Connect with us

تغییرات اقلیمی

میزان خسارت ناشی از سیلاب‌های پاکستان به ۳۰ میلیارد دالر افزایش یافت

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های پاکستانی اعلام کرده اند که سیلاب‌های اخیر در این کشور ۳۰ میلیارد دالر خسارت وارد کرده است. در همین حال، آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد در جریان سفر به پاکستان خواستار حمایت گسترده بین‌المللی به این کشور شد.

اثر باران‌های موسمی، ذوب یخچال‌های طبیعی در کوه‌های شمالی باعث سیلاب‌ها شده که خانه‌ها، جاده‌ها، خطوط ریل، پل‌ها، مواشی و محصولات زراعتی را با خود برده و بیش از ۱۴۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاده است.

علاوه بر این، مناطق وسیعی از پاکستن زیر آب رفته و صدها هزار تن مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. حکومت می‌گوید زندگی نزدیک به ۳۳ میلیون نفر مختل شده است. گفته می‌شود دلیل اصلی این سیلاب‌ها تغییرات اقلیمی بوده است.

سرمنشی سازمان ملل پس از دیدار با شهباز شریف، صدر اعظم پاکستان در یک کنفرانس خبری مشترک در اسلام آباد گفت: “من از جامعه بین‌المللی می‌خواهم که پاکستان به حمایت مالی گسترده نیاز دارد، زیرا بر اساس برآوردهای اولیه خسارت ها حدود ۳۰ میلیارد دالر است.”

صدر اعظم پاکستان گفت که کشور اش به پول زیاد نیاز دارد. او افزود که این کشور “تا زمانی که کمک‌های بین‌المللی کافی دریافت نکند، در مشکل باقی خواهد ماند.”

پاکستان در ماه های جولای و آگست شاهد ۳۹۱ میلی متر باران بود که ۱۹۰ درصد بیشتر از اوسط ۳۰ ساله می‌باشد. بیشتر سیلاب‌ها در ایالت سند اتفاق افتاده است.

تغییرات اقلیمی

روسیه از اشتراک هیات افغانستان در کنفرانس تغییر اقلیم ملل متحد حمایت خواهد کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲۲, ۱۴۰۲)

روسلان ایدلگریف، مشاور رئیس جمهور روسیه در امور اقلیم گفته است که مسکو از اشتراک هیات افغانستان در کنفرانس آینده تغییر اقلیم سازمان ملل متحد که قرار است در آذربایجان برگزار شود، حمایت خواهد کرد.

ایدلگریف این مطلب را روز شنبه (۲۱ دلو) در دیدار با امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در کابل بیان کرده است.

وزارت امور خارجه با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است که آقای متقی در این دیدار بر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان کابل و مسکو تاکید کرده و خواستار حمایت روسیه برای حضور هیات افغانستان در نشست‌های بین‌المللی در مورد حفظ محیط زیست شده است.

آقای متقی افزوده است، با آنکه افغانستان در تولید گازهای گلخانه‌‌ای نقشی ندارد اما از تأثیرهای منفی تغییر اقلیم مصون نیست.

او همچنان از روسیه خواسته است تا به کارمندان نهادهای حفظ محیط زیست و جنگل‌های افغانستان آموزش دهد.

طبق خبرنامه، ایدلگریف در این ملاقات گفته است که تصویر واقعی پیشرفت‌های اخیر افغانستان را با رئیس جمهور روسیه شریک خواهد کرد.

وی افزوده است که کمیسیون دوجانبه تجارتی افغانستان و روسیه باید به کار خود آغاز کند.

این مقام روسی با سرپرست وزارت صنعت و تجارت کشور نیز دیدار نموده و دو طرف در مورد گسترش روابط و همکاری های تجارتی و ترانزیتی میان دو کشور بحث کرده اند.

این درحالیست که روز گذشته (شنبه) یک نشست بین المللی دو روزه در مورد تغییر اقلیم در ولایت ننگرهار آغاز شد و مقام‌های امارت اسلامی خواستار حمایت و همکاری جامعه جهانی در راستای مبارزه با اثرهای منفی تغییر اقلیم شدند.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

سیل در استرالیا؛ حکومت از هزاران تن خواست به مناطق بالاتر بروند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۶, ۱۴۰۲)

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات استرالیایی روز یکشنبه از هزاران نفر در ایالت شمالی کوئینزلند خواستند تا به دلیل خطر سیل ناشی از باران به مناطق مرتفع نقل مکان کنند.

