Connect with us

اخبار ساحوی

منابع: ولسوالی حصه دوم بهسود ولایت وردگ در تصرف افراد وابسته به علی پور است

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۳۹۹)

منابع امنیتی میگویند که نیروهای دولتی ولسوالی حصه دوم بهسود ولایت میدان وردگ را ترک کرده اند و این ولسوالی زیر اداره نیروهای وابسته به فرمانده علی‌پور درآمده است.

این در حالی است که ولسوالی‌های امن بهسود ولایت میدان وردگ در یک هفته گذشته گواه درگیری‌ها میان نیروهای ویژه پولیس و افراد وابسته به فرمانده علی پور، است.

تصاویر برداشته شده توسط نیروهای امنیتی و مردم نشان میدهد که در این درگیری ۱۲ معترض کشته می شوند و بشمول فرمانده جدید پولیس ولسوالی حصه اول بهسود، دو سرباز پولیس و ۲۵ باشنده محل زخمی می شوند.

محمد نبی، پدر یکی از جان باخت‌گان اعتراضات حصه اول بهسود، در این باره میگوید:” مردم را قتل عام کردند از نگاه حقوق بشری از نگاه اسلامی خارجی بود حتا یک نفر را ۴۰ مرمی زدند”

جمعه، پدر یکی از جان باخت‌گان اعتراضات حصه اول بهسود، در این مورد گفت:”دولت تمام را در رگبار بسته کرده و بیشتر ۱۰۰تن کشته و زخمی شده است.”

در چند متری ولسوالی حصه اول بهسود قرارگاه مقاومت به رهبری فرمانده علی پور قرار دارد.

 تفنگداران علی پور دست به ماشه آماده انتقام استند و می‌گویند که از چهار طرف با سلاح‌های سبک سنگین ولسوالی حصه اول بهسود را که در آن فرمانده پولیس میدان وردگ و نیروهای ویژه حضور دارند، در محاصره گرفته اند و آماده دستور جنگ از سوی فرمانده علی‌پور اند.

رمضان، تفنگدار وابسته به فرمانده علی‌پور، در این باره میگوید:”ما سلاح های سبک سنگین داریم این توسط پول که از مردم محل جمع کردیم خریدیم از خود حکومت خریدیم.”

قربان علی، تفنگدار وابسته به فرمانده علی‌پور، در این مورد میگوید:”مه تفنگ را بخاطر برداشتیم که بچه مه و خواهرزاده ما زخمی شده و از اونها انتقام میگیریم.”

پس از چهار روز درگیری، هیئت چند نفری شامل معین اداره ارگان‌های محلی، معاون شورای امنیت و نماینده های وزارت‌های داخله، دفاع و امنیت ملی از کابل برای حل و فصل این رویداد به میدان وردگ رفته اند.

 این هیئت نخست با نیروهای ویژه و فرمانده پولیس میدان وردگ و سپس با خانواده‌های جان باخت‌گان و زخمی‌ها بررسی های شان را آغاز کردند.

 در این میان، جنرال مراد علی مراد، مهدی راسخ، عضو مجلس نماینده‌گان و یک عضو شورای ولایتی از قربانیان این رویداد حضور دارند.

اما با وجود حضور هیئت در ولسوالی، شام روز سه شنبه نیروهای امنیتی ولسوالی حصه دوم بهسود میدان وردگ را ترک کردند و افراد وابسته به علی پور وارد این ولسوالی شدند.

عباد الله عباد، معاون شورای امنیت و رئیس هیئت اعزام شده برای حصه اول بهسود، در این باره گفت:”نخست جلسه داشتیم با نیروهای امنیتی معلومات‌ را از آنها گرفتیم و سپس با مردم این ولسوالی داشتیم هنوز وقت است که چیزی بگویم فیصله نهایی را با مردم افغانستان شریک می کنیم.”

ایوب سالنگی، معین اداره مستقل ارگان های محلی، در این باره میگوید:”عاملان اصلی این رویداد هر کی باشد به پنجه قانون کشانیده می شوند و عدالت تامین خواهد شد.”

فرمانده پولیس میدان وردگ می پذیرد که نظامیان ولسوالی حصه دوم بهسود را ترک کرده اند.

 او محاصره شدن نیروهای ویژه از سوی تفنگدارن فرمانده شمشیر در ولسوالی حصه اول بهسود را رد می‌کند.

