Connect with us

رویداد های اخیر

میلر: طالبان خشونت‌ها را بگونه بی پیشینه افزایش داده اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۳۹۹)

 جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای خارجی و ناتو در افغانستان، در گفتگو با خبرگزاری رویترز میگوید که طالبان خشونت‌ها را به گونه تاریخی افزایش داده اند.

این در حالی است که خشونت‌ها به ویژه قتل‌های هدفمند و انفجار‌ها در کشور افزایش یافته اند اما کدام گروه مسلح بشمول طالبان مسوولیت آن را به عهده نمی گیرد.

میلر گفته است که ” این شرایط را برای پیشرفت مساعد نمی سازد تا شاهد یک صحنه تاریخی در افغانستان باشیم.”

قبل از این در فصل زمستان خشونت‌ها کاهش میافتند، اما برعکس امسال خشونت‌ها به ویژ انفجار ماین‌های مقناطیسی افزایش یافته اند.

بر اساس گزارش رویترز جنرال میلر همچنان هشدار داده است که خشونت‌ها در کشور شاید افزایش یابند.

در حالیکه گفتگوهای صلح توقف یافته اند اما رویترز به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا گزارش کرده است که هیات طالبان قطر را ترک کرده است.

میلر افزود:” اگر خشونت‌ها کاهش نیابند، این روند صلح را بسیار دشوار خواهد کرد. این به هر طرف مشکل خواهد بود که تا معامله کند.”

در همین حال، رویترز به نقل از دو مقام‌ حکومت افغان گزارش کرده است که حکومت افغان به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا در بهار سال آینده عملیات‌های گسترده راه اندازی کنند و همچنان آماده‌گی کامل به جنگ داشته باشند.

بر اساس این گزارش نظامیان مشهور افغان در بخش‌های مختلف جابجا شده  و همچنان نیروهای قوای خاص ارتش و پولیس تحت یک واحد جمع شده اند و نیروهای هوایی نیز به حملات تهاجمی  تمرکز خواهند کرد تا در میدان جنگ از تلفات جلوگیری کنند.

یک سخنگوی  شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که “نظامیان افغان در حالت دفاع فعال قرار دارند اما به هر گونه جنگ آماده میباشند.”

رویترز به نقل از چهار منبع طالبان گفته است که فرمانده‌هان طالبان که برای از سرگیری حملات گسترده فراخوانده شده بودند جلسات تمریناتی خود را خاتمه داده اند.

سه شهروند افغان که در مناطق شمال شرقی کشور زنده‌گی میکنند به رویترز گفته است که در فعالیت‌های طالبان تغیراتی آمده اند و جنگجویان این گروه در مساجد دیده میشوند.

یک باشنده‌ ولایت کندز به شرط افشان نشدن نامش به رویترز گفته است که ” در دو هفته گذشته  بحث‌های طالبان به ویژه بحث‌های  روز جمعه تغیر کرده اند. آنها در باره اشغال بحث میکنند و از مردم میخواهند که با آنها یکجا شوند، این واضح است که آنها برای جنگ بهاری آماده‌گی میگیرند.”

یک عضو گروه طالبان به رویترز گفته است که قوای خاص این گروه آماده‌گی میگیرد تا اقدام کنند.

او به رویترز گفته است:” اگر آنها مطابق تعهد خود افغانستان را ترک نکنند. امریکا، ناتو و دیگر کشورهای جهان با جنگ خطر ناک که در ۲۰ سال گذشته شاهد آن نبودند رو به رو خواهند شد.”

سخنگوی گروه طالبان در این باره ابراز نظر نکرده است.

جنرال میلر گفته است اگر طالبان توافقنامه دوحه را نقض شده بدانند نیروهای خارجی در افغانستان هدف قرار داده خواهند شد.

بر اساس توافقنامه امریکا و طالبان همه نیروهای خارجی باید تا ماه می آینده افغانستان را ترک کنند، اما حالا این توافقنامه توسط اداره جدید امریکا بررسی میشود.

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک کودک در هرات از چنگ اختطافچیان نجات داده شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

وزارت داخله خبر داده است که پولیس یک دختر پنج ساله را از چنگ اختطافچیان در ولایت هرات نجات داده است.

این وزارت در صفحه ایکس خود نوشته است که فهیمه ۹ روز پیش در حوزه هفتم شهر هرات اختطاف شده بود.

او در جریان یک عملیات تلاشی از چنگ اختطافچیان آزاد شده است.

به گفته وزارت داخله، دو زن در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!