Connect with us

رویداد های اخیر

ملالی میوند گوینده تلویزیون خصوصی در ننگرهار از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۰, ۱۳۹۹)

ملالی میوند، گوینده تلویزیون خصوصی انعکاس، صبح امروز (پنجشنبه، ۲۰ قوس) در نتیجه تیر اندازی  افراد مسلح ناشناس در شهر جلال اباد ، مرکز ولایت ننگرهار، کشته شد.

مقام‌های محلی ننگرهار این رویداد را تایید میکنند و می‌گویند که ملالی میوند و راننده‌اش بامداد امروز هنگام رفتن به وظیفه‌اش توسط افراد ناشناس کشته شدند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در یک تویت گفته است که: ” بدبختانه در یک نیم دهه گذشته بسیاری از خبرنگاران توسط طالبان کشته شده اند.”

تاکنون کدام گروه مسلح مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

این در حالی است که یک ماه پیش الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی در نتیجه انفجار یک ماین مقناطیسی در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، کشته شد.

حدود یک هفته بعد از مرگ داعی، یما سیاوش خبرنگار پیشین تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز در مکروریان کابل توسط افراط ناشناس کشته شد.

تاکنون مسوولیت این قتل‌ها را کدام گروه به عهده نگرفته است.

بعد از کشته شدن داعی، پاتریشیا گاسمن، معاون مدیر بخش آسیا در دیدهبان جهانی حقوق بشر گفته بود که ” این قتل یک هشدار و تهدید طالبان است برای رسانه.”

این در حالی است که سه روز قبل ناتو و متحدین‌اش در افغانستان از افزایش قتل‌های هدفمند به ویژه هدف قرار دادن خبرنگاران را در یک اعلامیه مشترک محکوم کردند.

در این اعلامیه آمده بود که ناتو از طرف‌های درگیر توقع میکند که رسانه‌ها و آزادی بیان و جامعه مدنی را حفاظت کنند.

این اعلامیه افزود بود که:”ما مجددا تعهد خود را برای حمایت از همه آزادی‌های مردم افغانستان بیان میکنیم. ما همچنانت بر انطباق پذیری با قوانین حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بین‌الملل حقوق بشر استیم.”

برای پایان دادن به این ما جمهوری اسلامی افغانستان را حمایت میکنیم که در مورد آنها تحقیق کند که افراد غیرنظامی را با خشونت هدف قرار میدهند و فورأ این کشتار را خاتمه دهند.”

در کنار خبرنگاران شهروندان کشور شاهد انفجارهای ماین‌های مقناطیسی استند که در آن مقام‌های عدلی و قضایی، پولیس و نماینده‌گان رسانه‌ها کشته می‌شوند.

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر افغانستان را تکان داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

اداره زمین‌شناسی امریکا اعلام کرده است که صبح امروز (یک‌شنبه ۷جوزا) زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ولایت بدخشان و برخی دیگر مناطق افغانستان را تکان داد.

این زلزله که مرکز آن کوه هندوکش در بدخشان بوده است در شمار دیگری از شهرهای افغانستان و نیز در شهرهای اسلام‌آباد، راولپندی و کشمیر پاکستان و بخش‌هایی از هند و جنوب تاجکستان احساس شده است.

تا هنوز از تلفات احتمالی این زلزله جزئیات در دست نیست.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!