Connect with us

علم و تکنالوژی

ناسا یک سفینه فضایی را به «شهاب‌‌سنگ» می‌کوبد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۱)

اداره عمومی ملی هوانوردی و فضا در امریکا (ناسا) در نظر دارد دوشنبه شب سفینه فضایی «دارت» را به یک شهاب‌سنگ بکوبد تا برای اولین بار تلاشی در راستای تغییر مسیر حرکت شهاب‌سنگ‌ها صورت بگیرد.

شهاب‌سنگ دیمورفوس که در جریان ماموریت فضایی «دارت» مورد هدف قرار خواهد گرفت ۱۱ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و خطری برای بشر محسوب نمی‌شود.

ستاره شناسان درسراسر جهان ماموریت «دارت» و تاثیر آن را دنبال خواهند کرد.

قرار است آژانس فضایی اروپا با ماموریت «هرا» پس از برخورد سفینه فضایی «دارت» با شهاب‌سنگ دیمورفوس تاثیر آن را بررسی کند. سفینه «هرا» قرار است ماه اکتبر سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود.

سفینه «هرا» در سال ۲۰۲۶ به شهاب‌سنگ دیمورفوس خواهد رسید تا میزان تاثیر برخورد «دارت» با آن را بسنجد.

سفینه فضایی «دارت» ماه نوامبر سال گذشته از ایالت کالیفرنیای امریکا به فضا پرتاب شد. این سفینه اکنون پس از سفری ۱۰ ماهه با سرعت ۲۰ هزار کیلومتر بر ساعت شهاب‌سنگ دیمورفوس را در ماموریتی «تصادم» هدف قرار خواهد داد.

لحظه برخورد «دارت» با این شهاب‌سنگ به طور مستقیم از طریق کانال ویدئویی ناسا پخش خواهد شد. تلسکوپ‌های فضایی هابل و جیمز وب بر برخورد «دارت» با دیمورفوس نظارت خواهند کرد.

به گفته ستاره شناسان تعداد کمی از شهاب سنگ‌ها به طور بالقوه برای کره زمین خطرناک هستند. این در حالی است که به گفته آنها هیچ کدام از این شهاب سنگ‌ها طی یک قرن آینده خطری برای زمین محسوب نمی‌شوند.

علم و تکنالوژی

امریکا از پیشرفته ترین بمب‌افکن رادارگریز هسته‌ای خود رونمایی کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امریکا پس از سال‌ها تلاش برای مدرن‌سازی و توسعه مخفیانه تجهیزات نظامی خود، روز جمعه از پیشرفته ترین بمب‌افکن رادارگریز هسته‌ای خود رونمایی کرد.

این طیاره که «B-21 Raider» یا «مهاجم بی ۲۱» نام دارد اولین طیاره بمب‌افکن جدید امریکا در طی ۳۰ سال گذشته است. تقریباً تمام اطلاعات این برنامه محرمانه است.

در نگاه اول، تصاویر نشان می‌دهد که بمب افکن جدید به لحاظ ظاهری شبیه بمب‌افکن رادارگریز هسته‌ای سیاه معروف به «شبح بی-۲» است که در نهایت جایگزین آن خواهد شد؛ اما به گفته مقامات پنتاگون، بخش داخلی این بمب‌افکن کاملاً متفاوت است.

به گفته واردن، مدیر اجرایی شرکت «نورثروپ گرومن بی-۲ اسپیریت» روش عملکرد داخلی این بمب‌افکن از نظر قابلیت محاسباتی در مقایسه با «شبح بی-۲» بسیار پیشرفته‌تر است. بر این اساس، این بمب‌افکن رادارگریزتر از نمونه‌ قبلی خود است.

پنتاگون برای مقابله با تهدیدات فزاینده چین و روسیه، در حال مدرن‌سازی بخش‌های سه‌گانه هسته‌ای خود شامل بمب‌افکن‌های هسته‌ای، راکت‌های بالستیک هسته‌ای سیلو-پرتاب و کلاهک‌های زیردریایی است.

امریکا روز چهارشنبه با انتشار جدیدترین گزارش سالانه پنتاگون در مورد «تحولات نظامی و امنیتی چین» اعلام کرده بود که چین تا سال ۲۰۳۵ میلادی شمار سلاح‌های هسته‌ای خود را به ۱۵۰۰ می‌رساند و این تهدیدی جدی برای امنیت ملی امریکا است.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

ایلان ماسک از کاشت چپ‌های مغزی در انسان تا ۶ ماه دیگر خبر داد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، میلیاردر امریکایی و رئیس اجرائیه شرکت نورالینک ابراز امیدواری کرده که تا ۶ ماه دیگر چپ این شرکت درون مغز انسان کاشته شود.

ایلان ماسک در یک برنامه شرکت نورالینک که در زمینه توسعه رابط مغز- کامپیوتر فعالیت دارد، اعلام کرده که انتظار دارد چپ بی‌سیم شرکت نورالینک آزمایش‌های انسانی را طی شش ماه آینده آغاز کند.

این شرکت فناوری عصبی در حال توسعه یک رابط مغز و کامپیوتر است که اساساً یک چپ به اندازه سکه با ۱۰۲۴ رشته الکترود است و برای تحریک رشته‌های عصبی در قشر حرکتی مغز کاشته می‌شود.

این شرکت در حال توسعه رابط‌های چپ‌های مغزی است که می‌گوید می‌تواند مریضان معلول را قادر به حرکت و مغز را وادار به ارتباط دوباره با عصب‌های مربوطه کند.

همچنین ماسک روز چهارشنبه (۹قوس) در صحبت‌های خود، به بازیابی بینایی نیز اشاره کرد و آن را جزء اهداف مهم این فناوری دانست.

ماسک ادامه داد که دو استفاده اولیه نورالینک در انسان‌ها بازگرداندن بینایی و فعال کردن حرکات عضلانی در افرادی است که قادر به انجام این فعالیت ها نیستند. وی گفت:«ما معتقدیم می‌توانیم بینایی کسی را که از ابتدا تولد هم نابینا بوده است، بازیابی کنیم.»

شرکت نورالینک که در سانفرانسیسکو و آستین، در ایالت تگزاس مستقر است، در سال‌های اخیر آزمایش‌هایی را روی حیوانات انجام داده است و می‌خواهد برای شروع آزمایش‌های انسانی از نهادهای مربوطه امریکا تائیدی بگیرد، اما تا به امروز موفق به چنین کاری نشده است.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

توییتر در حال حذف آدرس‌های جعلی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، رییس تویتر روز چهارشنبه، ۳۰ نوامبر اعلام کرد این شرکت در حال پاکسازی آدرس‌های جعلی و ناخواسته است.

وی در تویتی نوشته است که:«تویتر در حال پاکسازی آدرس‌های جعلی و ناخواسته است ممکن است تعداد دنبال کننده هایتان کاهش پیدا کند.»

ماسک همچنین تصمیم دارد انداز نوشتار در تویتر را بین ۲۸۰ تا ۱۰۰۰ حروف محدود کند.

این درحالی است که چند روز قبل یک استفاده کننده رسانه‌های اجتماعی با پیام به صفحه ماسک نوشت:«نظری دارم که شمار حروف نوشتاری تویتر به ۱۰۰۰ حروف افزایش پیدا کند.» ماسک نیز در جواب او نوشت این نظریه در فهرست برنامه های‌شان قرار دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!