Connect with us

رویداد های اخیر

نزدیک به ۲۰۰ زن در بلخ دریک شرکت پروسس زعفران صاحب کار شدند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۱)

یک شرکت پروسس زعفران در‌ ولایت بلخ برای نزدیک به ۲۰۰ زن زمینۀ کار را فراهم کرده است.

مسوولان این شرکت گفته‌اند که اگر سایر تاجران نیز دراین بخش سرمایه‌گذاری کنند از یک طرف زمینۀ کار برای افراد بیشتر مهیا می‌شود و از سوی دیگر، ولایت بلخ با توجه به حاصل دهی‌خوب زعفران، با هرات در تولید این گیاه رقابت خواهد کرد.

زین‌الله عثمانی، مسوول شرکت پروسس زعفران در بلخ می‌گوید که درسال روان نزدیک به ۱۹۰ تن را به حیث کارآموز استخدام کرده است.

آقای عثمانی ولایت بلخ را برای کشت زعفران خوب توصیف می‌کند و می‌گوید که اگر دراین ولایت سرمایه‌گذاری شود، حاصلات بهتری خواهد داشت.

درهمین حال، هدیه فروتن که فارغ صنف دوازدهم است و نسبت مشکلات اقتصادی از تحصیلات عالی بازمانده می‌گوید حالا خرسند است که در این شرکت مصروف به کار شده است.

وی گفت: «از همچو شرکت‌ها تقاضا می‌رود که فعالیت‌های‌ شان را افزایش دهند تا خانم‌های بیشتری مصروف کار شوند.»

یکی دیگر از کارمندان این شرکت افزود: «در اینجا که کار می‌کنم می‌توانم تا جای زندگی خود را پیش ببرم و راضی استم از همچو شرکت‌ها که زمینۀ کار را به ما مساعد کرده‌اند.»

از سویی هم، شماری از سرمایه‌گذاران می‌گویند برای فروش زعفران باید در کشورهای بیرونی بازاریابی صورت بگیرد و از حکومت می‌خواهند تا زمینه صادرات زعفران‌ را به کشورهای بیرونی مساعد کند.

به باور آنان، اگر چنین نشود، زعفران افغانستان بنام کشور‌های همسایه به بیرون صادر خواهد شد.

گفتنی است که هم اکنون یک کیلو زعفران از ۹۰ هزار افغانی تا ۱۱۷هزار افغانی در بازار‌های کشور معامله می‌شود و اگر چالش‌های ترانزیتی حل شود، این قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!