Connect with us

اخبار ساحوی

منابع: ولسوالی حصه دوم بهسود ولایت وردگ در تصرف افراد وابسته به علی پور است

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۳۹۹)

منابع امنیتی میگویند که نیروهای دولتی ولسوالی حصه دوم بهسود ولایت میدان وردگ را ترک کرده اند و این ولسوالی زیر اداره نیروهای وابسته به فرمانده علی‌پور درآمده است.

این در حالی است که ولسوالی‌های امن بهسود ولایت میدان وردگ در یک هفته گذشته گواه درگیری‌ها میان نیروهای ویژه پولیس و افراد وابسته به فرمانده علی پور، است.

تصاویر برداشته شده توسط نیروهای امنیتی و مردم نشان میدهد که در این درگیری ۱۲ معترض کشته می شوند و بشمول فرمانده جدید پولیس ولسوالی حصه اول بهسود، دو سرباز پولیس و ۲۵ باشنده محل زخمی می شوند.

محمد نبی، پدر یکی از جان باخت‌گان اعتراضات حصه اول بهسود، در این باره میگوید:” مردم را قتل عام کردند از نگاه حقوق بشری از نگاه اسلامی خارجی بود حتا یک نفر را ۴۰ مرمی زدند”

جمعه، پدر یکی از جان باخت‌گان اعتراضات حصه اول بهسود، در این مورد گفت:”دولت تمام را در رگبار بسته کرده و بیشتر ۱۰۰تن کشته و زخمی شده است.”

در چند متری ولسوالی حصه اول بهسود قرارگاه مقاومت به رهبری فرمانده علی پور قرار دارد.

 تفنگداران علی پور دست به ماشه آماده انتقام استند و می‌گویند که از چهار طرف با سلاح‌های سبک سنگین ولسوالی حصه اول بهسود را که در آن فرمانده پولیس میدان وردگ و نیروهای ویژه حضور دارند، در محاصره گرفته اند و آماده دستور جنگ از سوی فرمانده علی‌پور اند.

رمضان، تفنگدار وابسته به فرمانده علی‌پور، در این باره میگوید:”ما سلاح های سبک سنگین داریم این توسط پول که از مردم محل جمع کردیم خریدیم از خود حکومت خریدیم.”

قربان علی، تفنگدار وابسته به فرمانده علی‌پور، در این مورد میگوید:”مه تفنگ را بخاطر برداشتیم که بچه مه و خواهرزاده ما زخمی شده و از اونها انتقام میگیریم.”

پس از چهار روز درگیری، هیئت چند نفری شامل معین اداره ارگان‌های محلی، معاون شورای امنیت و نماینده های وزارت‌های داخله، دفاع و امنیت ملی از کابل برای حل و فصل این رویداد به میدان وردگ رفته اند.

 این هیئت نخست با نیروهای ویژه و فرمانده پولیس میدان وردگ و سپس با خانواده‌های جان باخت‌گان و زخمی‌ها بررسی های شان را آغاز کردند.

 در این میان، جنرال مراد علی مراد، مهدی راسخ، عضو مجلس نماینده‌گان و یک عضو شورای ولایتی از قربانیان این رویداد حضور دارند.

اما با وجود حضور هیئت در ولسوالی، شام روز سه شنبه نیروهای امنیتی ولسوالی حصه دوم بهسود میدان وردگ را ترک کردند و افراد وابسته به علی پور وارد این ولسوالی شدند.

عباد الله عباد، معاون شورای امنیت و رئیس هیئت اعزام شده برای حصه اول بهسود، در این باره گفت:”نخست جلسه داشتیم با نیروهای امنیتی معلومات‌ را از آنها گرفتیم و سپس با مردم این ولسوالی داشتیم هنوز وقت است که چیزی بگویم فیصله نهایی را با مردم افغانستان شریک می کنیم.”

ایوب سالنگی، معین اداره مستقل ارگان های محلی، در این باره میگوید:”عاملان اصلی این رویداد هر کی باشد به پنجه قانون کشانیده می شوند و عدالت تامین خواهد شد.”

فرمانده پولیس میدان وردگ می پذیرد که نظامیان ولسوالی حصه دوم بهسود را ترک کرده اند.

 او محاصره شدن نیروهای ویژه از سوی تفنگدارن فرمانده شمشیر در ولسوالی حصه اول بهسود را رد می‌کند.

الله داد فدایی، فرمانده پولیس میدان وردگ، در این باره میگوید:”بلی ما تصمیم داشتیم که یک رنجر و یک تانگ هاموی و مقدار سلاح ها که نزد علی پور که از پیش نیروهای امنیتی چند وقت پیش گرفته بود را بگیریم از راه صلح آمیز.”

با وجود خروج نیروها از ولسوالی حصه دوم بهسود میدان وردگ، هنوزهم هیئت اعزام شده برای بررسی و حل این رویداد در این ولسوالی حضور دارند؛ اما هیچ گرهی باز نشده و بهسود هنوزهم محل منازعه دولت و نیروهای خیزش مردمی پنداشته می‌شود.

چهار روز پیش بیشتر از دوصد تن از باشنده های ولسوالی بهسود میدان وردک در نزدیکی ساختمان ولسوالی تجمع کردند و سپس با نیروهای دولتی درگیر شدند.

در میان چهار روز درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد وابسته به علی پور بیشتر تعمیرهای ولسوالی، مسجد و دیگر بخش های این ولسوالی از اثر شلیک موشک‌ها تخریب شده و آسیب بزرگ با این تاسیسات رسانده است.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!