Connect with us

رویداد های اخیر

میلر: طالبان خشونت‌ها را بگونه بی پیشینه افزایش داده اند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۳۹۹)

 جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای خارجی و ناتو در افغانستان، در گفتگو با خبرگزاری رویترز میگوید که طالبان خشونت‌ها را به گونه تاریخی افزایش داده اند.

این در حالی است که خشونت‌ها به ویژه قتل‌های هدفمند و انفجار‌ها در کشور افزایش یافته اند اما کدام گروه مسلح بشمول طالبان مسوولیت آن را به عهده نمی گیرد.

میلر گفته است که ” این شرایط را برای پیشرفت مساعد نمی سازد تا شاهد یک صحنه تاریخی در افغانستان باشیم.”

قبل از این در فصل زمستان خشونت‌ها کاهش میافتند، اما برعکس امسال خشونت‌ها به ویژ انفجار ماین‌های مقناطیسی افزایش یافته اند.

بر اساس گزارش رویترز جنرال میلر همچنان هشدار داده است که خشونت‌ها در کشور شاید افزایش یابند.

در حالیکه گفتگوهای صلح توقف یافته اند اما رویترز به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا گزارش کرده است که هیات طالبان قطر را ترک کرده است.

میلر افزود:” اگر خشونت‌ها کاهش نیابند، این روند صلح را بسیار دشوار خواهد کرد. این به هر طرف مشکل خواهد بود که تا معامله کند.”

در همین حال، رویترز به نقل از دو مقام‌ حکومت افغان گزارش کرده است که حکومت افغان به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا در بهار سال آینده عملیات‌های گسترده راه اندازی کنند و همچنان آماده‌گی کامل به جنگ داشته باشند.

بر اساس این گزارش نظامیان مشهور افغان در بخش‌های مختلف جابجا شده  و همچنان نیروهای قوای خاص ارتش و پولیس تحت یک واحد جمع شده اند و نیروهای هوایی نیز به حملات تهاجمی  تمرکز خواهند کرد تا در میدان جنگ از تلفات جلوگیری کنند.

یک سخنگوی  شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که “نظامیان افغان در حالت دفاع فعال قرار دارند اما به هر گونه جنگ آماده میباشند.”

رویترز به نقل از چهار منبع طالبان گفته است که فرمانده‌هان طالبان که برای از سرگیری حملات گسترده فراخوانده شده بودند جلسات تمریناتی خود را خاتمه داده اند.

سه شهروند افغان که در مناطق شمال شرقی کشور زنده‌گی میکنند به رویترز گفته است که در فعالیت‌های طالبان تغیراتی آمده اند و جنگجویان این گروه در مساجد دیده میشوند.

یک باشنده‌ ولایت کندز به شرط افشان نشدن نامش به رویترز گفته است که ” در دو هفته گذشته  بحث‌های طالبان به ویژه بحث‌های  روز جمعه تغیر کرده اند. آنها در باره اشغال بحث میکنند و از مردم میخواهند که با آنها یکجا شوند، این واضح است که آنها برای جنگ بهاری آماده‌گی میگیرند.”

یک عضو گروه طالبان به رویترز گفته است که قوای خاص این گروه آماده‌گی میگیرد تا اقدام کنند.

او به رویترز گفته است:” اگر آنها مطابق تعهد خود افغانستان را ترک نکنند. امریکا، ناتو و دیگر کشورهای جهان با جنگ خطر ناک که در ۲۰ سال گذشته شاهد آن نبودند رو به رو خواهند شد.”

سخنگوی گروه طالبان در این باره ابراز نظر نکرده است.

جنرال میلر گفته است اگر طالبان توافقنامه دوحه را نقض شده بدانند نیروهای خارجی در افغانستان هدف قرار داده خواهند شد.

بر اساس توافقنامه امریکا و طالبان همه نیروهای خارجی باید تا ماه می آینده افغانستان را ترک کنند، اما حالا این توافقنامه توسط اداره جدید امریکا بررسی میشود.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!