مقامات کوئینزلند گفتند سیل بزرگ در برخی از حومه‌های کایرنز، یک محل گردشگری با حدود ۱۷۰ هزار نفر در حدود ۱۷۰۰ کیلومتری شمال بریزبن، مرکز ایالت، در جریان است.

اداره آتش نشانی و خدمات اضطراری کوئینزلند در وب سایت خود در یکی از چندین هشدار اضطراری برای بخش هایی از شمال کوئینزلند گفت: «املاک در این مناطق ممکن است با نزدیک شدن جزر و مد و بارندگی مداوم، سیل را تجربه کنند. ساکنان باید اکنون به مناطق بالاتر بروند.»

این سیل همزمان با بارش شدید باران ناشی از طوفان استوایی جاسپر رخ داد که این هفته منطقه را درنوردید، ده‌ها هزار نفر را بدون برق گذاشت و مردم را مجبور به ترک خانه هایشان کرد.

اداره پیش بینی آب‌وهوای استرالیا گفت که «سیل ناگهانی خطرناک و تهدید کننده حیات» در کایرنز رخ می‌دهد و سطح آب در اواخر روز یکشنبه ممکن از ریکارد سیل ۴.۱ متری در سال ۱۹۷۱ بالاتر رود.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی کایرنز گفت که خانه ها، ساختمان ها، جاده ها و پل ها زیر آب رفته اند.

این نهاد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ممکن است خدمات برق، آبرسانی، فاضلاب و تیلیفون در این منطقه قطع شود.»

در سال‌های اخیر سیل‌های مکرر شرق استرالیا را درنوردیده است، از جمله سیل‌های «یک‌بار در قرن» که در ماه جنوری در جریان رویداد آب‌وهوای چندساله «لانینا»، قلمرو شمالی را زیر آب گرفت.

استرالیا اکنون در حال سپری یک رویداد آب و هوایی «ال نینو» است که معمولاً با رویدادهای خطرناکی مانند آتش‌سوزی‌ها، طوفان‌ها، خشکسالی‌ها و موج‌های حرارتی مانند رویدادی که روز شنبه بخش‌هایی از کشور را فرا گرفت، همراه است.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

تاکید یوناما بر حضور افغانستان در گفتگوهای اقلیمی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۲)

در حالی که بیست و هشتمین کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی در شهر دبی آغاز شده است، یوناما گفته است که افغانستان نمی‌تواند سال آینده نیز از چنین گفتگوها غایب باشد.

یوناما با نشر اعلامیه‌ای روز جمعه گفت: «وقت آن است که خلاقانه فکر کنیم تا اطمینان حاصل شود که در یک سال آینده، با بیانیه دیگری در مورد غیابت افغانستان به بیست و نهمین کنفرانس تغییرات اقلیمی نمی‌پردازیم.»

این نهاد تاکید کرده که زمان آنست تا در مورد تغییرات اقلیمی اقدام عملی صورت گیرد چون فشار های اقلیمی زندگی میلیون‌ها افغان را متاثر ساخته است.

به گفته یوناما، افغانستان یکی از ده آسیب پذیر ترین کشور جهان در قبال تغییرات اقلیمی است. نزدیک به ۲۰ میلیون افغان با وضعیت اضطراری یا بحرانی ناامنی غذایی روبه‌رو اند که ناشی از سومین سال متوالی خشکسالی، فشارهای اقتصادی، و آسیب پذیری بالا در برابر سایر خطرات طبیعی – از جمله دو زلزله ویرانگر در دو سال گذشته است.

یوناما خاطر نشان کرده که کمک‌های بشردوستانه در حال کاهش است و تمویل مبارزه علیه تغییرات اقلیمی در حالت تعلیق قرار دارد. به گفته این نهاد، امارت اسلامی هنوز نتوانسته است تا یک سیاست و محیط کار مناسب تحت یک سیستم مدون حکومتداری برای حمایت از دسترسی به منابع مالی جهانی ایجاد کند.

روزا اوتونبایوا، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما گفت: «این وضعیت ناپایدار است. یوناما بارها اشاره کرده است که کاهش و سازگاری با تغییرات اقلیمی و ایجاد انعطاف‌پذیری اقلیمی در کشور نمی‌تواند به تاخیر بیافتد. همه طرف‌های ذیربط باید به صورت غیرسیاسی و سازنده به نفع مردم افغانستان روی این موضوع وارد شوند.»

او گفت که زمان عمل فرا رسیده است و این امر مستلزم «اقدام جسورانه، جمعی و ملموس» برای تعامل و فراهم سازی منابع مالی جهت مقابله با خطرات اقلیمی منطقه‌ای می‌باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!