الله داد فدایی، فرمانده پولیس میدان وردگ، در این باره میگوید:”بلی ما تصمیم داشتیم که یک رنجر و یک تانگ هاموی و مقدار سلاح ها که نزد علی پور که از پیش نیروهای امنیتی چند وقت پیش گرفته بود را بگیریم از راه صلح آمیز.”

با وجود خروج نیروها از ولسوالی حصه دوم بهسود میدان وردگ، هنوزهم هیئت اعزام شده برای بررسی و حل این رویداد در این ولسوالی حضور دارند؛ اما هیچ گرهی باز نشده و بهسود هنوزهم محل منازعه دولت و نیروهای خیزش مردمی پنداشته می‌شود.

چهار روز پیش بیشتر از دوصد تن از باشنده های ولسوالی بهسود میدان وردک در نزدیکی ساختمان ولسوالی تجمع کردند و سپس با نیروهای دولتی درگیر شدند.

در میان چهار روز درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد وابسته به علی پور بیشتر تعمیرهای ولسوالی، مسجد و دیگر بخش های این ولسوالی از اثر شلیک موشک‌ها تخریب شده و آسیب بزرگ با این تاسیسات رسانده است.

اخبار ساحوی

واژگون‌شدن یک موتر در پاکستان جان حد اقل ۱۷ تن را گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۴۰۳)

پولیس پاکستان اعلام کرده است که از اثر واژگون‌شدن یک موتر لاری در جنوب‌غرب آن کشور، حد اقل ۱۷ تن جان باختند و بیش از ۴۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

روزنامه دان پاکستان گزارش داده که این رویداد روز چهارشنبه، ۱۰ اپریل در منطقه هاب ایالت بلوچستان رخ داده است.

به گفته پولیس، این موتر لاری در حال انتقال زایران به زیارتگاهی بود که به داخل یک گودال عمیق در کنار سرک سقوط کرد.

دلیل این رویداد سرعت زیاد موتر گفته شده است.

پاکستان از جمله کشورهایی می‌باشد که آمار تلفات ناشی از رویدادهای ترافیکی سالانه در آن بسیار بلند است.

جمعیت زیاد، غیرمعیاری بودن جاده‌ها به‌ویژه در ساحات دور‌افتاده و روستایی و عدم رعایت قوانین ترافیکی از سوی رانندگان از جمله عوامل عمده افزایش حوادث ترافیکی در پاکستان گفته شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

پس از سرنگونی طیاره بی‌سرنشین توسط حزب الله، اسرائیل اهدافی را در لبنان بمباران کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۹, ۱۴۰۳)

به گزارش رویترز، پس از سرنگونی یک طیاره بی‌سرنشین اسرائیلی توسط حزب الله، اسرائیل اوایل روز یکشنبه حملات هوایی را در شرق لبنان انجام داده و مکان‌های زیربنایی این گروه را هدف قرار داد.

اردوی اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرده که جت‌های جنگی بر یک مجتمع نظامی و سه مکان زیربنایی دیگر متعلق به حزب الله در شهر بعلبک در شرق لبنان حمله کرد.

به گفته اردوی اسرائیل، حمله اخیر در پاسخ به سرنگونی یک طیاره بدون سرنشین توسط حزب الله در حریم هوایی لبنان توسط حزب الله صورت گرفته است.

حزب‌الله از هشتم اکتوبر سال گذشته، یک روز پس از حمله حماس بر اسرائیل، در مرزهای جنوبی لبنان با اسرائیل تبادل آتش کرده است.

اسرائیل در پاسخ به حمله حماس حدود ۳۳ هزار فلسطینی را در غزه کشته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سه پولیس پاکستان در حملات جداگانه در خیبر پختونخوا کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۳)

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده اند که سه پولیس این کشور در دو حمله جداگانه روز جمعه در ایالت خیبر پختونخوا کشته شدند.

به گزارش جیو نیوز، یک مقام پولیس همراه با نگهبان اش زمانی کشته شدند که موتر حامل آنان در شهر لکی مروت هدف حمله قرار گرفت.

یک سرباز دیگر پولیس در این حمله زخم برداشت و به شفاخانه منتقل شد.

در حادثه دیگر، افراد مسلح بر تیم ارزیابی کمپاین پولیو در ولسوالی وزیرستان جنوبی پایین تیراندازی کردند که در نتیجه آن یک پولیس جان باخت.

کارکنان نظارت پولیو از این حمله جان به‌سلامت بردند.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!