Connect with us

رویداد های اخیر

ملل متحد: ازدواج کودکان شایع ترین نقض حقوق بشر در افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۳۹۹)

صندوق جمعیت ملل متحد میگوید که ازدواج کودکان، شایع ترین نقض حقوق بشر در افغانستان است.

در اعلامیه ی این نهاد که امروز به نشر رسید، آمده است که با افزایش خشونت، فقر و پایبندی به برخی از اعتقادات و رفتارهای سنتی در افغانستان، خصوصا در روستاها و مناطق دور افتاده، دختران زیر سن در معرض خطر قرار گرفته اند.

بر اساس اعلامیه: “این خطرات نه تنها دختران را از حقوق بشری شان دور نگه میدارد، بلکه باعث محدود شدن حقوق اجتماعی آنها، جلوگیری از تعلیم وتربیه، وارد کردن آسیب ها، مختل کردن محافظت آنها، و تهدیدات صحی از جمله صحت باروری ، برنامه ریزی خانوادگی، و حقوق مادرانه‌ی آینده شان نیز می شود.”

داکتر ناتالیا کانم، رییس اجراییه صندوق جمعیت ملل متحد میگوید: “رفتارهای مضر علیه دختران باعث ایجاد صدمات عمیق و دوامداری می شود، و حق شانرا جهت رسیدن به ظرفیت کامل، از ایشان سلب می کند.”

اعلامیه افزوده است که بسیاری از اعمال که نقض حقوق بشر عنوان شده اند، ناشی از هنجارهای تبعیض آمیز جنسیتی است که موجب نابرابری می شود. و این اعمال، بدون توجه به رضایت زنان و دختران، علیه آنان تحمیل می شوند.

در همین حال این نهاد گفته است که خشونت علیه زنان در جریان قرنطین ویروس کرونا افزایش یافته است. دادستانی کل کشور، ۲۴۹ قضیه‌ی لت و کوب بانوان،را در جریان ثبت کرده است.

به گفته ناتالیاکانم: “این پاندمی هم کار ما را سخت تر، و هم فوری تر می کند، زیرا بسیاری از دختران اکنون در معرض خطر هستند، ما تا زمانی که حقوق، انتخاب ها و اختیارات فزیکی دختران را کاملا به خودشان تعلق ندهیم، متوقف نخواهیم شد.”

سازمان ملل گفته است که این وظیفه دولت ها است که از پایان دادن به خشونت ها علیه دختران  اطمینان حاصل کنند، زیرا آنها معاهدات بین المللی را برای حمایت از حقوق زنان و اطفال به تصویب رسانده اند.

در اعلامیه آمده است: “افغانستان برای حمایت از اطفال، از جمله ازدواج زودهنگام، بیشر کنوانسیون های بین المللی را امضاکرده است. از منظر پالیسی، تدابیر ملی برای از بین بردن ازدواج زود هنگام و اطفال در افغانستان، به تصویب رسیده است و  این یک پیشرفت اساسی در پیشگیری و  پایان دادن به ازدواج زودهنگام در  این کشور است، اما اجرای آن همچنان یک چالش است که خواستار اقدام دولت و  همه همکاران ملی و بین المللی است.”

این نهاد تاکید کرده است که ازدواج اطفال و زودهنگام یک نقض اساسی حقوق بشری است كه دختران را از تحصيل، صحتمندی، سلامتی، موفقیت دراز مدت باز داشته و این حقوق را از آنها سلب می کند. از بین بردن ازدواج اطفال نیاز به اقدام مشترک دولت افغانستان، جوامع مذهبی و روحانیون، جامعه مدنی و همکاران ملی و بین المللی دارد.

بر اساس اعلامیه: “ما باید تعهد خود را در این زمینه تجدید نموده و اطمینان حاصل کنیم که با جلوگیری از این عمل نادرست، دختران را محترم شمرده و حقوق آنها را رعایت نماییم.”

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending