Connect with us

رویداد های اخیر

ملا هیبت الله: حامی جدی راه حل سیاسی در افغانستان هستیم

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۷, ۱۴۰۰)

ملا هیبت‌الله، رهبر گروه طالبان در پیامی تازه امروز یک شنبه (۲۷سرطان) که به مناسبت عید قربان منتشر کرده، گفته که گروه طالبان “با همه پیروزی‌ها و پیشروی‌های نظامی، حامی جدی راه‌حل سیاسی معضل کشور است.”

وی افزوده که طالبان از هر فرصتی که سبب قیام نظام اسلامی و آمدن صلح و امنیت در کشور گردد استفاده خواهند کرد.

هیبت‌الله درحالی از صلح سخن گفته که هییت دولت افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و هییت طالبان به رهبری ملا برادر اخند، رییس دفتر سیاسی قطر و معاون گروه طالبان در شهر دوحه در حال گفتگو هستند.

در ادامه این پیام هیبت‌الله آمده است که این گروه “برای پیشرفت خوب در مذاکرات و روند سیاسی” دفتر سیاسی را گشوده، تیم مذاکراتی را موظف کرده و به حل مسائل از راه گفتگو “متعهد” است. هیبت‌الله مدعی شده که طرف مقابل، دولت افغانستان “هنوز فرصت را ضایع می‌کنند.

وی افزوده است که :” پیام ما این است که بیایید، به‌جای اتکا بر خارجی‌ها مشکلات خود را خودمان حل نماییم و کشور را از وضعیت کنونی نجات دهیم.”

این درحالی است که دولت افغانستان همواره طالبان را متهم کرده که بر سر گفتگوهای صلح مانع ایجاد می‌کنند.

اما هیبت‌الله با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفته است که: “ولسوالی‌های زیاد و ساحات وسیع کشور از امنیت کامل برخوردار شده و طالبان بیشتر از گذشته قوی تر، منظم تر و مجهزتر شده‌اند.”

در ماه های اخیر طالبان کنترل ده‌ها ولسوالی افغانستان را به دست گرفته اند و با سقوط این ولسوالی ها تجهیزات و اسلحه زیادی نیز به دست افراد طالبان افتاد.

درهمین حال روز گذشته روح‌الله آخندزاده، والی کندهار، گفته بود که ولسوالی‌های ولایت کندهار سقوط نظامی نه بل سقوط سیاسی کرده اند.

وی همچنان گفته است که یگانه دلیل برای سقوط ولسوالی بخاطری بوده است که در این ولایت مبارزه با فساد آغاز شده بود.

وی هشدار میدهد که تمامی اسناد فساد را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

وی می‌گوید:” زمانی که من مبارزه در برابر فساد را آغاز کردم، آنها سقوط سیاسی را شروع کردند.”

و همچنان به بزرگان کندهار هشدار میدهد که اگر از این جنجال‌های سیاسی دست نکشند تمامی کارکردهای ۱۸سال گذشته آنها را افشا خواهد نمود.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!