این سرمایه ملی و تأمین شفافیت آن کوشش کامل نمایید. در حصه امنیت قراردادی‌های داخلی و خارجی در ولایات مربوطه توجه جدی نموده و برای هیچ‌کس اجازه ندهید که روند عملی سعی و تلاش آبادانی و پیشرفت کشور را اخلال کند.»

به باور آگاهان اقتصادی، از این‌که بسیاری از پروژه‌های بزرگ اقتصادی در شمال کشور است، نیاز است تا توجه حکومت به این ولایات بیشتر شود که سرمایه‌گذاران بدون هیچ نوع نگرانی کارهای شان‌را به پیش ببرند.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «حالا که مقام‌های بلندپایه حکومت می‌آیند و از مصئونیت جانی و مالی سرمایه‌گذاران سخن می‌زنند، بدون شک که این می‌تواند در قسمت افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در کشور کمک کند. از طرف دیگر قانونمندشدن استخراج معادن باعث این می‌شود که سرمایه‌گذاری‌ها در کشور افزایش پیدا کند.»

به باور آگاهان، هرچه سرمایه‌گذاری روی معادن کشور بیشتر شود به همان اندازه بحران اقتصادی در کشور کاهش می‌یابد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «زمانیکه منابع طبیعی در یک کشور موجود باشد، اقتصاد آن کشور می‌تواند رشد کند. اما این منابع طبیعی برای همیشه وجود نمی داشته باشد. منابع ختم می شوند. پلانگذاری باید چنان باشد که دولت بتواند هم از منابع طبیعی و هم از راه‌های بدیل عواید بدست بیاورد.»

این در حالی است که اخیراً امارت اسلامی قرار داد استخراج نفت آمو دریا را با یک شرکت چینی امضا کرد و قرار است این شرکت میلیون‌ها دالر روی این پروژه سرمایه گذاری کند.

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با معاون صدر اعظم روسیه دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۳)

نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت با الیکسی اوورچوک، معاون صدر اعظم روسیه در امور همکاری‌های بین المللی، سرگئی پاولوف، رئیس عمومی خط آهن روسیه، و دیمیتری زفیریف، معاون وزارت ترانسپورت روسیه دیدار کرده است.

طبق خبرنامه وزارت صنعت و تجارت که امروز (جمعه) منتشر شد، در این دیدار دو طرف در مورد افزایش و بیلانس تجارت دو جانبه، تعرفه ترجیحی برای کالاهای افغانستان، سرمایه گذاری روسیه در پروژه های معادن و بند های آبی افغانستان، و سهم افغانستان در دهلیز ترانسپورتی بین‌المللی شمال-جنوب گفتگو کردند.

آنان همچنان در باره کاهش هزینه انتقالات اموال از طریق خط آهن روسیه، رفع مالیه صادراتی بر مواد اولیه، ترتیب و تنظیم سفر هیات به بندر های استراخان و مخاچکالا و برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی و نمایشگاه تولیدات و محصولات افغانستان در مسکو بحث نموده و در زمینه توافقات نیز صورت گرفت.

Continue Reading

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با رییس جمهور تاتارستان دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که نورالدین عزیزی، سرپرست این وزارت در سفرش به تاتارستان با رییس جمهور این کشور دیدار کرده است.

وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عزیزی با رستم مینیخانوف، رییس جمهور تاتارستان در حاشیه کازان فورم خبر داده است.

طبق خبرنامه، مینیخانوف از اشتراک عزیزی در «پانزدهمین فورم بین‌المللی اقتصاد روسیه و جهان اسلام» قدردانی کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در مورد تجارت دوجانبه، ایجاد خانه تجارت روسیه در افغانستان، سفر رییس جمهور تاتارستان به کابل، سرمایه‌گذاری در تولید برق، انتقال آب، معادن، همکاری‌های کلتوری، اقتصادی و سایر موارد گفتگو کرده‌اند.

این درحالیست که سال گذشته نیز نورالدین عزیزی در رأس هیاتی به تاتارستان رفته بود.

این گردهمایی همه‌ساله از سوی‌ روسیه برگزار می‌شود و چهاردهمین دور این اجلاس نیز ماه ثور سال گذشته در همین کشور برگزار شده بود.

Continue Reading

تجارت

اداره ملی احصائیه: ارزش صادرات و واردات سال گذشته به ۱۰.۳ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۳)

اداره ملی احصائیه و معلومات روز چهارشنبه (۲۶ثور) گفته است که، در سال گذشته ارزش صادرات به یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و ارزش واردات به ۸ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به گفته این اداره میوه‌‌جات در میان اقلام صادراتی کشور در سال گذشته بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۶۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و سبزیجات در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

هم‌چنان سال گذشته مواد نفتی و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به یک میلیارد و ۳۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌جات با یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!